قبل از اینکه نکات آلتو خواندن را با هم مرور کنیم، لازمست آلتو را بشناسیم. آلتو به دومین دامنه آوازی در موسیقی کُرال که بالاتر از محدودۀ تنور و باس اما پائین تر از سوپرانو است، اشاره دارد.

یک آلتوخوان باید بتواند نت های پائین را با صدایی کاملا راحت و باز اجرا کند، نه اینکه در حین خواندن نفس کم بیاورد.

علیرغم اینکه هر کسی می تواند خواننده آلتو باشد، اما زنان بیشتر از مردان قادر به آلتو خواندن هستند. برای اینکه یک آلتوخوان شوید، باید بفهمید که آیا نوع صدای خوبی برای این نوع آواز دارید یا اینکه باید دامنه آوازی خود را برای این سبک خواندن گسترش دهید. سپس، می توانید با تسلط بر تکنیک های آوازی آلتو، این سبک آوازی را بهتر اجرا کنید.

 

در مرحله اول با انجام کارهای زیر می توانید بر فنون آوازیِ آلتو تسلط پیدا کنید.

آلتو خواندن

 1. تارهای صوتی خود را شل کنید تا از محبوس شدن جریان هوا جلوگیری شود. برای این منظور، به هنگام آواز خواندن، زبان خود را در بالای دندانهای پایین قرار داده و هر گونه کشش در عضلات فک تان را کاهش دهید. اگر شل کردن عضلات فک برایتان سخت است، می توانید با پشت دست تان عضلات گلو را به آرامی ماساژ دهید تا شل شوند. برای انجام این ماساژ، پشت دستان خود را در امتداد دو طرف حلق قرار دهید و با فشار کمی دستانتان را جلو و عقب ببرید. حالا، چند بار نفس آرام و عمیق بکشید تا حنجره شل شود. بعضی از خوانندگان فکر میکنند که اگر فک پائین را جلوتر بیاورند صدای آنها واضح تر و پُر تر شده و همچنین صدای شفاف تری تولید خواهند کرد. اگرچه انجام این کار به بهبود جریان هوا کمک می کند ، اما باعث کشیدگی در عضلات فک می شود، بنابراین، بهتر است از این ترفند زیاد استفاده نکنید.

آواز آلتو خواندن

 1. از تنفس شکمی کمک بگیرید تا بتوانید از دیافراگم آواز بخوانید. استفاده از روش تنفس شکمی در هنگام آواز خواندن، به جریان هوا در ریه ها کمک می کند، چرا که فشار هوای لازم را برای خواندن فراهم کرده و تعادل جریان هوا را در کل بدن حفظ می کند. بنابراین، به جای اینکه از سینه نفس بکشید، تنفس شکمی داشته باشید به طوریکه هنگام نفس کشیدن، انبساط شکم خودتان را مشاهده کنید. اگر مطمئن نیستید که تنفس شکمی را به درستی انجام می دهید یا نه، روی زمین دراز بکشید و زانوها را خم کنید، یک دستتان را روی سینه بگذارید و دست دیگر را روی شکم قرار دهید. اگر تنفس شکمی را بده درستی انجام دهید، باید دستی که روی شکم شماست بالا برود در حالیکه دست روی سینه در جای خود باقی است. هر روز 5-10 بار تنفس شکمی را تمرین کنید تا برایتان عادت شود.

چگونه آواز آلتو بخوانیم

 1. اگر برای آواز خواندن از صدای سینه استفاده کنید، می توانید صدای آوازی خود را پایین نگه دارید. صدای سینه همان صدایی است که معمولاً هنگام صحبت کردن از آن استفاده می کنید. در تولید صدای سینه عضلات ضخیم تر و قدرتمندتری در گیر می شوند، در حالیکه آوازی که با صدای سر تولید می شود معمولا هوادار تر و در نتیجه توخالی تر است. اگر هنگام صحبت کردن دست خود را روی سینه قرار دهید متوجه صدایی که از سینه تولید و در آن طنین انداز می شود خواهید شد. برای اینکه بتوانید با صدای سینه آواز بخوانید، شروع کنید به صحبت کردن با صدای طبیعی صحبت کنید، سپس به آرامی صدایتان را به سمت صدای اُاُاُاُاُ… مانند ببرید، به حدیکه طنین صدای اُاُاُاُاُ… را در قفسه سینۀ خود احساس کنید. اگر طنین صدایتان را احساس نکردید، بهتر است ابتدا تن صدای اُاُاُاُاُ… را پایین بیاورید تا زمانی که طنین صدا را در قفسه سینه تان احساس کنید.

آواز آلتو

 1. تن صدای خود را قوی و پر نگه دارید تا صدای نفسهایتان به هنگام خواندن شنیده نشود. برای این کار باید فضای بازتری در بینی، دهان و حلق ایجاد کنید. خیلی آرام هوا را از طریق بینی و بعد دهان خود به داخل بکشید ، سپس به حالت خمیازه کشیدن، هوا را به بیرون دهید.

آواز آلتو بخوانیم

 1. به یک گروه کُر یا گروهی که دیگر خوانندگان آلتو وجود دارند، بپیوندید. در یک گروه آوازی، شما و سایر خوانندگان آلتو همه نت های یکسانی را می خوانید. بنابراین، به شما این امکان را می دهد که هنگام زدن نت های پایین، بتوانید صدای دیگر خوانندگان آلتو را بشنوید و یاد بگیرید که چگونه باید این نت ها را بخوانید.

