تأثیر موسیقی بر ذهن کودکان و نوجوانان

تأثیر موسیقی بر ذهن کودکان و نوجوانان

موسیقی چه فوایدی برای کودک خردسال شما دارد؟

محققان دریافته‌اند که بچه‌های زیر یک سال که در کلاس‌های موسیقی با والدین خود شرکت می‌کنند، بیشتر لبخند می‌زنند، بهتر ارتباط برقرار می‌کنند و مغز آنان زودتر به موسیقی واکنش نشان می‌دهد.

محققان دانشگاه مَک مَستر پس از اتمام مطالعات خود به این نتیجه رسیده‌اند که آموزش کودکان همراه با موسیقی می‌تواند برای آنان بسیار مفید و سودمند باشد، حتی قبل از اینکه کودک بتوانند راه برود یا صحبت کند.

بسیاری از مطالعات گذشته بر روی آموزش موسیقی به کودکان بزرگ‌تر متمرکز شده است.
لورِل تِرِینِر، مدیر مؤسسه موسیقی و ذهن مَک مَستر، می‌گوید: ” نتایج تحقیقات ما نشان می‌دهد که مغز نوزاد در مواجهه با موسیقی منعطف بوده، تغییر حالت می‌دهد و به راحتی شکل می‌گیرد. “

یکی از مربیان موسیقی در مطالعه اخیر، گروهی از نوزادان و والدین آنها را به مدت شش ماه در یکی از دو نوع دوره آموزش موسیقی درگیر نمود.
در یک کلاس موسیقی، والدین و نوزادان در کنار هم نواختن سازهای کوبه‌ای و خواندن آواز را یاد می‌گرفتند. در صورتیکه، در کلاس دیگر، نوزادان و والدین با اسباب‌بازی‌های مختلف با هم بازی می‌کردند، و یک موسیقی بسیار ملایم نیز پخش می‌شد.

قبل از شروع کلاس‌ها، تمامی نوزادان سطح ارتباطات اجتماعی مشابهی را نشان دادند و هیچکدام قبلا در کلاس‌های موسیقی کودک شرکت نکرده بودند.
نتایج نشان داد، نوزادانی که در کلاس‌های موسیقی تعاملی (نواختن ساز و خواندن آواز) با والدین خود شرکت کرده بودند، حساسیت بیشتری به قطعات موسیقی نشان می‌دادند.
درحالیکه نوزادانی که در کلاس نوع دوم شرکت کرده بودند، واکنش‌های مشابهی را نشان نمی‌دادند و حتی مغز آنها به طور متفاوتی به موسیقی پاسخ می‌داد.

محققان می‌گویند تفاوت‌های غیرموسیقایی بین این دو گروه از نوزادان بیشتر شگفت‌انگیز بود.
نوزادانی که در کلاس‌های تعاملی حضور داشتند در مهارت‌های ارتباطی نیز سریع‌تر عمل می‌کردند، بیشتر لبخند می‌زدند، و راحت‌تر و سریع‌تر آرام می‌شدند.

تأثیر یادگیری موسیقی بر ذهن کودکان و نوجوانان چیست؟
مطالعات نشان می‌دهد که آموزش موسیقی می‌تواند باعث افزایش هوش کودکان و نوجوانان گردد.
هنگامی که فرزند شما نواختن یک ساز را یاد می‌گیرد نه تنها چگونگی نواختن آن ساز را می‌آموزد، بلکه توانایی‌های دیگر مغز او نیز تقویت خواهد شد.
در زیر به بررسی نتایج جالب پاره‌ای از تحقیقات انجام شده در این خصوص می‌پردازیم.
الف- IQ دانش‌آموزانی که چندین ماه بطورمداوم تمرین هفتگی موسیقی داشته‌اند تقریبا سه برابر بیش از همسالانشان بوده است.
یک مطالعۀ 10 ساله که بر روی 25000 دانش‌آموز صورت گرفت، نشان می‌دهد که یادگیری موسیقی باعث بهبود نمرات آزمون کودکان خصوصا در آزمون مهارت خواندن شده است.
در طی تحقیقات دیگری مشخص گردید دانش‌آموزانی که در رشتۀ موسیقی تحصیل می‌کنند در دروس ریاضیات و نیز مهارت‌های کلامی بهتر از همسالان خود هستند.
ب- تحقیقاتی که در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در سال 2016 منتشر شد، نشان می‌دهد که یادگیری نواختن یک ساز باعث افزایش رشد مغز در کودکان می‌شود، به ویژه مناطقی از مغز که وظیفۀ پردازش صدا، تقویت مهارت‌های گفتاری و مهارتهای خواندن را بر عهده دارند.
در طی این مطالعه دانشمندان دریافتند که سیستم شنوایی کودکانی که در حال یادگیری موسیقی هستند، به درستی تنظیم می‌شود و می‌تواند باعث پیشرفت کودک در مهارت خواندن و بهبود توانایی‌های دیگر او گردد.
ج- هنگامی که پدر یا مادر، در بازی با کودکِ خود او را با موسیقی درگیر می‌کنند، مثلا یک آهنگ آشنا برای کودک می‌خوانند یا می‌نوازند، ترکیب منحصر به فردی که از تعامل چهره به چهره با کودک، خلاقیت و صدا ایجاد می‌شود باعث ایجاد یک رابطۀ عاطفی با کودک شده و بسیار تأثیرگذار خواهد بود.
د- برَندا هانا پِلَدی، یک متخصص مغز و اعصاب در دانشکدۀ پزشکی اِمُوری، می‌گوید:
“فعالیت‌های موسیقی در طول زندگی به عنوان یک تمرین شناختی، مغز انسان را در برابر چالش‌های دوران پیری تقویت خواهد کرد.
نتیجۀ یک تحقیق از دانشگاه Northwestern نشان می‌دهد که یادگیری موسیقی در دوران کودکی می‌تواند بعدا در زندگی فرزند شما مؤثر باشد، حتی اگر او بعد از طی دوران کودکی به یادگیری موسیقی ادامه ندهد.
محققان دریافتند، بزرگسالانی که در دوران کودکی به یادگیری موسیقی پرداخته‌اند، پاسخگویی مغزشان به صحبت‌هایی که می‌شنوند سریعتر است، حتی اگر بعد از دوران کودکی یادگیری موسیقی راکنار گذاشته باشند.
ه- و اما مهمتر از همه اینکه یادگیری موسیقی می‌تواند به فرزند شما بیاموزد که اگر با جدیت تلاش کند، به تدریج پیشرفت خواهد کرد.
این یک درس مهم در زندگی است که بعدها کمک زیادی به او خواهد نمود.