دکتر مجید اخشابی

بیوگرافی
دکتر مجید اخشابی
متولد سال 1351 در تهران
مدرس: آواز پاپ و مسترکلاس سنتور
تحصیلات: دکتری پژوهش هنر

متولد بیست و هفتم دی ماه یکهزار و سیصد و پنجاه و یک، روز چهارشنبه ساعت نه(9) صبح در بیمارستان بهار خیابان شیخ بهایی تهران.

شش سال از سالهای ابتدائی عمر را در تهران سپری کرد و مقطع پیش دبستانی یا آمادگی اش را در تهران به پایان رساند.

به علت انتقال محل کار پدر از هفت سالگی به همراه خانواده در زادگاه پدری اش، تنکابن سکنی گزید.

شهر دریا، کوه و جنگل، شهر مزارع برنج و باغات مرکبات در خانهه ای کنار دریا تحصیلات ابتدایی را آغاز نمود.

 

آشنایی با سنتور

حدودا هشت- نه سال داشت که با ساختن یک کاردستی که شبیه به ساز سنتوری بود که یکی از دوستان پدرش در شبی که مهمان آنان بود با خود آورده، نواخته و اوو را یک دل نه صد دل عاشق سنتور کرده بود، مسیر زندگی اش به سمت موسیقی جهت پیدا کرد.

استعداد سرشارش وی را قادر ساخت بدون استاد و مربی کار را آغاز نموده و در روزهای اول از عهده ی کوک کردن سنتور برآید.

کار بسیار دشواری که هنرجویان پس از چندین سال، با راهنمایی استاد، آنهم به زحمت می توانند آنرا یاد بگیرند و انجام دهند.

او پس از ساختن چندین کاردستی با وسایلی ابتدایی چون نخ نایلون ماهیگیری، تخته و میخ که رفته رفته شباهت بیشتری به ساز سنتور پیدا می‌کردند، صلاحیتش را برای داشتن یک ساز سنتور واقعی به پدر و مادرش اثبات نمود.

البته در آن شهر ساحلی آن سالها خبری از کلاس، آموزشگاه و فروشگاه آلات موسیقی نبود.

پدر و مادر وی پس از پرس و جوی بسیار توانستند شخصی را که در سالهای جوانی سنتوری داشته شناسایی کرده و از او بخواهند آن ساز قدیمی را بفروشد.

بدین ترتیب بدون داشتن استاد آموزش نواختن آن ساز را دنبال کرده و با تهیه ی کتابهای موسیقی با خط نت آشنا شد.

البته در این راه جسته و گریخته از راهنمایی های یکی از بستگان بنام ابوالقاسم تفنگساز(شوهرخاله) و محمد ابراهیم حکیم لعلی(همان دوست پدر) بهره گرفت.

بعدها ساخت سنتور را هم زیر نظر آقای تفنگساز فرا گرفت و بلافاصله پس از کسب این توانایی اقدام به راه اندازی کارگاهی کوچک در گوشه ای از حیاط منزل نمود.

 

آغاز فعالیت غیرحرفه‌ای

در مدت کوتاهی پس از اجرای سنتورنوازی در صبحگاه مدرسه و برنامه های پرورشی، متقاضیان زیادی برای فراگیری این ساز علاقه‌مندی نشان دادند و او را مجبور کردند در کسوت یک معلم نیز نقش آفرینی کند.

بعد از مدتی از طرف اداره ارشاد تنکابن، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برای تشکیل کلاس‌های موسیقی دعوت به کار شد که سالها تا زمانی که در آن شهر ساکن بود(تا سال 1370) این همکاری و کلاس‌ها ادامه پیدا کرد.

در همان سال‌های اولیه با تشکیل گروههای سرود و بعد ها گروه های موسیقی سنتی به اجرای برنامه در سطح شهرستان، شهر و اندک اندک استان و حتی استانهای همجوار پرداخت و در منطقه بعنوان نوازنده ای چیره دست شهرت یافت.

 

فراگیری از طریق مکاشفه
برای کسب دانش بیشتر یکبار به هنرستان ملی پسران مراجعه کرد که در همان روز اول با استقبال اساتید هنرستان مواجه و بلافاصله پذیرفته شد.

دو مرتبه نیز خدمت استاد پایور رفت که ایشان نیز با مورد تشویق و تحسین قرار دادن او، پدر و مادرش را به توجه بیشتر و لزوم شرکت وی در کلاس‌های پیشرفته تر فرا خواندند، اما متاسفانه یا خوشبختانه امکان نقل مکان به تهران و یا جدایی از خانواده و تنها زندگی کردن او برای خانواده میسر نبود.

انگار لازم بود این نوجوان موسیقی را از طریق مکاشفه بیاموزد!

 

سوابق تحصیلی
مقطع دیپلم: رشته ریاضی فیزیک (دبیرستان امام خمینی)
مقطع کارشناسی/لیسانس: مهندسی عمران (دانشگاه فنی مهندسی چالوس)
مقطع کارشناسی/لیسانس: موسیقی (دانشگاه هنر و معماری تهران مرکز)
مقطع کارشناسی ارشد: نوازندگی موسیقی ایرانی (دانشگاه هنر تهران)
دکترا: پژوهش هنر (دانشگاه هنر تهران)در سال 1370 در رشته مهندسی عمران در دانشگاه چالوس مشغول به تحصیل شد.در دوران دانشجویی امکان رفت و آمد بیشتر به تهران و شرکت در گروه‌های هنری و نهایتا تشکیل یک ارکستر توسط خود او و تمرین آهنگهایی که ساخته بود و ضبط آنها در استودیو فراهم آمد.

