10 ساز عجیب دنیای موسیقی

بعضی مواقع هنرمندان دست به کارهای جالبی می‌زنند و سازها را از حالت عادی خارج می‌کنند. سازهای دست‌ساز معمولا بسیار عجیب هستند و صداهایی بسیار متفاوت‌تر از آنچه با گوش ما آشنا است، تولید می‌کنند.

نانو گیتار

نانو گیتار

دنیایی موسیقی هیچگاه دستگاهی به این کوچکی ندیده و نخواهد دید. یکی از جالب‌ترین ابزارهایی که تا به حال ساخته شده است، گیتاری به اندازه 10 میکرومتر است. این گیتار توسط دانشمندان دانشگاهی در آمریکا ساخته شده است که اندازه آن به کوچکی یک سلول بدن است. البته صدایی که این گیتار ایجاد می‌کند تنها به وسیله دستگاه‌های بسیار پیشرفته قابل‌شنیدن است.

پیانو لگویی

پیانو لگویی

“هنری لیم” یکی از عاشقان لگو چندی پیش پیانویی با استفاده از لگو ساخت که تنها سیم‌های آن از وسیله‌ای دیگر ساخته شده بودند. او برای ساخت این پیانو نزدیک به دو سال زمان صرف کرد. او برای این پیانو نزدیک به 100 هزار قطعه لگو را بر روی هم قرار داده است به همین علت از همان زمان در میان عجیب‌ترین ادوات موسیقی به حساب می‌آید. نکته جالب در مورد این لگو این است که صدایی کاملا طبیعی از آن به گوش می‌رسد.

ساز یخچالی

ساز یخچالی

همانطور که از نام این ساز مشخص است با دستگاهی بسیار عجیب سروکار خواهیم داشت. “Iner Souster” آلمانی این ساز را ساخته است و برای درست کردن آن از هرچه در آشپزخانه پیدا می‌شود، استفاده کرده است. بخش اصلی آن از یخچال با قرار گرفتن در کنار قابلمه و ظرف سالاد آماده شده است. نکته جالب در مورد این ساز این است که چند گروه ارکستر از آن به عنوان سازی با صدای جالب استفاده کرده‌اند.

ساز بادکنکی

ساز بادکنکی

در میان همه وسیله‌های موسیقی شاید عجیب‌ترین آن‌ها را بتوان “ساز حبابی یا بادکنکی” دانست. این ساز توسط یک نوجوان به نام”آرون وندل” ساخته شده است که وسایل آن بسیار ساده هستند. وی با استفاده از چند لوله پی وی سی به همراه آب و دو عدد بادکنک به عنوان کمپرسور باد این ساز را ساخته است. وقتی کلیدها تکان می‌خورند با صدای ترکیدن حباب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها ساز نواخته می‌شود. صدای منحصر به فردی دارد که شاید شما را به یاد ترکیدن حباب‌های روی آب جوش بیاندازد.

Didgeridoo

Didgeridoo

درحالی که سازهای این لیست همگی منحصر به فرد هستند این ساز به نوعی کمی بیشتر آشنا است. یکی از سازهای بادی که بومیان استرالیا از آن استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کرده‌اند این روزها به عنوان قدیمی‌ترین ساز بادی دنیا شناخته می‌شود. صدای این ساز بسیار بم است و بیشتر شما را یاد فیلم‌های بومی یا قبلیه‌ای‌نشین می‌اندازد. این ساز بسیار بلند است به همین علت برای خارج کردن صدا از آن نیاز به توان زیادی از سوی نوازنده است.

12 گیتار

12 گیتار

یکی از عجیب‌ترین ادوات موسیقی را می‌توان در دست‌های هنرمند ژاپنی به نام “یوشیهیکو ساتوه” دید. او با متصل کردن 12 گیتار به یکدیگر توانست یکی از عجیب‌ترین سازها شخصی‌سازی شده در دنیای موسیقی راک را تولید کند. این دستگاه که 12 گیتار نام دارد نزدیک به 72 تار دارد و کمتر کسی توانایی نواختن آن را دارد.

خانه موزیکال

خانه موزیکال

دو طراح آمریکایی چندی پیش خانه‌ای را ساختند که در نوع خود بسیار منحصربه‌فرد است. “David Hanawalt” و “Bill Close” خانه‌ای را به سبک قدیمی ساختند و در طراحی آن به باد اجازه انجام هرکاری را داده‌اند. این خانه به این صورت است که با پیچیدن باد در میان راهروها و قدن زدن روی پله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های آن صداهای مختلفی تولید می‌شود و این خانه یه یک خانه موزیکال تبدیل شده است.

فنس‌نوازی

“جان رز” هنرمند استرالیایی یکی از افرادی است که چند سال پیش در یک حرکت جالب با استفاده از سیم خاردارها و البته فنس‌های مختلف در نقاط متفاوت دنیا قطعات موسیقی جالبی ساخت. وسیله اصلی کار او یک آرشه ویولن بود و او با کشیدن این آرشه روی فنس‌های مختلف صداها متفاوتی را ضبط کرد. این روش کاری او بعدها به فنس‌نوازی یا آهنگسازی با سیم خاردار مشهور شد.

