باید و نبایدهای داشتن یک صدای خوب

 باید و نبایدهای داشتن یک صدای خوب

چه خطراتی حنجره را تهدید می‌کند؟

  1. جیغ زدن و فریاد زدن از روی عصبانیت و یا خوشحالی یا ترس که به اعتقاد متخصصانِ حنجره، ممکن است باعث پاره شدن تارهای صوتی شود.
  2. دود سیگار که تارهای صوتی را تحریک و نفس را کم می‌کند و محدوده صدا را پایین می‌آورد.
  3. مشروبات الکلی.
  4. نوشیدن مایعات بسیار خنک و به اصطلاح تَگَری.
  5. هوای سرد که باعث سفت شدن تارهای صوتی می‌شود.
  6. گردوغبار و هوای آلوده.
  7. هنگامی که حنجره متورم است نباید آواز خواند، حتی از زیاد صحبت کردن هم باید پرهیز کرد. استراحت و یا مطالعه و هر کاری که در حالت آرامش و با دهان بسته باشد، به اضافه داروهایی که پزشک متخصص نسخه می‌کند، بهترین التیام برای حنجره متورم خواهد بود.
  8. استرس، فشارهای روانی، اضطراب و… که فوراً روی صدا تاثیر می‌گذارد و علت آن هم سفت شدن تارهای صوتی است.

هر معلم آواز و یا هنرجوی آواز باید از آسیب‌های مختلف که بر حنجره و درنتیجه بر صدا اثر می‌گذارد آگاه باشد. گاهی بعضی از خوانندگان که هیچ‌گونه بیماری‌ای ندارند، احساس می‌کنند قدرت مانور صدایشان کم شده است که این، نتیجه عوامل فوق است.

تقویت و نگهداری از صدا

– برای تقویت صدا تمرینات تنفسی انجام داد و با تنفس صحیح و اندازه، به اجرای آواز پرداخت که بهترین راه کنترل تنفس از طریق دیافراگم و عضلات شکم است که این کار احتیاج به تمرین زیاد دارد.

– یک خواننده خوب باید از میزان نفس و قدرت و وسعت صدای خود مطلع باشد.

– یک صدای خوب باید بتواند 15 تا 18 پرده را درست بخواند و آواز را از جایی باید بخواند که وقتی به اوج رسید بتواند به‌راحتی بخواند و درغیراین‌صورت، باید یک اکتاو پایین‌تر خوانده شود.

– خوانندگان باید در محیط‌های پرسروصدا و شلوغ از خواندن و تمرین کردن پرهیز کنند.

– به هنگام دوچرخه‌سواری، موتورسواری و در خلاف جهت حرکت باد، از خواندن پرهیز شود.

– زمانی که گلو و سینه بیمار است باید از خواندن پرهیز شود؛ زیرا تارهای صوتی ممکن است آسیب ببینند.

– با سرفه کردن، حنجره خراش برمی‌دارد و حتما باید توسط پزشک درمان شود.

– هنگامی که بینی گرفته می‌شود (مثلا به‌دلیل سرماخوردگی) تنفس دشوار می‌گردد و خواب شب راحت نخواهد بود و صبح هنگام برخاستن، حنجره خشک و صدا خشن است.

– خطرناک‌ترین امراض حلق برای یک نفر خواننده، گلودرد حاد است. ممکن است کسی شب سالم بخوابد؛ ولی صبح صدایی برایش باقی نمانده باشد و یا اگر باشد ممکن است به قدری ناهنجار و ناموزون باشد که سر دادن آن، عمل چندان خوبی محسوب نشود.

– استفاده بیش‌ازحد از صدا و خارج از ظرفیت‌های تارهای صوتی باعث آسیب جدی به آن‌ها می‌شود. در اصطلاح پزشکی، تارهای صوتی خمیده می‌شوند و کیفیت صدا پایین می‌آید و همچنان که گفته شد باید از سیگار و الکل و نیز قرار گرفتن در محیط‌های آلوده پرهیز نمود.

– هنرجو باید به هنگام تمرین با تمام صدا بخواند؛ نه اینکه صدای خود را به اصطلاح بدزدد که این خود به تارهای صوتی صدمه می‌زند.

– روی تمام نت‌ها تمرین کند؛ طوری نباشد که روی بعضی نت‌ها ضعف داشته باشد.

– استاد محمدرضا شجریان در مجله «ایران جوان»، عوامل موثر در صدا را این‌گونه نام برده‌اند: «تارهای صوتی، نای و مسیر عبور صدا، حلق، فضای دهان، زبان، دندان‌ها، لب‌ها، فک پایین، سینوس‌ها، بینی، ریه‌ها و عضلات شکم».

منبع: کتاب راز و رمز آواز، حسین کاظمیان