خوش‌آمدگویی دکتر مجید اخشابی مدیریت آموزشگاه موسیقی همراز

به سایت رسمی مرکز مهارت آموزی و آموزشگاه موسیقی همراز خوش آمدید.

خوش آمدگویی دکتر مجید اخشابی مدیریت آموزشگاه موسیقی همراز

از زمان تاسیس این آموزشگاه از سال 1387 تا کنون همواره تمام تلاشمان را به کار بسته‌ایم که با ایجاد محیطی امن، آرام، علمی و هنری، بستری مناسب و ایده‌آل برای شناسایی، پرورش و شکوفایی استعدادهای درخشان علاقه‌مندان، هنرِ موسیقی فراهم نماییم.

انگیزه تاسیس

انگیزه تاسیس چنین آموزشگاهی برای اینجانب وقتی حاصل شد که خود دوران آموزش و فراگیری موسیقی را سپری می‌کردم و به تدریج متوجه شدم میان آموزش علمی وآکادمیک موسیقی و مبحث تولید، اجرا و ارائه آثار صحنه‌ای، شکافی بسیار عمیق و گسترده وجود دارد.

متدهای نو و زودبازده

متاسفانه اکثر متدهای آموزشی تدوین شده در موسیقی ایرانی صرف‌نظر از معدود و محدود بودن یا بسیار قدیمی و سنتی‌اند، یا دیر بازده و دشوارند و یا فاقد طراحی مناسب در ارائه خط سیری واحد جهت اجرا و بروز خلاقیت هنرجو می باشند.
نکته دیگر اینکه همیشه آنچه شنوندگان موسیقی طلب می‌کنند با آنچه در کلاس‌‌های هنری رسمی (هنرستانی-آموزشگاهی) آموزش داده می‌شود، تفاوت دارد.
تدوین کتاب‌ها و شیوه‌های کارآمد آموزشی برای هنر موسیقی که فاقد مشکلات مطروحه فوق باشد کاری بس دشوار، صعب و زمان‌بر است که البته در تلاشیم به کمک اساتید صاحب‌سبک و تجربه خبرگان و دست‌اندرکاران عرصه آموزش موسیقی به این مهم دست یابیم لیکن به حمد پروردگار تاکنون توانسته‌ایم روش‌ها و شیوه‌های زودبازده و کارآمدی را اجرا کنیم که نتیجه آن خصوصا در کار هنرجویان نوآموز همراز به وضوح نمایان است.

ذکر یک نکته دیگر نیز ضروری است:

