خرک در ابزار موسیقی

وظیفه خرک در سازهای سیمی ایجاد تکیه گاهی برای سیم‌ها و همچنین انتقال لرزش سیم‌ها به دیگر المان‌های ساختاری در ساز است تا صدا به محیط اطراف فرستاده شود.

شرح مسئله

بیشتر سازهای سیمی از طریق اعمال انرژی به سیم‌ها که باعث لرزش آنها می‌شود، تولید صدا می‌کنند. ولی صدایی که از خود سیم‌ها به تنهایی ایجاد می‌شود بسیار ضعیف است، زیرا آنها با لرزش خود فقط حجم کوچکی از هوا را جابجا می‌کنند. به این ترتیب لازم است که صدای حاصله از سیم‌ها با مقاومت هوای اطراف تنظیم و مطابقت داده شود، این کار با انتقال این لرزش‌ها به سطوح بزرگتری که قادر باشند حجم بیشتری از هوا را جابجا کنند، انجام می‌شود (و به این ترتیب صدای بلندتری ایجاد می‌شود).برای این منظور باید به ترتیبی عمل شود که در آن علاوه بر اینکه به سیم‌ها اجازه ارتعاش آزادانه داده می‌شود، ارتعاشات تولید شده نیز به طور موثری به یک سطح بزرگتر هدایت شود. خرک یکی از ابزارهای رایج و مرسوم برای انجام این کار است.

وظیفه خرک در سازهای سیمی ایجاد تکیه گاهی برای سیم‌ها و همچنین انتقال لرزش سیم‌ها به دیگر المان‌های ساختاری در ساز است تا صدا به محیط اطراف فرستاده شود.

خرک در ابزار موسیقی

جایگاه و مکان قرار گیری خرک

معمولا خرک عمود بر سیم‌ها و سطح بزرگتر قرار می‌گیرد (تقریبا سیم‌ها و سطح بزرگتر نسبت به هم موازی هستند). کشش و تنش سیم‌ها، خرک و همچنین سطح زیرین آن را به سمت پایین فشار می‌دهد. برای اینکه آن سطح بزرگتر نسبت به صدا واکنش بیشتری نشان بدهد، معمولا به یک محفظه یا اتاق صدا متصل می‌شود (یک محفظه توخالی مانند بدنه ویولن یا گیتار) که این محفظه به تقویت صدا کمک می‌کند.
با توجه به نوع ساز سیمی، سطحی که خرک برروی آن قرار می‌گیرد ممکن است از جنس چوب باشد، همانند سطح رویی یک ویولن یا گیتار؛ یا ممکن است از پوست گوساله یا پلاستیک باشد، مانند بانجو (نوعی تار)؛ یا از جنس فلز باشد، مانند انواع بخصوصی از سازهای رزوفونیک؛ یا از هر جنس ماده که بتواند به راحتی با سیم ها مرتعش شود.

خرک در ابزار موسیقی

ساختار خرک

خرک ها معمولا شامل یک تک قطعه معمولا از چوب هستند که بین سیم ها و سطح منعکس‌کننده صدا قرار می‌گیرند. خرک ها می‌توانند شامل چند بخش نیز باشند. یک نوع معمول، خرکی است که به یک سطح حمل‌کننده که سیم ها برروی آن قرار می‌گیرند، متصل می‌شود، این سطح زین نامیده می‌شود.
این سطح معمولا از جنسی سخت تر از جنس خرک ساخته می شود، همانند استخوان، عاج، پلاستیک فشرده یا فلز.
یک گیتار کلاسیک از زینی استفاده می کند که به طور آزادانه بر خرک چوبی قرار می‌گیرد و توسط فشار سیم‌ها در آنجا نگه داشته می‌شود. بر روی سطح زین (به خصوص در مورد سیم های سه لایه) شیارهایی وجود دارد که از جابجایی آنها در زمان نواختن‌های شدید جلوگیری می‌کند.
یک نوع دیگر از خرک های چند بخشی وجود دارد که در سازهایی معمول است که صفحه صدای آنها نسبت به سطوح مسطح، خمیده تر است. ساز هایی از این نوع، همانند گیتارهای قوسی شکل یا مندولیدن ها، اغلب دارای خرکی هستند که شامل یک پایه و یک زین مجزا است که می‌توانند از نظر ارتفاع تنظیم شود.

خرک در ابزار موسیقی

نحوه عملکرد خرک

خرک می‌بایست ارتعاشات را به صفحه صدا یا هر سطح تقویت‌کننده دیگر، انتقال دهد. این کار توسط خرک به این صورت انجام می شود:
زمانی که سیم‌ها به ارتعاش درمی‌آیند، خرک با دوبرابر سرعت نوسان سیم در امتداد سیم شروع به حرکت و خمش به سمت عقب و جلو می‌کند. این امر باعث می‌شود که صفحه صدا با فرکانسی مشابه با فرکانس حرکت موج‌های سیم و صدا، شروع به لرزش و نوسان کند.
خرک ها برای نگه داشتن سیم‌ها در یک ارتفاع مناسب بالاتر از صفحه یا دسته انگشت‌گذاری در ساز طراحی شده‌اند. ارتفاع مناسب و ایده‌آل خرک در حدی است که بتواند یک زاویه کافی به سیم‌ها بدهد تا بتوانند نیروی مناسبی را به سمت پایین وارد کنند.

خرک در ابزار موسیقی

علاوه بر آن این ارتفاع باید در حدی باشد که سیم‌ها به قدر کافی به دسته انگشت‌گذاری نزدیک باشند تا نگه داشتن سیم‌ها راحت انجام شود.
ارتفاع خرک می تواند ثابت یا قابل‌تغییر باشد.
خرک علاوه بر نگه داشتن سیم‌ها و انتقال ارتعاشات‌شان، فاصله سیم‌ها نسبت به هم را نیز کنترل می‌کند. این کار به کمک شیارهای کم‌عمقی که بر روی خرک یا زین آن وجود دارد، انجام می‌شود.

خرک در ابزار موسیقی

سیم‌ها درون این شیارها قرار می‌گیرند و به این ترتیب در یک وضعیت افقی مناسب نگه داشته می شوند.
شیطانکی که در ساز در انتهای مقابل خرک یا سیم گیر قرار دارد (به طور معمول در جایی که محفظه گوشی‌های تنظیم به دسته ساز وصل می‌شود)، وظیفه حفظ فاصله مناسب سیم‌ها نسبت به هم را در انتهای دیگر ساز بر عهده دارد.
باید احتیاط نمود که به زین چسب زده نشود، زیرا باعث خفه کردن انتقال لرزش بین سیم‌ها و بدنه گیتار و خاموش شدن صدای گیتار خواهد شد.

خرک در ابزار موسیقی

منبع: سایت دکتر مجید اخشابی