زیرترین جنس صدا در میان زنان سوپرانو نام دارد. بالاترین فرکانس در میان صدای انسان، سوپرانو است. این بازه صدایی که بین C۴ و C۶ قرار دارد، اهمیت زیادی در اپرا و موسیقی کلاسیک دارد. سوپرانو خود دارای چند زیرشاخه و دسته بندی است که از لحاظ گستره ی صدایی با یکدیگر متفاوت هستند.

چگونه باید صدا را گرم کرد؟

گرم کردن صدا

1. گرم کردن صدا قبل از شروع

اگر صدایتان را درست و اصولی گرم نکنید نمیتوانید به درستی در دامنۀ صوتی صدایتان بخوانید. بدتر از آن اینکه اگر بدون گرم کردن صدا یک آواز خیلی سخت را بخوانید می تواند به تارهای صوتی تان آسیب جدی وارد کند.

آموزش آواز

2. با حرکات کششی بدن تان را ریلکس کنید

با چند حرکت کششی ساده بدنتان را نرم کنید. حتماً روی دست ها، سینه و کمر خود حرکات کششی را انجام دهید، زیرا این نواحی از بدن همگی به دستگاه صوتی شما متصل اند و بر آن تأثیر زیادی می گذارند. اگر در قسمت بالاتنه هیچ گرفتگی و تنشی وجود نداشته باشد کیفیت صدای تولید شده به هنگام خواندن بالاتر رفته و نیز احتمال آسیب صوتی را کاهش می دهد.

تر کردن تارهای صوتی

3. تارهای صوتی خود را تَر کنید

آبرسانی کم به تارهای صوتی می تواند صدای ناخوشایندی ایجاد کند. شما باید قبل از آواز خواندن، حتما مقدار زیادی آب بنوشید. البته از نوشیدنی های خیلی داغ یا خیلی سرد اجتناب کنید. نوشیدنی هایی که به دمای اتاق رسیده باشند بهترین نوع نوشیدنی برای صدای شما هستند. خوانندگان حرفه ای باید روزانه بین 6 تا 8 لیوان آب بنوشند، اگرچه این تعداد براساس نوع بدن فرد قابل تغییر است. می توانید کمی آب لیمو درون آب خود بریزید تا طعم و مزه بهتری پیدا کند و لذت بخش تر شود.

تمرین گام ها

4. گام ها را تمرین کنید

از گام پائین تمرینات تان را شروع کنید و به آرامی در اکتاوهای بالاتر تمرین کنید. سپس، دوباره آرام آرام به اکتاوهای پائین تر بروید. حتما موقع خواندن صدای خود را از دیافراگم آزاد کنید.
نکتۀ مهم در این قسمت ایسنت که بتوانید به صدای خود کشش خوبی بدهید. شما این تمرینات را میتوانید با صداهای مختلف و در تن های گوناگون اجرا کنید.

تمرینات دهانی در آواز

5. تمرینات دهانی را انجام دهید

دهان را به حالت نیمه بسته نگه دارید در حدیکه فقط مقدار کمی هوا از میان لبها عبور کند، درست مثل حالتیکه میخواهید سوت بزنید. حال، صدایی مانند برررررررررررررررر تولید کنید، آنهم کاملا ممتد. این تمرین روش بسیار خوبی برای گرم کردن تارهای صوتی با حداقل فشار ممکن بر روی صداست.

تمرین آواز

6. جریان هوا را در ریه هایتان بهبود ببخشید

هوای زیادی که برای خواندن نت های بالا صرف می کنید باعث می شود که تارهای صوتی شما ضربه های زیادی را به هم وارد کنند و دچار آسیب شوند. به همین خاطر باید آنقدر تمرین کنید که بتوانید جریان هوا را کنترل کنید. یکی از تمریناتی که برای این کار می توانید انجام دهید اینست که یک صدای هیس مانند تولید کنید. هر بار تمرین باید بین 5 تا 20 ثانیه طول بکشد.