در تمام سابقه تجربه تدریس در سالیان متمادی و مدیریت در آموزشگاه موسیقی همراز به این اصل پی برده‌ام که الزاما هر هنرمند مشهور و معروفی مدرس و معلم خوبی نیست.
تدریس و آموزش بیش از آنچه که به علم نیاز دارد (که قطعا نیاز دارد) به صبر، اخلاق و انگیزه برای انتقال و داشتن فراغ‌خاطر نیاز دارد که از این تجربه مهم و ظریف در همراز همواره بهره برده‌ایم و همیشه در تلاشیم از همکاری مدرسینی بهره‌مند باشیم که قبل از شهرت و علاقه به فعالیت‌های اجرایی، بیشتر معلم بوده و دارای تشخص و وجهه معلمی و تعلق‌خاطر به امر آموزش داشته باشند.
به مدد و لطف پروردگار در آموزشگاه موسیقی همراز با ترسیم و طراحی اهداف ذیل به نتایج موفقیت‌های قابل‌توجهی در امر آموزش موسیقی دست یافته‌ایم:
1. آموزش علمی برطبق قواعد و اصول تدوین‌یافته بین‌المللی و آکادمیک منتها به صورت کاربردی برای هنرجو.
2. سوق هنرجو به سوی خلاقیت ابداع و نوآوری، شجاعت توام با درایت برای ارائه آثار مبتکرانه.
3. تدوین واجرای روش آموزشی کاملا اختصاصی مبتنی بر یافته‌های تجربی شخصی اینجانب در تدریس (با بیش از 35 سال تجربه)، کار اجرایی و عملی (با بیش از 25 سال سابقه همکاری با نهادهای فرهنگی-هنری و موسیقایی همچون صداوسیما و زارت و فرهنگ ارشاد اسلامی) و تحصیلات آکادمیک (بیش از 15 سال) و تلفیق و برآیند آن‌ها.
4. اخذ نتیجه و بازدهی زودهنگام
5. استفاده از معلمین و مدرسین حرفه‌ای موسیقی که دغدغه و انگیزه‌شان صرفا حول امر آموزش و تعلیم و تعلم است.
6. استفاده از تجربه هنرمندان بنام و صاحب‌سبک و دست‌اندرکار امور اجرایی هنری در مرحله بعد از ابتدایی هنرجویان در قالب ورکشاپ و کارگاه‌های آموزشی کوتاه مدت.
7. تاکید بر تکریم، احترام و پرورش شخصیت هنری هنرجویان مبتنی بر علم روز روابط
8. بهره‌مندی از روش‌های انگیزه‌ساز و مشوقانه مثل اجراهای گروهی وهدفمند، ضبط‌های استودیویی به صورت صوتی و تصویری، تولید کلیپ‌های موسیقی، تولید آثارفاخر هنری برای هنرجویان، معرفی هنرجویان بااستعداد به عرصه اجرا و تولید حرفه‌ای، تشویق و ترغیب هنرجویان به پژوهش، تحقیق و فراگیری علوم مربوطه از این طریق.
9. همراهی با هنرجو از آغاز و اولین قدم تا مرحله حرفه‌ای و ارائه آثار.
10. در اکثر مراکز آموزشی صرفا فرآیندهای آموزشی در دستورکار قرار دارند و هنرجو تنها در مسیر آموزشی از ظرفیت‌ها و امکانات موسسه آموزشی استفاده می‌کند؛ اما در همراز مسیر به گونه‌ای طراحی شده‌است که هنرجو را تا مرحله کسب مهارت کامل، معرفی ارائه اثر روی سن، تولید اثر و اجرای آن روی سن و یا در رسانه‌ها موردحمایت تمام و کمال همرازش خواهد بود. ما در همراز همه مایحتاج و ملزومات موفقیت را فراهم کرده‌ایم.( موسسه فرهنگی هنری چند منظوره مهرآوا هنر، استودیو ضبط موسیقی حرفه‌ای مهرآوانوا، نشر فرهنگی اجتماعی زیر و بم، پایگاه خبری تحلیلی موسیقی زیروبم، انتشارات مهرآوا).
11. در همراز مثل مدرسه و هنرستان موسیقی، به دانش‌آموختگان دوره‌های مهارتی با همکاری و نظارت وزارت ارشاد دیپلم رسمی موردتایید وزارت آموزش و پرورش و قابل‌ترجمه ارائه می‌گردد.
سخن آخر اینکه
زندگی یک تجربه شیرین است؛ دعوتی برای دیدن، شنیدن، بوییدن، چشیدن، لمس کردن در خدمت فکر و اندیشه.
تمام این درگاه‌ها راه‌های ارتباطی ما به دنیای بیرون ما هستند.
هرچقدر بهتر ببینیم، بهتر بشنویم و درمجموع بهتر و واقعی‌تر حس کنیم طبیعتا بیشتر درک و تجربه می‌کنیم، بیشتر لذت می‌بریم و سرانجام می‌توانیم به سطح بالاتری از دریافتگری نائل شویم.
ما در همراز قراراست به رویاهای موسیقی شما به کمک خودتان جامه عمل بپوشانیم.
قرار است گوش شما، این درگاه بزرگ به سوی سرزمین صداها به دنیای زیبا و رویایی و معجزه‌آسای موسیقی نیوشا شود؛
قرار است در کنار هم به واسطه موسیقی لحظات زیبایی بسازیم و تجربه‌هایمان را به خاطره و تفکر تبدیل کنیم.

وعده ما ابتدای پله‌های عمارت زیبا و چشم انداز باشکوه سرزمین رویاهای موسیقی

قرارما: همراز…

برادر کوچک شما

دکتر مجید اخشابی

مدیرمسئول آموزشگاه موسیقی همراز