# خودتان را کامل معرفی کنید.

آرین فرخ هستم متولد اردیبهشت 76. درحال‌حاضر دانشجوی کارشناسی هستم. از کودکی به موسیقی بسیار علاقه‌مند بودم و همین باعث گرایش من به موسیقی شد. در کودکی در کنار درس به یادگیری موسیقی پرداختم.

# چطور با همراز آشنا شدید؟

از طریق جست‌وجو در سایت و جست‌و جوی استاد موردنظرم متوجه حضور ایشان در آموزشگاه همراز شدم و این گونه بود که با آموزشگاه همراز به مدیریت آقای اخشابی آشنا شدم.

# چند سال است ساز می‌زنید؟

من ساز را از 8 سالگی نزد استاد فروغ‌الدین ترین‌پیشه آغاز کردم و به طور پیوسته آموختم. یکسال به دلیل فشار درس آموختن را کنار گذاشتم و کمی از ساز فاصله گرفتم اما گاهی اوقات در خانه برای آرامش و افزایش روحیه می‌نواختم. پس از این یک سال آموختن را نزد استاد هادی منتظری در آموزشگاه همراز دوباره از سر گرفتم.

# چرا ویولن را انتخاب کردید؟

از بچگی به ساز ویولن علاقه داشتم. اگر کسی ویولن می‌نواخت من کاملا مبهوت نواختن آن شخص می‌شدم. پدر و مادرم هم با توجه به علاقه من به این ساز من را تشویق کردند و به کلاس ویولن فرستادند.

# سهم استاد در آموزش موسیقی چقدر است؟

مسلما استاد تاثیر بسیار زیادی در یادگیری من داشته است. علاوه بر تدریس درست، ایجاد انگیزه در هنرجو برای تمرین و یادگیری مهم است که استادان من با تلاششان  ویولن را به من آموزش دادند و علاوه بر آن من را در یادگیری آن همواره تشویق کرده‌اند و به من انگیزه داده‌اند و من دست‌بوس ایشان هستم که من را به این جا رسانده‌اند.

# مشوقین شما چه کسانی بودند؟

من از کودکی به موسیقی علاقه‌مند بودم و با موسیقی به هیجان می‌آمدم و علاقه نشان می‌دادم. پدر و مادرم با دیدن علاقه من به موسیقی بسیار تشویقم کردند و من را به آموختن موسیقی سوق دادند. در وهله اول بزرگ‌ترین مشوقان پدر و مادر من بوده‌اند. استادانم نیز تاثیر زیادی داشتند و همواره من را به تمرین و نواختن تشویق و تحسین کرده‌اند. سایر خانواده که به موسیقی علاقه‌مند بودند نیز من را یاری کردند.

# رمز موفقیت چیست؟

مجموعه استادانم، مشوقینم و انگیزه و علاقه خودم به یادگیری ساز ویولن رمز موفقیت من هستند.

# صحبتی برای دوستان علاقه‌مند به موسیقی…

هر کس موسیقی را برای هدفی گوش می‌کند و سبک موردعلاقه‌اش را انتخاب می‌کند. اما خوب است که کمی موسیقی ایرانی خودمان را که فرهنگ و تمدن چندهزار ساله‌مان را به دوش می‌کشد را بیشتر گوش بدهیم. متاسفانه سلیقه شنیداری موسیقی در بین جوانان به شدت در حال افت کردن هست و سمت و سوی شنیداران موسیقی به طرف موسیقی‌های ارزان و بدون هیچ‌گونه ارزش معنوی پیش می‌رود. جوانان ما موسیقی سرزمین خودشان را رها کرده‌اند و دیگر موسیقی‌ها را گوش فرا می‌دهند یا موسیقی ایرانی بدون ارزش و به اصطلاح کوچه‌بازاری گوش می‌دهند. این باعث لطمه زدن به آینده موسیقی سرزمین‌مان می‌شود. استاد عزیزم جناب آقای منتظری می‌گویند: ساز را نباید نواخت، ساز را باید خواند. در موسیقی باید تفکر کرد. باید به مفاهیم آن پی برد. موسیقی که فاقد چنین ارزش‌هایی باشد زودگذر هستند و ذهن را برای چنین تفکر هایی باز نمی‌کنند.

# تاثیر یادگیری موسیقی بر سایر جنبه‌های زندگی شما مثل درس، شخصیت و عواطف، ارتباط با دیگران و…

موسیقی تاثیر به سزایی در سایر جنبه‌های زندگی‌ام داشته. باعث افزایش تمرکز در درس خواندن، آرامش بیشتر هنگام روبه‌رو شدن با مشکلات زندگی و تصمیم‌گیری با آرامش بیشتر در شرایط نابسامانم شده. موسیقی ذهنم را باز می‌کند و به دلیل لطافتی که در خود دارد نوعی آرامش درونی در من به وجود می‌آورد و همین باعث تغییر در رفتارم با دیگران می‌شود.

# اهداف موسیقایی و برنامه‌های هنری آینده شما؟

موسیقی بی‌پایان است. در آینده نیز قصد یادگیری و تقویت ساز ویولن را دارم و مایل به تدریس این ساز به علاقه‌مندان هستم. شرکت در گروه‌ها و ارکسترها نیز از برنامه‌های اینجانب است و قصد همکاری با اساتید بزرگ و والای موسیقی کشورم را دارم و این باعث افتخار بنده است که روزی در کنار آن‌ها به نواختن ساز ویولن بپردازم.