همیشه بعد از شنیدن اسم نوازندگی اولین سازی که به ذهنمان خطور می کند گیتار است. شاید دانستن چند دلیل علمی، موسیقایی و منطقی در مورد اینکه چرا گیتار بهترین ساز است به تائید یا رد این مطلب در ذهن شما کمک کند.
دلایل برتری گیتار به بقیه سازها

۱- قابل حمل است

وقتی یک گیتاریست در یک روز زیبای تابستانی از خواب بیدار می‌شود، به راحتی گیتارش را بر می‌دارد و به نزدیک‌ترین پارک محل سکونتش می‌رود! این حرف در مورد پیانیست‌ها یا درامرها صدق نمی‌کند. آن‌ها برای اجرای موسیقی باید در اتاق یا زیرزمین خانه‌شان بمانند و در همان مکان به نوازندگی مشغول شوند.

۲- بسیار ارزان قیمت است

به لطف تولید انبوه کمپانی‌های سازنده گیتار، امروزه شما می‌توانید با کمتر از ۱۰۰ پوند، صاحب یک گیتار الکتریک درجه یک شوید. باز هم این حرف در مورد سازهایی مانند پیانو و… صدق نمی‌کند.

۳- جذاب به نظر می‌رسد

با در دست گرفتن و نواختن این ساز، ناخودآگاه حس بزرگی و غرور به شما دست می‌دهد. این حس فقط با نوازندگی بعضی سازها به انسان منتقل می‌شود. به عنوان مثال با نوازندگی سازهای بادی برنجی هرگز حس غرور و بزرگی به شما دست نمی‌دهد.

۴- صوت زیبا و گوش‌نوازی دارد

حتما برای شما هم پیش آمده که از اجرای یک گروه موسیقی خسته شده باشید و ناگهان با صدای یک گیتار، توجه‌تان به آن گروه جلب شود و با اشتیاق بیشتری به موسیقی آنان گوش دهید. گیتار یکی از سازهایی است که می‌تواند یک اجرای کسل کننده و بد را به یک اجرای صمیمانه، جذاب و زیبا بدل کند.

۵- اجتماعی است

این یک آکورد است.
این یک آکورد دیگر است.
این یک فاصله سوم است.
تشکیل گروه موسیقی!!!
معمولا موزیسین‌هایی که یک گیتار خریداری می‌کنند، بعد از مدت کوتاهی، به یک گروه موسیقی ملحق می‌شوند یا حتی گروه خودشان را تشکیل می‌دهند.
از این رو، گیتار را می‌توان یکی از سازهای اجتماعی نامید. چرا که با داشتن این ساز، بعد از چند سال به خودتان می‌آئید و می‌بینید که در بهترین سالن‌های دنیا در حال اجرای موسیقی هستید.

۶- همه فن حریف است

گیتار را می‌توان تنها ساز موسیقی دانست که تقریبا از پس اجرای تمام سبک‌های موسیقی بر می‌آید. با این ساز قدرت‌مند شما می‌توانید قطعاتی در سبک متال یا فلامنکو را به راحتی اجرا کنید و هیچ محدودیتی در این زمینه متوجه شما نخواهد بود.

۷- بیان‌گر است

اگر احساس درونی داشته باشید، گیتار آن را هویدا می‌سازد. در واقع با نواختن گیتار، روح شما در انگشتان‌تان در قالب اجرای تکنیک‌هایی مانند ویبراتو و… تجلی می‌یابد. همه سازها این قابلیت را ندارند. مثلا ساز Bass بیشتر برای کسانی مناسب است که پرشور نیستند و احساسات‌شان را بروز نمی‌دهند!

۸- درمان‌گر است

گاهی اوقات و در بعضی شرایط، نواختن چند آکورد با گیتار به حدی می‌تواند حال همه را خوب کند که هیچ ساز دیگری نمی‌تواند.
خیلی اوقات، چاره تمام استرس‌ها، دعواها و بدخلقی‌ها، داشتن یک گیتار آکوستیک و اجرای آکوردهای Beatles است. درحقیقت در اغلب موارد می‌توان با نوازندگی گیتار، از وقوع جدل‌ها، ناراحتی‌ها و دل‌سردی‌ها جلوگیری کرد.

۹- بهترین ساز برای ترانه‌سرایی است

گیتار از آن سازهایی است که خلاقیت شما را به عرصه ظهور می‌رساند. به بیان بهتر، با استفاده از این ساز می‌توان اصوات جالب و متفاوتی را تولید کرد. به عنوان مثال، با بهره‌گیری از پدال‌ها می‌توانید جنس صدای خود گیتار را تغییر دهید یا مثلا با استفاده از بدنه چوبی آن، صدای سازهای کوبه‌ای را تولید کنید. 

به طور کلی، بدون گیتار اصلا نمی‌شود بعضی آهنگ‌ها را خلق کرد. برای بررسی این ادعا کافی‌ست چند آهنگ مانند Communicating Breakdown از گروه Led Zeppelin را در نظر بگیرید. فرض کنید ساز اصلی Jimmy Page به جای گیتار، یک مثلث(نوعی ساز پرکاشن) یا مثلا پیانو بود. 

در این صورت، بعید بود وی بتواند این آهنگ را بنویسد. به هر حال ساز گیتار، خلاقیت شما را بر می‌افروزد و ایده‌های ناب و منحصر به فردی را برای خلق یک موسیقی جذاب و زیبا، در ذهن‌تان شکل می‌دهد.

۱۰- انتخاب موزیسین‌های حرفه‌ای است

Slash ، Jimmy Page ، Keith Richards ، Kurt Cobain ، Jimi Hendrix ، Johnny Thunders ، Joe Strummer و Noel Gallagher تنها تعدادی از هنرمندان بزرگی هستند که گیتار را به عنوان ساز اصلی‌شان انتخاب کرده‌اند.
درحقیقت با انتخاب گیتار، شما وارد یک دنیای بزرگ و رقابت تقریبا بی‌انتها با بزرگ‌تررین گیتاریست‌های جهان می‌شوید. به جرأت می‌توانیم بگوئیم که هیچ ساز دیگری را نمی‌توانید پیدا کنید که چنین پتانسیلی برای رشد، ارتقا و پیشرفت داشته باشد.
منبع: موزیک رادار