در مرحلۀ دوم باید صدای خود را ارزیابی کنید

سلفژ و صداسازی

 1. با نت های پیانو که احساس می کنید به دانگ پائین صدای شما نزدیکتراند، شروع به خواندن کنید. باید پائین ترین نت پیانو را که فکر می کنید با آن راحت تر از همه می خوانید انتخاب کنید. اگر فکر می کنید یک خوانندۀ آلتو هستید باید دنبال نت سی میانه بگردید؛ این یکی از پائین ترین نت هاست. اگر بر روی پیانو یا کیبوردتان نام شرکت سازنده باشد، دقیقا در زیر محل درج نام، نت سی میانه قرار دارد. به این نکته توجه داشته باشید که در این مرحله نیازی نیست که در پائین ترین حد ممکن بخوانید، بلکه فقط سعی کنید پائین ترین نتی را که صدای شما در آن احساس راحتی می کند، پیدا کنید.

 1. نیم گام پائین تر بروید، ببینید آیا می توانید این نت ها را بخوانید یا نه. برای اینکه نت های نیم گام پائین تر را روی پیانو پیدا کنید، کافیست شستی ایرا که بلافاصله در سمت چپ شستی ایکه در مرحلۀ قبل نواختید، فشار دهید. باز هم باید ببینید آیا این نت همان نتی است که می توانید راحت و پشت سر هم تکرار کنید یا نه.

آموزش آواز خواندن

 1. همینطور نیم گام، نیم گام پائین تر بروید تا به پایین ترین نت صدای خود برسید. هدف شما در اینجا یافتن پایین ترین نتی است که می توانید به راحتی و پیوسته اجرا کنید. هنگامی که به نتی رسیدید که مجبور شوید برای خواندن آن به صدای خود فشار بیاورید، نت قبل از آن در پایین رکورد صوتی شما قرار دارد. برای یک خواننده آلتو، پایین دانگ آوازی باید در نزدیکی نت E3 باشد. در بیشتر پیانوها، این نت روی بیشتر پیانوها سی و دومین کلید سفید از سمت چپ است.

چگونه آواز التو بخوانیم

 1. همۀ این مراحل را از نت سی میانی به سمت بالا نیز تکرار کنید تا بالاترین نت صدای خود را پیدا کنید. باید از کلیدهای سمت راست نت سی میانی استفاده کنید و هر بار یک نیم گام حرکت کنید و سعی کنید با هر نت آواز بخوانید. آخرین نتی که بتوانید با آن راحت و پیوسته بخوانید، انتهای نت بالای صدای شماست. برای خوانندگان آلتو، بالاترین نت آوازی معمولاً تا نت E5 بالا می رود. این نت پنجاه و ششمین کلید سفید از سمت چپ پیانو است.

 

در مرحلۀ سوم باید دامنۀ صوتی صدای خود را گسترده تر کنید

التو خواندن

 1. همواره به یاد داشته باشید که باید آرام و راحت باشید. وقتی که برای اولین بار بخواهید نتی را خارج از محدوده معمول صدای خود بخوانید، از آنجائیکه برایتان سخت خواهد بود، احتمالاً سعی می کنید یا بیش از حد نیاز هوا را به حلق تان وارد کنید یا اینکه جریان هوا را در حلق محبوس خواهید کرد. اما برای اینکه صدای نت هایی که می خوانید بهتر به نظر برسند باید تارهای صوتی تان را تا جائیکه می توانید در آرامترین حالت ممکن نگه دارید. هر جلسه قبل از شروع تمرین، چند نفس عمیق و آرام بکشید. سپس، برای گرم کردن تارهای صوتی خود، چند نت را که با آنها راحت تر هستید، بخوانید.

التو خواندن

 1. برای تمرین کردن نت هایی که در محدوده دامنۀ صوتی شما هستند از صدای “آآآآآ” استفاده کنید. ابتدا با خواندن یک نت بالاتر از حد معمول خود شروع کنید، سپس به آرامی به سمت پائین ترین دامنه آوازی خود بروید. تولید چنین صدایی برای ماهیچه های آوازی شما راحت تر است و باعث می شود از عهدۀ تمرین کردن نت هایی که در دامنۀ صوتی شما نیستند و برای اجرای آنها راحت نیستید، برآئید. هنگام خواندن نت هایی که در انتهای محدوده آوازی، شما قرار دارند، می توانید از صداهای ممتدی مثل ای ی ی ی ی یا اووووووو استفاده کنید.

خواندن اواز التو

 1. هر روز برای تمرین کردن یک جهش کوتاه داشته باشید، یعنی یک نت جدیدِ بالاتر یا پائین تر را تمرین کنید. شما باید عضلات صوتی خود را تمرین داده و تقویت کنید، که این امر به زمان و استمرار نیاز دارد و یک شبه اتفاق نخواهد افتاد. برای تحقق چنین هدفی باید هر روز 30-45 دقیقه وقت صرف تمرین نت ها از پائین ترین تا بالاترین نتِ دامنۀ صوتی خود کنید و البته توجه خاصی نیز به تمرین کردن نت هایی داشته باشید که در محدوده آوازی آلتو هستند. برای اینکه از این تمرینات نتیجۀ بهتری بگیرید بهتر است این تمرینات را صبح زود انجام دهید، زیرا در آن موقع صدای شما کاملا باز است و قادر خواهید بود نت هایی را که در خارج از محدودۀ صوتی تان هستند راحت تر بخوانید. همچنین، بهتر است موقع تمرین کردن تنها باشید، خصوصا اگر به تازگی یادگیری آواز را شروع کرده اید. زیرا، آواز خواندن در مقابل دیگران ممکنست باعث افزایش استرس شما شود و فشار بیشتری را بر ماهیچه های صوتی شما وارد آورد.