درخت آوازه‌خوان

درخت آوازه‌خوان

یکی دیگر از سازهای عجیب دنیا را می‌توانید در انگلستان ببینید. جایی که طراحی به نام “مایک تونکین” درختی از لوله‌های استیل را در بالای تپه‌های “لنک شایر” قرار داده است و آن را درخت آوازه خوان نام‌گذاری کرده است. این دستکاه از لوله‌های مختلفی ساخته شده است به صورت دایره‌ای روی یکدیگر قرار گرفته‌اند. با وزیدن باد و جریان گرفتن آنها درون این لوله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها صداهای جالبی به وجود می‌آید که باعث شده است این دستگاه عجیب‌ترین ساز موسیقی در دنیا باشد.

هنگ

هنگ (Hang)

یکی از جدیدترین آلات موسیقی است که برای اولین بار در سال 2000 میلادی توسط سابینا اسشار و فلیکس روهنر در سوئیس ساخته شد و همچنین برای اولین بار در سال بعد (2001 میلادی) در فرانکفورت آلمان معرفی شد.
این ساز، از دو نیم پوسته ی فلزی (بشقاب مانند) ساخته شده که بر روی هم قرار دارند و روی آن تعدادی فرو رفتگی با اندازه‌های مختلف وجود دارد که نت‌های موسیقی را با ضربه انگشتان دست به آنها می‌توان ایجاد کرد. صدای منحصر به فرد و بسیار زیبای این ساز را شاید بتوان گفت که به هیچ وجه نشنیده‌اید و البته انواع آنها با توجه به سایز فرو رفتگی‌ها، تن صداهای مختلفی را ایجاد می‌کنند که واقعا لذت‌بخش هستند.

«لیتفون» یا پرکاشن سنگی

«لیتفون» یا پرکاشن سنگی

«لیتفون» یا ساز سنگی در واقع یک پرکاشن از جنس سنگ است. قدیمی‌ترین «لیتفون» در هند پیدا شده، اما نواختن آن در اروپا و آمریکا هم رواج داشته است. برای نواختن این ساز، سنگ‌هایی را در انداز‌ه‌های مختلف از جنس مرمر یا انواع دیگر سنگ در کنار یکدیگر قرار می‌دهند و با نواختن «پُتک» روی هر سنگ، رنگ‌های صدایی مختلفی را ایجاد می‌کنند. این ساز، شکل‌ها و اندازه‌های مختلفی دارد و نمونه‌های قدیمی آن درنمایشگاه‌ها و موزه‌های ساز وجود دارد.

لذت ساز زدن با دستکش پلاستیکی

لذت ساز زدن با دستکش پلاستیکی

«آدربُت» ساز عجیبی است که توسط یک دستکش پلاستیکی و بطری آب شیشه‌ای به صدا درمی‌آید. بارتون فردی است که در سال 2005 توانست با این وسیله، موسیقی ایجاد کند. میزان آبی که در بطری ریخته می‌شود، تعیین‌کنننده‌ی رنگ صدا خواهد بود.

برای نواختن این ساز باید داخل بطری بدمید و همزمان دستکشی را که در بخش پایین بطری تعبیه شده است، با فشردن، بالا و پایین کنید. اگر نام این ساز را در موتورهای جست‌وجوگر بنویسید، نمونه‌های زیادی از نواختن آن را خواهید دید.

ترکیب پیانو و گیتار در یک ساز

ترکیب پیانو و گیتار در یک ساز

«کزوکیلل» نام ساز استوارت دیوید است که ترکیبی از گیتارباس و پیانو محسوب می‌شود. این ساز دو نیمه‌ی اصلی دارد که بخشی از آن زهی و بخشی دیگر کلاویه‌ای است. بخش بالایی و دسته‌ی ساز، ظرفیت یک ساز بادی را نیز به آن اضافه کرده است و نوازنده با دمیدن در بخش بالایی می‌تواند همزمان چند رنگ صوتی متفاوت ایجاد کند.

آرمونیکا شیشه ای

با دست خیس، شیشه را بنوازید

یکی دیگر از سازهای عجیب و در عین حال بسیار قدیمی، اختراع بنجامین فرانکلین در سال 1762 است. این ساز که «آرمونیکا شیشه‌ای» نام دارد با ظرف‌های شیشه‌ای حلقوی که توسط یک میله به هم متصل شده‌اند، ساخته شده است. نوازنده برای نواختن این ساز باید انگشتانش را با آب خیس و حلقه‌های شیشه‌ای را لمس کند.

این ساز قدیمی در مدت کوتاهی در اروپا رواج بسیاری پیدا کرد، زیرا صدای آن به اندازه‌ی کافی بلند است و از فاصله‌های قابل توجه شنیده می‌شود. در بعضی منابع غیر رسمی هم نوشته‌اند که موتسارت برای این ساز عجیب، قطعه‌ای را نوشته است.

چاپمن‌استیک

سازی زهی برای موسیقی جاز

«چاپمن‌استیک» یک ساز متفاوت برای موسیقی الکترونیکی است که اولین‌بار در سال 1970 توسط اِمِت چاپمن، هنرمند فعال موسیقی جاز نواخته شد. این ساز بسیار باریک و بلند، زهی است و می‌توان آن را با یک یا دو دست نواخت.

پریمبو

«بریمبو» و دسته‌ی پنج متری

«بریمبو» نام یک ساز برزیلی است که ریشه‌ی آفریقایی هم دارد. سازی که دسته‌ی باریک آن می‌تواند چهار یا پنج متر طول داشته باشد. قسمت پایینی ساز، شکلی مثل کدو تنبل دارد. این ساز که بی‌شباهت به کمانچه‌ی ایرانی هم نیست، آرشه‌ی باریکی دارد که یک تکه سنگ روی آن نصب شده است. کار این تکه سنگ، تنظیم صداست.