مراحل مقدماتی یادگیری پیانو

یادگیری پیانو با ذهن باز و پشتکار و علاقه امکان پذیر است. البته که یادگیری نت های موسیقی زمانبر است اما لزوما خسته کننده نیست و مطمئنا یاد گیری آنها برای همیشه طول نمی کشد. این هفت مرحله را با دقت دنبال کنید و اولین آهنگ های خود را به طور مستقل و در یک زمان بسیار کوتاه بنوازید.

۱- آشنایی با نت های موسیقی

نت های موسیقی ممکن است در حال حاضر عجیب به نظر برسند، اما حروف الفبا هم زمانی که برای اولین بار در کودکی با آنها برخورد کردید همینطور به نظر می آمدند. حس کنجکاوی شما و استفاده مداوم از زبان مکتوب و گفتاری در اطرافتان، توانایی شما را در خواندن تقویت کرده و ترس از کلمات مکتوب را هنگام دیدن آنها از بین برده است. همین اتفاق برای نت های موسیقی نیز رخ خواهد داد. نت ها الفبای موسیقی هستند و با تمرین دائمی یاد می گیرید که مانند اطلاعاتی که الان می بینید و می خوانید، آنها را نیز به راحتی بخوانید.

بیایید با آهنگ یک نماش محبوب از “صدای موسیقی” – Do-Re-Mi-Fa-So-La-Ti-Do شروع کینم. برایتان آشناست-درست است؟ آن را با صدای بلند با آواز بخوانید. نت های موسیقی با حروف A B C D E F نشان داده شده اند. این آهنگ به شما کمک می کند که زیر و بمی نت ها و همچنین کلیدها را یاد بگیرید.

نتی که در مرکز خطوط قرار دارد دو میانی (Middle C)است. در وسط پیانو خود قرار بگیرید و دو میانی (Middle C) را یافته و کلیدهای پیانو را بیاموزید.

نکته: نت هایی که در کلید سُل (Treble Clef) قرار دارند نت های مربوط صداهای زیر هستند و نت های که در کلید باس (Bass Clef) (کید ”فا“ ی خط چهارم) قرار دارند نت های مربوط به صداهای بم هستند. نت های کلید سُل (نت های بالاتر) با کلید هایی که در سمت راست دو میانی قرار دارند، مطابقت دارند و اغلب با دست راست نواخته می شوند مگر اینکه قطعات موسیقی عکس آن را لازم داشته باشند.

۲- آشنایی با کلیدهای پیانو

کلید های سیاهی که برای نواختن پیانو استفاده می شوند در گروه های دو و سه تایی قرار گرفته و به عنوان نت های زیر (شارپ، #) و بم (بِمُل، b) شناخته می شوند. به دنبال مجموعه از پنج کلید سیاه (یک گروه ۳تایی و یک دوتایی) که در مرکز پیانو قرار قرار دارند، بگردید. دو میانی (Middle C) کلید سفیدی است که سمت چپ دو کلید سیاهِ وسط پیانو قرار دارد. انگشت شست دست راست خود را روی دو میانی (Middle C) بگذارید. اگر در کل طول پیانو حرکت کرده و بالا و پایین بروید متوجه خواهید شد که کلید مجاور سمت چپ هر مجموعه دوتایی از کلیدهای سیاه، یک دو (C) است. هنگامی که در حال تطبیق نت های موسیقی با کلیدهای پیانو هستید، زمان کوتاهی برای مطالعه دوباره شکل های بالا و پایین صفحه بگذارید.

۳- نواختن Do-Re-Mi

اکنون به ویدئو زیر که چند آهنگ سرگرم کننده در آن نواخته شده نگاه کنید. به خاطر داشته باشید زمانی که از دو میانی شروع می کنید، می توانید به بالا و پایین پیانو حرکت کرده و با کلیدها آشنا شوید.

۴- تمرین آهنگ های ساده

بیایید یک کار مهیج و جذاب انجام دهیم و سعی کنیم یک آهنگ آسان دیگر با نام Jingle Bells را بنوازیم. شکلی که در آن کلیدها و نت های موسیقی نشان داده شده اند را مطالعه کنید. ۴/۴ در سمت چپ کلید به این معنی است که هر میزان نیاز به چهار ضرب ۱ و ۲ و ۳ و ۴ دارد. به منظور یادگیری شمارش برای هر نتی که روی صفحه قرار دارد، به مرحله بعدی بروید.

۵- نت های موسیقی و زمان بندی

هر نت نشان دهنده مدت زمانی است که طول می کشد (چه مدتی باید کلید را فشار دهید). معمولا سه نت در نت های موسیقی استفاده می شوند، اما تعداد نت بیشتری وجود دارد (درباره آنها جستجو کنید). ابتدا نت ها را تشخیص داده و بشناسید و سپس زمان تعیین شده برای آنها که در زیر آورده شده را بخوانید.

نت کامل – چهار ضرب (۱ و ۲ و ۳ و ۴)

نت ۲/۱ – دو ضرب (۱ و ۲)

نت ۴/۱ – یک ضرب (۱ و)

۶- اتصال نت ها

اولین میزان از نت موسیقی دارای سه نت می (E=Mi) است. دو تای آنها نت های یک چهارم هستند. نواختن این نت ها را تا زمانی بر آنها مسط شوید، ادامه دهید. سپس سراغ میزان های دیگر رفته و آنقدر تمرین کنید تا بتوانید آنها را به صورت متوالی بنوازید.

۷- مرور و تمرین

آموزش پیانو در آموزشگاه موسیقی همراز با مدیریت دکتر مجید اخشابی