هفتمین گلگشت همراز: موزه موسیقی

نویسنده: nedakeshavarz بازدید ها: 4384    نظرات: 0 06 خرداد 92

تاريخ موسيقي ايران براي هنرجويان همراز نواخته شد


هفتمین گلگشت همراز: موزه موسیقی

 

 

زهراكشوري: موزه موسيقي ايران براي تهراني‌ها‌ هم خيلي شناخته شده نيست، همانطور كه براي بسياري از هنرجويان آموزشگاه همراز به مديريت مجيد اخشابي هم تازگي داشت و بسياري از آنها دقايقي در كوچه پس كوچه‌‌هاي قديمي رو به مدرن خيابان «دربندي» به دنبال موزه گشتند تا بلاخره صداي ساز و دهل موزه آنها را به كوچه موزه، پلاك 9 رساند. موزه‌اي که چيزهاي زيادي در چنته دارد. حتي اگر هيچ سوالي در ذهن نداشته باشيد، حتماً به شما خواهد گفت كه مثلا سيرجاني‌ها در مراسم طلب باران، از سازي عجيب به نام «کدو شابارون» استفاده مي‌كردند. ساز اهدايي ناصرالدين شاه به همسرش را به شما نشان مي‌دهد. سازي كه البته ناصرالدين شاه خود آن را هديه گرفته بود. وقتي به دو تار «حاج قربان سليماني» خيره مي‌شويد، صداي سوزناك دو تار پيرمرد در جان و روح‌تان رخنه مي‌كند.


هفتمین گلگشت همراز: موزه موسیقی

 

 

ورودي ساختمان موزه سرنانوازي به همراهي، دهل زني به استقبال گردشگران مي‌آيند. سيم‌هاي چنگي در ورودي موزه به نمايش گذاشته شده كه تو را تا طبقه دوم و آنجايي كه كرناهاي شمال ايران، خودنمايي مي‌كنند، همراهي مي‌كند.

موزه موسيقي با سوتك‌هاي گلي بازمانده از تاريخي بسيار دور، خود را به تماشاگر معرفي مي‌كند. سوتك‌هايي كه در ميان سخنان راهنماي موزه، 1700 سال قدمت مي‌آيند، هرچند تاريخي بر پاي آنها نوشته نشده و همين مساله باعث مي شود تا شنونده نداند در كدام قرن، كدام ساز، دلتنگي‌هاي مردم كدام عصر را در گلوها رسوب داده است.


هفتمین گلگشت همراز: موزه موسیقی

 

 

در هر يک از سالن هاي اطراف سازهاي خاصي ديده مي شود، براي کساني که با انواع گونه هاي ساز آشنايي ندارند؛ اين موزه محلي است براي آشنايي بيشتر و براي آنان كه ساز مي‌شناسند گنجينه‌اي بي بديل. سازه‌هايي چون دايره کرمان و بوشهر، نقاره مازندران و کرمان، طاس کردستان، چوغ کرمان، طبلاي بلوچستان، تنبک کردستان و رفسنجان و دايره ۲۰۰ ساله کرمان، تنها بخشي از اين آثارند که در اين موزه ديده مي شوند.


هفتمین گلگشت همراز: موزه موسیقی


 

«دورک»، «مرواس» و «تيمبورک» از جمله ادواتي هستند که نام‌هايشان کمتر به گوش آشناست. در سالني ديگر، انواع «قره‌ني»، «سوتک»، سرنا و کرناهاي شهرها و استان‌هاي مختلف ديده مي شود. اين نشانگر تنوع ساز و موسيقي در کشور است. هرچند راهنماي موزه مدام يادآوري مي‌كند كه آنچه را در اين موزه به نظاره مي‌نشينند، همه ی موسيقي ايران زمين نيست بلكه به اندازه وسعت موزه است و بس. سنج، کوزک، خلخال، «بينجو»، تمبورک، دوتار، «رباب» و «تمپوز» هم از سازهاي زهي است که در اين تالار وجود دارد.


