آهنگسازی یا فرآیند ساخت آهنگ شامل بسیاری از فنون متفاوت می شود. سازندگان موسیقی، موسیقی را تولید یا ضبط می کنند و یا می نویسند. 
آموزش آهنگسازی
تولید موسیقی یک میدان بسیار رقابتی است و یک سازنده موسیقی برای پیشرفت خود مجموعه مهارت های متنوع خود را بهبود می بخشد و یا با هنرمندان معتبر تر کار می کند.

دو اصل ضروری در آهنگسازی اشتیاق و مجموعه مهارت های متنوع است. 
آهنگسازان هنگام آهنگسازی معمولاً از پشت کامپیوتر خود در استودیو ضبط کار میکنند.

آن ها از نرم افزار های مختلفی برای نوشتن موسیقی، برنامه ها و موسیقی متناسب با ویرایش تصویر یا تغییرات کارگردان یا سازنده در جهت نوشتن موسیقی استفاده می کنند.

کار آهنگسازی بسته به پروژه های آن مانند فیلم با مدیران، تهیه کنندگان، سرپرستان موسیقی، ویراستاران موسیقی و نوازندگان دارد. 
آهنگسازان اغلب در نوشتن موسیقی برای یک شخص خاص یا بخشی از آهنگ تخصص دارند.

آن ها اغلب انفرادی یا با گروه های سه یا چهار نفره با استعداد های متفاوت کار می کنند تا قطعه مورد نظر را برای یک هنرمند، شرکت یا تولیدکننده بسازند. 
آهنگسازان افرادی هستند که آهنگ های خود را برای هنرمندان انفرادی،گروه ها و دیگر هنرمندان می نویسند.

آهنگسازی چیست؟

آهنگسازان معمولاً ملودی را بر روی اشعار نوشته شده تنظیم می کنند. در آهنگسازی ممکن است به آهنگ های پس زمینه موسیقی نیز نیاز باشد. 
استفاده از موسیقی پس زمینه مستلزم شناخت نحوه کار کردن صفحه کلید، درام، گیتار و سایر ابزارهاست.

آن ها ممکن است مجبور باشند برای ساخت یک آهنگ با سایر نت نویسان، آهنگسازان و خوانندگان همکاری کنند. پس از نوشتن آهنگ و قرار دادن ملودی به آن، آهنگسازان یک دمو از آن میگیرند.

دمو ضبط از آهنگی است که ترانه سرا استفاده می کند تا بتواند مطالب را به ناشران، تولیدکنندگان یا خوانندگان موسیقی منتقل کنند. 
آهنگسازان حق امتیاز کار دارند و با نمایش های زنده و کنسرت هایی که آهنگ ها انجام می شود آهنگ ها را ارائه می دهند.

در حالی که بسیاری از ترانه سرایان، مترجمانی آزاد هستند و آهنگ های خود را زمانی و مکانی می نویسند، اما نویسندگان آهنگ افرادی هستند که به طور انحصاری برای یک ناشر موسیقی کار می کنند.


مزیت این روش کار این است که نویسندگان افرادی قادر به تمرکز بر روی کار خود هستند، زیرا آن ها به طور مرتب به کار خود می پردازند. 
ترانه سرایان مشتاق باید این را درک کنند که این حرفه ای آسان نیست.

فداکاری، کار سخت و استقامت در آهنگسازی بسیار مهم است. آن ها باید فرصتی برای حضور در مراسم و رویدادهای موسیقی داشته باشند تا بتوانند با مدیران هنرمند ارتباط برقرار کنند.
 

مهارت ها و کیفیت کار آهنگسازان

نویسندگان آهنگساز باید علاوه بر تخصص خاص خود، در سبک های مختلف موسیقی خلاق باشد. مطمئناً استعداد و خلاقیت ضروری است و آهنگسازانی که علاقه مند به انجام آن هستند نیاز به توسعه و حضور در صحنه و استقامت و پشت کار دارند.
 

شروع آهنگسازی

در آغاز آهنگسازی باید بدانید که:
– تمرین داشته باشید.
– ساختار آهنگ پایه را درک کنید.
– فیلم تماشا کنید.
– پیدا کردن آنچه که شما می خواهید ارائه دهید.
– شما باید قادر به تولید و ترکیب کردن، تمرین خروجی مفید باشید.
 
سازندگان موسیقی آهنگ های خود را به ترتیب،ایجاد، تولید و ضبط، ترتیب می دهند که صدای آلبوم هنرمند دیگری را ایجاد می کنند و یا آهنگ هایی را برای پروژه های خود ایجاد می کنند.
 

فرایند تولید موسیقی

درک درستی از فرایند آهنگسازی، شاید شگفت انگیزترین تولید کننده، مهندس یا ترانه نواز تازه کار است.
بدون تجربه تماشای حرفه ای ها،کاریس را انجام می دهند، تازه کار با رویکرد آزمایش و خطا کنار گذاشته می شود.
فرایند تولید موسیقی همیشه برای هنرمند منحصربه فرد است.
هیچ روش منفردی وجود ندارد که بتواند برای هر هنرمند کار کند.
بسیاری از این شرایط، سالها تجربه ضبط و تولید رابه طور کامل درک می کنند.
کار کردن در یک استودیوی ضبط تجاری کاملاً بهترین راه برای به دست آوردن این تجربه است.
با تماشای بسیاری از تولیدکنندگان و مهندسین مختلف کار خود را انجام می دهند، شما با تعداد زیادی از ایده ها برای نزدیک شدن به مشکلات روزمره که هنگام تولید موسیقی بوجود می آید پر می شود.
 

مبانی آهنگسازی

مطالعه هرگونه هنر یا رشته هممانند ساخت یک ساختمان با بلوک های ساختمانی پایه آغاز می شود. آهنگسازان به طور معمول روش ها یا شیوه هایی کارآمد و درستی را در نظر می گیرند که نتایج مثبتی را به دست می دهند.

در موسیقی، این مبانی تولید موسیقی اساس تصمیم گیری های دیگر است. 
روش ها و ابزار هایی که اغلب متخصصان در فرآیند تولید موسیقی در مفهوم بسیار شبیه هستند.

با وجود اینکه شخصیت ها و گفته ها ممکن است بر روی کار متفاوت ظاهر شوند، فرآیند اصلی اساساً یکسان است. نحوه استفاده از مبانی آهنگسازی بسته به هنرمند متفاوت است.