اگر می خواهید بدانید که جریان هوا در تارهای صوتی شما به درستی صورت می گیرد یا خیر، این بار وقتیکه مشغول خواندن نتهای بالا هستید دقت داشته باشید که کجاها کشیدگی زیادی در تارهای صوتی خود احساس می کنید. این دقیقا همان نقطه ایست که نشان می دهد جریان هوا به خوبی صورت نگرفته است.

تمرین دیگری که می توانید برای بهبود جریان هوا انجام دهید، دمیدن سریع هوا داخل یک نی است. البته، توجه داشته باشید که موقع انجام این تمرین حتماً بدن خود را در وضعیت مناسبی قرار دهید. ایجاد درد شکم نشانه این است که شما این تمرین را به درستی انجام می دهید.

آموزش فن بیان

7. روی فن بیان تان کار کنید

فن بیان به معنای تلفظ صحیح واژه هایی است که به زبان می آورید. ضعف در ادای صحیح کلمات منجر به درست نچرخیدن زبان (تپق زدن) به هنگام آواز خواندن می شود. یا منجر به نامشخص اداشدن کلماتی خواهد شد که می خوانید.

تمرینات مختلفی برای رفع این مشکل وجود دارد. مثلا سعی کنید حروفی که از یک جنس هستند (اصطلاحا مخرج مشترک دارند) مانند ش و ژ، ب و پ و… را پشت سر هم تلفظ کنید. یا می توانید از کلمات و عباراتی که برای تقویت بیان استفاده میشوند کمک بگیرید؛ مثل، یک یوروی یه یورویی، کانال کولر تالار تونل، چیپس چسب سوسک، چه ژست زشتی،…

آموزش آواز سوپرانو

8. شدت صدایتان را تنظیم کنید

خواندن و حفظ وضوح صدا در قطعاتی که سوپرانوی پائین دارند و یا بین سوپرانو و کنترآلتو هستند خیلی مشکل تر است. به همین خاطر سعی کنید در تمرینات تان دائما شدت صدا را از قوی به ضعیف و از ضعیف به قوی ببرید. خواندن نت های خیلی بالا در سوپرانو نیازمند هوای بیشتری است، پس روی تمرینات هوازی خیلی کار کنید.

 

برای سوپرانو خواندن چگونه بدن و صدایمان را تمرین بدهیم؟

تقویت صدا

1. بدن را در بهترین حالت ممکن قرار دهید

وضعیت مناسب بدن باعث بهبود جریان هوا و گسترش مجرای صوتی شده و منجر به تولید صدایی بهتر می گردد. حتی در حالت نشسته هم وضعیت صحیح بدن می تواند صدای شما را به شدت بهبود ببخشد.

برای این منظور، باید ستون فقرات به حالت کاملا صاف، شانه ها به سمت عقب و سینه بالا باشد اما در عین حال کاملا احساس راحتی کنید. چانه خود را تقریباً موازی با سطح زمین نگه دارید.

شکم کاملا صاف باشد، دستها راحت و کشیده در اطراف بدن قرار بگیرند و زانوها نیز کمی خم باشند. پاها را به عرض شانه ها باز کنید و یکی را کمی جلوتر از دیگری قرار دهید. اگر بر روی صندلی نشسته اید به پشتی صندلی تکیه ندهید.

آموزش صداسازی و سلفژ

2. نفس عمیق بکشید

یکی از نکات مهم برای اینکه بتوانید بهترین صدا را از سینه خود خارج کنید اینست که بتوانید تنفس خود را به نحو صحیحی مدیریت کنید.

هنگام استنشاق هوا دیافراگم منقبض می شود تا فضایی را برای هوا در درون شش ها فراهم کند. اما وقتیکه نفس تان را بیرون می دهید دیافراگم منبسط می شود.

به خاطر همین است که متخصصان حرفه ای در حوزۀ صدا و خوانندگی همیشه تأکید دارند که تنفس شکمی داشته باشید. یعنی از دیافراگم خود و بصورت کنترل شده تنفس کنید.

هر چقدر کنترل بیشتری بر روی تنفس خود داشته باشید قادر خواهید بود تن صدای کاملتر و قوی تری را ایجاد کنید.