 

آغاز خوانندگی و فعالیت حرفه‌ای

هنگامی که مشغول خواندن اتود آهنگی از ساخته هایش بود با تشویق صدابرداران و عوامل ضبط در اتاق فرمان مواجه شد؛ همگی توصیه کردند که این قطعه را خودت باید بخوانی و نهایتا همین شد.

آن قطعه توسط خود او خوانده شد و پس از ارائه آن به مرکز موسیقی صدا و سیما توسط استاد فریدون شهبازیان بازشنوایی و پذیرفته شد و موردتشویق قرار گرفت.

ریاست مرکز موسیقی در آن زمان آقای مهدی کلهر نیز با پیشنهاد استاد شهبازیان و آقای راغب بلافاصله وی را در ارکسترهای صداوسیما پذیرفته و با وی قرارداد همکاری منعقد نمودند.

حمایت خانواده

در تمام این سال‌ها تشویق‌ها، همراهی‌ها و محبت‌های پدر و مادرش که به مثابه دو دوست همسن تمام خواسته‌هایش را برای رسیدن به هدف اصلی‌اش مهیا کرده و هر راه ناهمواری را برایش هموار می‌کردند، شاید جدی‌ترین نتیجه را زمانی برایشان به بار نشاند که صدا و تصویرش را از رادیو و تلویزیون شنیدند.

پدرش عاشق موسیقی بود، یک عاشق واقعی. عاشقی که هیچگاه نتوانسته بود به عشقش دست یابد اما توانست تمام عشقش را یکجا و یکباره به پسرش منتقل نماید.

 

فعالیت در مرکز موسیقی

فعالیتش در مرکز موسیقی ادامه داشت.

نوازندگی، آهنگسازی، نظارت بر ضبط، خوانندگی و کم کم کارشناسی موسیقی و عضویت در شوراهای تخصصی مرکز موسیقی و نهایتا عضویت در شورای عالی موسیقی صدا و سیما مسیری بود که باز هم در مدت کوتاهی طی کرد.

سایر فعالیت‌ها

در این سال‌ها وی آلبوم‌های متعددی را با آهنگسازی، تنظیم و نوازندگی خود روانه ی بازار کرد.

شرکت در ضبط موسیقی فیلم‌ها و همکاری با اساتیدی چون

همایون خرم، علی تجویدی، فریدون شهبازیان، بابک بیات، مجید انتظامی، آندره آرزومانیان، کامبیز روشن روان، وارطان ساهاکیان، فضل الله توکل، اسدالله ملک، مجتبی میرزاده، حسن ناهید، جمال جهانشاد و شهریار فریوسفی

و نیز همکاری با اکثر قریب به اتفاق خوانندگان بنام و مطرح موسیقی بصورت آلبوم یا کنسرت از جمله فعالیتهای وی بشمار می آید.

 

تشکیل ارکستر مهرآوا

از سال 1375 با تشکیل ارکستری بنام مهرآوا مرکب از اساتید موسیقی سنتی ایران حسن ناهید، جمال جهانشاد، سیامک نعمت ناصر ، محمود فرهمند و مسعود حبیبی در اقصی نقاط ایران و جهان در کشورهایی چون آلمان ،انگلستان، روسیه، اسپانیا، ژاپن، کره، مالزی، فرانسه، هند، ترکیه، قبرس و … کنسرتهای موفقی را برپا نمود.

 
فستیوال‌ها

شرکت در فستیوالهایی چون مین اون(جاده ابریشم 2000) سال 1379، سوری جشن ملی کره سال 1384، کران مونتانای سوئیس سال 1383 و … از افتخارات اوست.

 
تیتراژها

از سال 1380 با خوانندگی در تیتراژ یکی از سریالهای تلویزیونی بنام گمگشته توانست قابلیت‌های صدای خود را بشکلی جدی و فراگیر به مردم معرفی کرده و آن مجموعه با استقبال گسترده‌ای از سوی مردم مواجه شد و از آن سال به بعد استفاده از موسیقی در تیتراژ سریال‌های پس از انقلاب بصورت سنتی همیشگی شکل گرفت.

پس از آن در سریال‌ها و برنامه‌هایی چون

همراز، عروج، مهتاب، محله بنده نواز، مسافری از هند، یک وجب خاک، متهم گریخت، خانه به دوش، الفبای مهربانی، مدینه مهربانی، روزهای زیبا، دارا و ندار ماه دراومد، شب مهتاب، بوی خوش زندگی، مسابقه ستاره ها، جشن رمضان، شبهای شیدایی، خانه مهر، ماه محبوب، و فیلم سینمایی تلافی توانست قطعات زیبا و ماندگاری را به مخاطبینش هدیه کند.

 
مدیر تولید

از سال 1379 تا 1386 بعنوان مدیر تولید شرکت آوای برگ وابسته به حوزه ی هنری آثاری چون ماه غریبستان(محمد اصفهانی)، سرزمین من(موسیقی افغان)، برای خاطر تو و … را ارائه کرد.

آدرس فضای مجازی
سایت رسمی مجید اخشابی
کانال تلگرام
صفحه اینستاگرام