قمرالملوک وزیری

“قمرالملوک وزیری، ملکۀ آواز ایران،

موسیقی دِ لِی دِ لِی گذ شته را با تحریر های بینظیرش سر و سامان بخشیداستاد بنان

معرفی

“قمرخانم سیدحسین‌خان” با نام مستعار قمرالملوک وزیری‌، مشهورترین خواننده زن ایرانی است که برای اولین بار در ایران بدون حجاب روی صحنۀ اجرا رفت.

قمرالملوک وزیری

اساتید

او ردیف ایرانی را پس از آشنایی با مرتضی نی داوود در محضر اساتید بزرگی همچون استاد بحرینی تعلیم گرفت.

او با استعداد بینظیرش توانست در مدت زمان کوتاهی به پیشرفت‌های چشمگیری دست پیدا کند، بطوریکه اولین کنسرت خود را در سال 1303 در گراند هتل تهران برگزار کرد.

پامنبری‌های مادربزرگ

قمرالملوک، خود معتقد بود پامنبری‌های مادر بزرگش به او جرأت خوانندگی داده است، چرا که او از هشت ماهگی به دلیل فوت مادرش تحت سرپرستی مادربزرگش، خیرالنساء ملقب به افتخارالذاکرین، که روضه‌خوان حرم ناصرالدین شاه بود، قرار گرفته بود.

پدرش، سید حسن، نیز قبل از تولد او از دنیا رفته بود. قمرالملوک از همان دوران کودکی به همراه مادربزرگش در محافل روضه خوانی مرثیه ها را با صدای کودکانه‌اش زمزمه می کرد.

قمرالملوک وزیری

ام کلثوم ایران

استاد بنان از او با عنوان ام کلثوم ایران یاد کرده و گفته است:

“قمر ملکه آواز ایران و در واقع پل میان قُدمای قبل از خود و آیندگان بعد از خود بود . او موسیقی دِ لِی دِ لِی گذ شته را با تحریرهای بی‌نظیرش سر و سامانی بخشید”.

قمرالملوک وزیری

همکاری با رادیو

همزمان با تأسیس رادیو، برنامه‌های او که با نوازندگی سنتور حبیب سماعی، تار مرتضی نی داوود و ویولن ابوالحسن صبا همراه بود از رادیو به گوش عموم رسید.

سکته و خانه‌نشینی

پیشرفت او در خوانندگی واقعا بی‌نظیر بود و او تا سال 1332 در اوجِ قله کاری خود قرار داشت؛ اما متأسفانه پس از سکته اول حنجره طلایی او از کار افتاد و  خانه نشین شد.

قمرالملوک وزیری

خیرخواهی و تنگدستی

قمرالملوک انسان خیّر و بسیار نوع‌دوستی بود و معمولا عواید کنسرت‌هایش را صرف امور انسان دوستانه و خیریه می‌نمود، تا جائیکه زیاده‌روی او در این کار باعث شد در دوران از کارافتادگی و بیماری با تنگدستی مواجه شود.  

قمرالملوک وزیری در ۱۴ مرداد ۱۳۳۸ در شمیران، براثر سکته مغزی درگذشت و پیکرش در گورستان ظهیرالدوله بین امامزاده قاسم و تجریش شمیران به خاک سپرده شد.

سازمان ملل نام قمرالملوک وزیری را در سی و هفتمین نشست سالانه خود به ثبت رساند.

قمرالملوک وزیری