سوپرانو

3. آرپژخوانی کنید

آرپژ به معنای خواندن تک به تک نت‌های یک آکورد به جای اجرای همزمان آن‌هاست. این تمرین برای سوپرانو خواندن بسیار مفید است زیرا در سوپرانو شما مجبور خواهید بود پرش های زیادی را در صدایتان داشته باشید. بنابراین تمرین آرپژخوانی شما را برای چنین موقعیتی آماده خواهد کرد.

آرپژخوانی

4. وقتی سوپرانو میخوانید نحوه تلفظ حروف بی صدا را اصلاح کنید

به هنگام خواندن نت های بالا، لازمست برخی از اصوات صامت یا کامل ادا نشوند یا اینکه اصلا ادا نشوند. گوش شنونده به طور طبیعی به هنگام شنیدن، کلمه را اصلاح شده و کامل خواهد شنید.

آموزش آواز

5. بعد از یک دوره تمرین به صدای خود استراحت دهید.

به محض احساس فشار در تارهای صوتی تان آواز را متوقف کنید ، در غیر این صورت ممکن است باعث آسیب طولانی مدت شود.

گروه کر

6. به یک گروه کُر بپیوندید

آواز خواندن با دیگران می تواند فواید زیادی برای صدای شما داشته باشد. شما نه تنها قادر به گوش دادن به صدای سایرین خواهید بود بلکه قادرید عملکرد این افراد را نیز با خوتان مقایسه کنید.

معمولا گروه های بزرگ کُر سوپرانوهای خود را به دو بخش تقسیم می کنند؛ سوپرانوهایی که نت های بالا را می خوانند و سوپرانو هایی که نت های کمی پایین تر را اجرا می کنند.

اجرای صحنه ای

7. مرتبا در حال اجرای صحنه ای باشید

فضای اجرا، با جلسات تمرینی شما بسیار متفاوت خواهد بود، بنابراین باید تمرین اجرا را نیز انجام دهید. برای این منظور داوطلب آواز خواندن در یک رویداد اجتماعی شوید، به یک گروه کُر بپیوندید یا اصلا خودتان با دوستان و همکاران تان گروه کُر تشکیل دهید.

مدرس آواز

8. از یک مربی آواز کمک بگیرید

از آنجائیکه مربی آواز یک گوش موسیقایی تربیت شده دارد بهتر می تواند شما را برای بهتر شدن صدایتان در سوپرانو خواندن هدایت کند.

 

برای سوپرانوخواندن چه رژیم غذایی را باید رعایت کرد؟

تغذیه مناسب برای حنجره

1. ورزش کنید و غذای سالم بخورید

وضعیت بدن شما بر وضعیت صدای شما تأثیر می گذارد. درست مانند عفونت سینوس ها که بر روی صدا تإثیر می گذارد، داشتن بدنی متناسب و سالم نیز می تواند باعث افزایش کیفیت صدای شما شود. به خاطر داشته باشید که ساز یک خواننده بدن اوست، بنابراین باید رژیم متعادلی داشته باشید و ورزش های سبک انجام دهید.

تمرین صداسازی

2. به صدای بدن خود گوش دهید

بسیاری از خوانندگان آرزو دارند که با وارد آوردن کشش های زیاد به صدای خود سطح توانایی ها و مهارتهای خود را ارتقا دهند. اما در بعضی موارد، این امر می تواند منجر به فشار بیش از حد شده و صدمه ای غیرقابل جبران به صدا وارد کند. اگر هنگام آواز خواندن احساس خستگی در صدای خود کردید یا متوجه تغییرات غیرمعمول در صدای خود شدید حتما باید با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

مواد مضر برای حنجره

3. از مصرف برخی مواد خودداری کنید

بعضی خوراکی ها و نوشیدنی ها میتوانند تارهای صوتی شما را خشک کنند، مانند کافئین و الکل. همچنین، سیگار کشیدن نیز می تواند صدای شما را تحریک کرده و باعث تغییراتی در بافت تارهای صوتی شود.

چکاپ صدا

4. حداقل سالی یک بار آزمایشات پزشکی (لارینوسکوپی) را انجام دهید.