مُدها و سازهای غیرمجاز موسیقی از نظر افلاطون

مُدها و سازهای غیرمجاز موسیقی از نظر افلاطون

افلاطون مُدهایی را که باعث حزن و اندوه می شد مجاز نمی‌دانست. این مُدها عبارت بودند از میکسولیدین و هیپولیدین. دو مُد لیدین وآئولین نیز که سبب حالات مستی، رخوت و تنبلی می شدند نیز غیر مجاز بودند.

مدهای مجاز

از مدهای مجاز برای آموزش که از نظر افلاطون حالت حماسی و مهیج داشتند که غالبا در جنگها به‌کار می‌رفتند، دورین و فریژین بودند.
افلاطون بسیاری از سازها را نیز غیرمجاز و غیرضروری می‌دانست. از نظر او سازهایی که سیم‌ها و پرده‌ها و پیچیدگی زیادی داشتند و قابلیت اجرای مُدهای گوناگون را داشت، ممنوع بود.
اما سازهای چون چنگ و قانون برای استفاده در شهرها و ساز نی برای نواختن در روستاها توسط شبانان مجاز بود.

او در مورد وزن‌ها و ریتم‌های متنوع نیز نظری مشابه مُدها و سازها داشت،

او وزن‌های مهیج و بطورکلی تنوع و کثرت آن‌ها را مجاز نمی‌دانست.

پیوند شعر و موسیقی از دیدگاه افلاطون

در سنت موسیقی یونان باستان، شعر با ملودی عجین بود و افلاطون نیز جدایی‌ناپذیری شعر و موسیقی را پذیرفته بود، اما با هر نوع نوآوری و تغییر در سنت‌های موسیقایی مخالف بود و عقیده داشت که شعر زاییده عقل است و موسیقی موافق و هم‌تراز احساس. پس شعر در درجه بالاتری قرار می‌گیرد و موسیقی بدون شعر و کلام به همان نیروی افسانه‌ای و خیال‌انگیز که عقل را به چالش می‌کشد، تبدیل می‌شود.

مخالفت افلاطون درباره جدا شدن شعر و موسیقی چنین آمده است:

«تشخیص معنی موسیقی (موسیقی بدون کلام) بسیار مشکل است. چراکه معلوم نیست چه ذهنیت فکری در آن مستور است. همچنین دیدن این که یک موضوع ارزشمند به وسیله موسیقی به حالت تقلیدی و دور از واقعیت تبدیل می گردد، قابل قبول نیست.»

مخالفت با خلاقیت در موسیقی

بنابراین افلاطون با هرگونه خلاقیت و نوآوری در موسیقی مخالف بود چراکه به باور او نوآوری و خلاقیت بیش از حد، هنرمندان و جامعه را به هرج و مرج و بی‌قانونی سوق خواهد داد.
درواقع نگاه افلاطون به موسیقی یک نگاه ابزاری است. چراکه موسیقی وسیله‌ای با قدرت تاثیرگذاری بسیار بر روح و روان افراد جامعه است و اگر این وسیله تحت کنترل گردانندگان جامعه قرار نگیرد، بسیار مخرب خواهد شد.
به باور افلاطون موسیقی در پایین‌ترین رده از چیزهای خوب قرار می‌گیرد زیرا به تنهایی فایده‌ای برای جامعه ندارد.
«افلاطون: تمایل ما به این چیزها (موسیقی و امثال آن) برای خودشان نیست بلکه به دلیل پاداش و نتایجی است که از آن ها عاید ما می‌شود.»
از دیدگاه افلاطون خرد و عقل بالاترین درجه را در طبقه‌بندی چیزهای خوب دارد. اما موسیقی فی‌نفسه خوب تلقی نمی‌شود، بلکه به دلیل نتایج خوبی که از آن حاصل می‌شود، خوب است. البته افلاطون این حقیقت را باور داشت که تربیت روح و روان از طریق موسیقی به مراتب بهتر، مفیدتر و آسان‌تر از شکل دادن و تربیت کردن بدن از راه ورزش است.
اما این عقیده افلاطون که موسیقی نباید بر پایه لذتی که ایجاد می‌کند، ارزشیابی شود، دلیلی بر بی‌اعتنایی او به تاثیر عاطفی موسیقی است؛ زیرا موسیقی نیز مانند عقل و منطق، ممکن است هم لذت‌بخش و هم سازنده باشد.

منبع: رحمانیان، آرین، 1390، فلاسفه و موسیقی، فرهنگستان هنر، تهران