هفتمین گلگشت همراز: موزه موسیقی

 

 

از ديگر سازهاي اين بخش، چنگ قوطي، کمانچه لرستان، قيچک و انواع زنگوله‌‌هاست كه راهنماي موزه از آنها به سازهاي فولكريك نام مي‌برد و با سرانگشتان صداي دور زنگ كارواني دور را در ساختمان زيباي موزه طنين انداز مي‌كند. در طبقه بالاي موزه، گنجينه اي وجود دارد از وسايل استادان موسيقي. وسايل محمدتقي مسعوديه شامل کلاه، کتاب، تقويم، کمربند و کيف. وسايل خاطره پروانه شامل مهر و جانماز و لوح هاي تقديرو عينک. وسايل استاد علي تجويدي و شاه ميرزا مرادي عينک، کت، تمبر، سه تار و شمشير و سرويس کلنل علي نقي وزيري، همه از ديدني هاي اين بخش است.

هفتمین گلگشت همراز: موزه موسیقی

 

 

هيس!

موزه موسيقي ايران كتابخانه‌اي پر و پيمان دربارة موسيقي دارد. آرشيوي شنيدني كه در آن تقريبا همه آثار صوتي ديده مي شود. همين جاست كه اگر به دنبال «تاريخ ضبط صدا» در كشور مي گردید، پاسخ خودتان را مي‌يابيد. مجريان موزه ايران سعي كرده‌اند از نخستين صفحه اي که درايران و درسال ۱۲۸۴ ضبط شده تا امروز هر اثري که در گستره ايران بزرگ بوده، گردآوري شود. البته موزه نيم نگاهي هم به آثار ايراني ضبط شده در خارج از كشور داشته است. به قول مسئولان آثار اين مجموعه، بدون هيچ گونه تعصب، گزينش و قضاوتي گردآوري شده است. بيشترين حجم آثار توسط ۳ مجموعه دار بزرگ در اختيار اين موزه قرار گرفته است.


هفتمین گلگشت همراز: موزه موسیقی

 

 

مظفرالدين شاه نقش مشهودي در موزه موسيقي ايران دارد. بنابراين يكي از نكات جالب توجه در اين موزه نامه اي است که از مظفرالدين شاه به جا مانده و در آن اجازه ضبط صدا توسط او صادر شده است. يا اولين صداي ضبط شده که صداي مظفرالدين شاه است. اکنون اين پرونده صوتي از آن سال ها تا امروز نگهداري شده است. امروز مي توان به اين نواها و صداها گوش داد. البته اگر شما سري هم به موزه كندلوس زده باشيد آنجا هم مي بيند كه پادشاه پر نخوت قاجاري، چطور سخن از خود مي‌راند. پس موزه ايران تنها موزه ای نيست كه تاريخ را ورق مي زند و دوره ناصري را يادآوري مي‌كند.


هفتمین گلگشت همراز: موزه موسیقی

 

 

به سازها دست بزنيد

كارگاه موزهموسيقي جالب ترين بخش موزه براي بازديدكنندگان است. مسئولان موزه خيال همگان را هم راحت كرده اند و برخلاف قسمت هاي ديگر موزه كه اگر كسي دستي به سازي مي‌كشيد، اعتراض آنان را در پي داشت،اينجا روي تابلويي نوشته‌اند: «به سازها دست بزنيد». شايد تنهاترين موزه اي باشد كه از بازديد كنندگان مي خواهد، سازي بردارند و بنوازند. هنرجويان هم از خدا خواسته هركدام سازي را برميدارند و نوايي كه مي خواهند مي‌نوازد تا خاطره اي آهنگين از موزه موسيقي در ذهن همگان نقش بندد.

آخرین نظرات

ارسال نظر

اطلاعات

برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.

آخرین همایش های همراز

نظرسنجی

 

نظرشما در مورد آموزشگاه همراز ؟