تشخیص و رفع فالش خواندن

تشخیص و رفع فالش خواندن

آواز خواندن درست به علم و تکنیک نیازمند است و اگر خواننده‌ای به اندازه کافی دانش و تمرین در این زمینه نداشته باشد هنگام خواندن نمی‌تواند فرکانس‌ها و فواصل نت‌ها را به خوبی رعایت کند و دچار خطاهایی همچون فالش خواندن یا خارج خواندن می‌شود.

فالش خواندن چیست؟

برای عبارت فالش و فالش خواندن چندین بیان و تعریف وجود دارد:

۱. همه‌ی نت‌های موسیقی دارای یک فاصله‌ی استاندارد و حساب شده هستند که در هر گام موسیقی با ترتیب مشخصی کنار هم قرار می‌گیرند. همچنین هر نت دارای یک فرکانس مشخصی است. حال اگر خواننده‌ای این فواصل و فرکانس‌ها را به درستی ادا نکند، گفته می‌شود که خواننده فالش می‌خواند.

۲. به بیانی دیگر منظور از فالش خواندن خارج از گام خواندن است. وقتی یک خواننده در حین خواندن لحن و فواصل موسیقایی را به درستی ادا نکند و یا یک یا چند نت را خارج از گام اصلی آهنگ بخواند به گونه‌ای که لحن آهنگ تغییر کند، گفته می‌شود که خواننده فالش می‌خواند.

۳. در موسیقی و آواز، به اشتباه خواندن نت موسیقی و بالاتر یا پایین‌تر خواندن آن فالش گفته می‌شود.

۴. برای هر نت یک تعداد نوسان‌های مشخص و استانداری وجود دارد، حال اگر تعداد نوسان‌های خارج شده توسط صدای خواننده به حد استاندارد نباشد صدای فرد فالش می‌شود.

روش‌های برطرف کردن فالش خواندن

  • یکی از راه‌های رفع فالش خواندن این است که با پیانو (یا ساز‌های دیگری که دقیق کوک شده باشند) به تمرین خوانندگی مشغول شوید و همگام با نت‌های ساز شروع به خواندن کنید. یعنی صدای خود را با زیر و بمی صدای ساز هماهنگ کنید.
  • یکی دیگر از تمرین‌های صداسازی برای رفع فالش یا خارج خواندن این است که نتی را با پیانو به صدا درآورید و دقیقا همان صدا را تقلید و اجرا کنید. این کار را برای هفت نت موسیقی (دو، ر، می، فا، سل، لا، سی) چندین مرتبه تکرار کنید. پس از تمرین نت‌های اصلی، به سراغ نیم پرده‌ها یعنی دیز‌ها و بمل‌ها (کلاویه‌های مشکی پیانو) بروید. این تمرین‌ها را هر روز تکرار کنید و سعی کنید که هر روز فالشی روز قبل را بر طرف سازید.
  • روشی دیگر برای رفع فالشی صدا این است که صدای خود را هنگام تمرین ضبط کنید و بلافاصله پس از تمرین آن را گوش کنید تا متوجه قسمت‌هایی که فالش خوانده‌اید بشوید.
  • برای چک کردن کوک بودن صدا می‌توانید هنگام تمرین از دیاپازون استفاده کنید و هر نتی را که می‌خوانید کنترل کنید که آیا دقیقا با فرکانس اصلی خوانده شده است یا نه. در صورت کوک بودن نت خوانده شده چراغ دیاپازون سبز خواهد شد.

فرق بین فالش خواندن و خارج خواندن

برخی فکر می‌کنند که خارج خواندن همان فالش خواندن است. از دید علمی و اصلاحات رایج موسیقی خارج خواندن و فالش خواندن دو مطلب جداگانه هستند. گفتیم که فالش خواندن زمانی رخ می‌دهد که صدای خارج شده کاملا منطبق با فرکانس نت موردنظر نباشد. ولی خارج خواندن زمانی رخ می‌دهد که خواننده در هنگام خواندن و اجرای نت‌های گام یکی از دستگاه‌های موسیقی از یکی از نت‌های مرسوم و ثبت شده در گام آن دستگاه، به هر دلیل منحرف شود و نتی غیر از نت گام موردنظر را اجرا کند. خارج خواندن معمولا زمانی رخ می‌دهد که خواننده قصد خواندن قسمتی را دارد که در خارج از محدوده‌ی صوتی صدایش باشد.

ژوست بودن در مقابل فالش بودن

لغتی که بر خلاف لغت فالش به کار می‌رود. لغت ژوست است. ژوست ریشه‌ی فرانسوی دارد. یعنی اگر صدای خواننده منطبق با فرکانس و نت موردنظر باشد صدای آن فرد را ژوست می‌گویند. کیفیت و ژوست بودن صدا را گوش‌های قوی و کارکرده متوجه می‌شوند. زیرا گاهی اوقات اختلاف صدای به وجود آمده بسیار کم و در حد کُما است که این فالش‌خوانی برای همه کس قابل‌درک و تشخیص نیست مگر افراد کار کرده. (کما: اگر هر کدام از فواصل پرده‌ای میان نت‌ها را به ۹ قسمت تقسیم نماییم، یک قسمت از ۹ قسمت را یک کما گویند.)

و اما چرا فالش می‌خوانیم؟!

فالش خوانی دلایل مختلفی دارد که اگر شناخته شوند بهتر می‌توان در صدد رفع آن‌ها اقدام کرد. برخی از دلایل فالش خوانی عبارتند از:

اختلال شنوایی: اگر فردی دچار مشکل و اختلال شنوایی باشد قطعا نمی‌تواند صدای درست را درک کند، بشنود و تقلید کند. درصد افرادی که اختلال شنوایی دارند و به موسیقی علاقه‌مند هستند بسیار کم است، زیرا اگر کسی از موسیقی لذت ببرد و به سمت آن برود احتملا آن را درست شنیده است.

درک اشتباه یک ملودی: گاهی اشتباه در خواندن یک ملودی از درک اشتباه آن ناشی می‌شود. فرد ممکن است ملودی را به خاطر مشکلاتی مانند صدا‌های مزاحم محیطی یا کم دقتی در شنیدن، اشتباه بشنود و درک کند. این شکل از فالش خوانی به ویژه در خوانندگانی که بیشتر به گوش خود تکیه می‌کنند تا نت‌های روی کاغذ، رایج‌تر است.

ضعف در حفظ کردن: ملودی‌هایی که پیچیدگی زیادی دارند احتمال خطا در به خاطر سپردن آن‌ها بیشتر است.

دور بودن از موسیقی: اگر فرد از موسیقی دور باشد و آهنگ‌ها و آواز‌های مختلف را گوش نکند و انواع ریتم‌ها، هارمونی‌ها و صدا‌ها را نشنیده باشد نمی‌تواند ژوست و کوک بخواند.

خارج شدن از محدوده‌ی صدا: صدای هر کس یک دامنه‌ی مشخصی دارد که به راحتی می‌تواند در آن محدوده بخواند. حال اگر ملودی در محدوده‌ای بالاتر از محدوده‌ی صدای فرد باشد می‌تواند موجب فالشی شود.

آموزشگاه موسیقی همراز