ساز فلوت به خاطر محبوبیتش در سبکهای موسیقی مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد و امروزه در فیلم ها، ارکسترها، گروه های موسیقی، موسیقی جاز، کلاسیک، راک، فولک، موسیقی تجربی و ژانرهای دیگر کاربرد دارد.
حقایقی درباره فلوت

1- یک فلوت از نظر فنی، یک لوله باز است که با دمیدن در آن، صدا تولید می شود (و حتی می تواند یک بطری نوشابه باشد).

2- اولین بار کلمه “فلوت” در اشعار “خانه شهرت” جفری چاسر به کار برده شد.

3- به موسیقیدانی که ساز فلوت می نوازد، فلوت نواز، فلوتر، فلوتنیست و فلوتیست می گویند.

4- فلوت یکی از اولین سازهایی بود که تا به حال اختراع شده و هزاران سال است که مورد استفاده قرار می گیرد.

5- سامری های باستان، مصری ها، یونانیان، هندی ها، چینی ها و ژاپنی هاهمگی از نسخه های نخستین فلوتهای امروزی استفاده می کردند. فرهنگهای مختلف بسیاری فلوت مختص خودشان را دارند و بسیاری از آنها مستقل از دیگری به وجود آمده اند.

6- کریشنا، خدای هندوها، یک ساز فلوت از جنس بامبو نگهداری می کرده است. گفته می شود که کریشنا با صدای زیبای فلوت دنیایی ساخت و همه را به عشق و آزادی موعظه می کرد.

7- کنسرت فلوت استاندارد گستره ی سه اکتاوی دارد (تقریبا بین C4 و C7).

8- فلوت یکی از سازهای با نواک بالاست. در نتیجه موسیقی فلوت در کلید سل نوشته می شود.

9- پیکولو اساسا یک فلوت کوچک است و صدایی با یک اکتاو بالاتر از فلوت کنسرت استاندارد ایجاد می کند. وقتی نوازندگان پیکولو موسیقی فلوت را اجرا می کنند، نتها صدایی که ایجاد می کنند، یک اکتاو بالاتر است.
10- در طول تاریخ ساز فلوت از استخوان، عاج فیل، چوب، یشم، شیشه، پلاستیک، برنج، نیکل، نقره، طلا و حتی پلاتینیوم ساخته شده است.
11- اکثر فلوتهای مدرن از فلز ساخته شده اند. پدی که سوراخ های کلیدها را می پوشاند، از نمد یا چوب پنبه ساخته می شود.
12- هر فلوت صدای منحصر به فردی دارد. چه از فلز ساخته شده باشد و چه چوب، به شدت صدایش فرق می کند. ضخامت فلز هم صدا را تغییر می دهد.
13- برخی از فلوتها با دمیدن هوا در مقابل لبه یک حفره (مانند فلوتهای غربی یا کنسرت فلوتها) صدا تولید می کنند. سایر آنها با دمیدن هوا مستقیما در یک دهنی که باعث هدایت جریان هوای مقابل لبه یک حفره متفاوت (مانند رکوردر یا اُکارینا) می شود، صدا به وجود می آورند.
14- صدای یک فلوت، با جریان هوای مداوم که ایجاد ارتعاش می کند به وجود می آید. جریان هوا در میان حفره باعث تحریک هوای داخل سوراخ طنین افزای فلوت شده که باعث لرزش و تولید صدا می گردد. با باز و بسته کردن سوراخهای روی فلوت، طول این سوراخ طنین انداز تغییر می کند و باعث می شود نواک صدا هم تغییر کند. استفاده بیشتر و کمتر از فشار هوا، می تواند باعث شود فلوت بدون باز و بسته شدن سوراخها، هارمونیکهای متفاوتی ایجاد کند.
15- برخی از فلوتها به صورت عمودی نگه داشته می شوند (مانند فلوت پن-پایپ یا فلوت بامبو ژاپنی)، در حالیکه سایر آنها افقی نگه داشته شوند. فلوتهایی که افقی نگه داشته می شوند، به فلوتهای ترنسورس معروفند.
16- ژاک هاتتراز بانیان طراحی مجدد فلوت ترنسورس در دهه 1600 است که شامل یک اتصال سری (یک دهنی)، یک بدنه و یک اتصال پایینی است. فلوتهای مدرن امروزی هنوز هم از این سه بخش تشکیل می شوند.
17- فلوت غربی مدرن که امروزه معمولا در گروه ها و ارکسترها به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد، بیشتر به سازنده آلمانی اش، تئوبالد بوم نسبت داده می شود که طرح این نوع فلوت و سیستم انگشت گذاری اش را در نیمه دهه 1800 تکمیل کرد. او اندازه حفره ها و موقعیت آنها را تغییر داد و مکانیزمهای جدیدی را به آن اضافه کرد تا امکان پوشانده شدن یا نشدن حفره ها فراهم شود.
18- فلوت با اینکه ممکن است از فلز ساخته شده باشد، جز سازهای بادی چوبی به شمار می رود و این باور که فلوت جز ساز بادی چوبی است که زبانه ندارد، صحت ندارد.
19- فلوت نسبت به سایر سازهای لوله دار، به هوای بیشتری نیاز دارد.