اگر شما یک خوانندۀ سوپرانو یا تِنور هستید که دوست دارید که از پس خواندن پائین ترین نت ها هم بیایید، پس حتما این مطالب را مطالعه کنید.

اگرچه ممکن است شما توانایی آواز خواندن را در حد یک خوانندۀ خوب داشته باشید، اما توانایی شما در گسترش دامنۀ آوازی تان است که می تواند شما را به یک خواننده واقعا خارق العاده تبدیل کند.

برای این منظور، قبل از هر جلسه تمرین آواز وقت کافی برای گرم کردن صدایتان اختصاص دهید. حتما به یک مربی آواز مراجعه کنید تا با ارائۀ تمرینات لازم کاری کند که بتوانید طیف وسیعی از نت ها را از بالاترین تا پائین ترین دامنۀ ممکن به راحتی بخوانید.

 

در قدم اول باید یاد بگیرید که چگونه نت های پائین را ایجاد کنید

آموزش آواز

1- زبان و دهان خود را شل کنید

قبل از شروع به خواندن، آرواره خود را از یک سمت به سمت دیگر بچرخانید. قبل از اینکه زبان خود را پشت دندانهای جلو قرار دهید، یکبار زبان را در اطراف دهان خود بچرخانید. اگر در مفاصل فک خود احساس درد کردید، دست نگه دارید و فعلا شروع به خواندن نکنید.

حتما گاهی اوقات برایتان اتفاق افتاده است که زمانیکه می خواهید به صدای اصلی یک نت برسید ممکنست زبان شما بیشتر حرکت کند. همین مسئله باعث می شود که دستیابی به نتی که دنبال آن هستید دشوارتر شود.

آموزش آواز آنلاین

2- صاف بایستید

لبه های شانه خود را به سمت عقب ببرید تا حدیکه تصور کنید یک مداد بین دو کتف خود قرار داده اید .کمر و گردن خود را صاف نگه دارید بطوریکه صورت تان مستقیم به سمت جلو قرار بگیرد.  

قوز کردن می تواند به گلو فشار بیاورد و نتوانید نت های پائین را با کیفیت خوبی بخوانید. اگر هنگام آواز خواندن نشسته اید، سعی کنید بلند شوید و بایستید تا بتوانید دامنه صوتی صدای خود را گسترش دهید.

برای اینکه از صحیح بودن وضعیت بدنی خود اطمینان حاصل کنید، آنرا در آینه چک کنی. آنقدر تمرین کنید تا وضعیت قرار گیری بنتان اصلاح شده و برایتان تبدیل به عادت شود.

آموزش آنلاین آواز

3- برای گرم کردن صدا یک صدایی مانند زمانیکه آه عمیق می کشید، ایجاد کنید.

تارهای صوتی شما باید آنقدر آرام و ریلکس باشند که بتوانید نت های پائین را بخوانید. قبل از شروع به آواز خواندن، حدود پنج دقیقه یا بیشتر برای گرم کردن صدایتان وقت بگذارید.

آهی بکشید و سعی کنید آن را از پایین ترین تن به سمت بالاترین تن ببرید. این کار را چند بار تکرار کنید تا زمانی که احساس آرامش کنید و برای آواز آماده باشید.

چرخاندن شانه ها و چرخش گردن نیز می تواند به شما کمک کند تا هنگام زمزمه کردن آرام باشید.

آواز خواندن

4- از دهان و چانه آواز بخوانید، نه از گلو و سینه

یکی از دلایلی که خوانندگان اغلب با خواندن نت های پایین راحت نیستند اینست که فکر می کنند باید از سینه و گلو آواز بخوانند.

از سینه و گلو آواز خواندن، باعث ایجاد کشش و فشار زیادی در صدا می شود و خواندن نت های پائین را دشوارتر می کند.

اما در عوض، اگر سعی کنید از دهان و ناحیه چانه خود آواز بخوانید تا صدای خود را در سر خود نگه دارید، نت های پائین با صدای بهتری تولید خواهند شد.

ممکنست این تمرین به شما کمک کند که از دهان و چانه آواز بخوانید؛ تصور کنید که در جلوی دهان خود یک توپ گلف گذاشته اید و اجازه هم ندارید هنگام خواندن آن را به عقب بزنید.

آواز سوپرانو

5- به خاطر داشته باشید که هنگام خواندن نت های حتما نفس بگیرید

خواندن نت های پائین به نفس بیشتری احتیاج دارد. اگر نفس نگیرید، نمی توانید پائین بخوانید و حتما با کمبود نفس مواجه خواهید شد.

هنگام خواندن نت های پائین، تصور کنید که نفس خود را از طریق گلو به سمت بالا می کشید و آنرا به سمت جلوی دهان خود هدایت می کنید. نگذارید نفس شما در گلو گیر کند، بلکه نفس باید جلوی دهان شما باشد تا بتوانید از آنجا آواز بخوانید.

در قدم بعدی باید در گسترۀ صوتی صدای خودتان شروع به تمرین کنید

آموزش آواز پاپ

1- محدودۀ صوتیِ طبیعیِ صدای خود را شناسایی کنید.

برای شناسایی این محدوده،در حالی که دست خود را روی بینی قرار داده اید، صحبت کنید.سپس، همین کار را با گذاشتن دست تان بر روی سینه انجام دهید.

اگر برای هر دو تمرین احساس لرزش زیادی در بینی خود کردید، پس نشان می دهد که صدای شما از بینی ایجاد می شود.

ارتعاشات بیشتر در قفسه سینه نشان می دهد که صدای شما از قفسه سینه تولید می شود.ارتعاشات برابر در هر دو منطقه به این معنی است که شما دارای صدایی متعادل هستید و بنابراین، به طور طبیعی قادر به خواندن طیف گسترده ای از نت ها می باشید.

برای خوانندگان با صدای قفسه سینه، معمولاً خواندن نت هایی که در محدودۀ صوتی پایین تر هستند، کار آسانی است.

اما اگر صدای شما از بینی تولید می شود، ممکن است زمان و تلاش بیشتری نیاز داشته باشید تا بتوانید نت های پایین را بخوانید. بنابراین؛ شدنی است اما زمانبر بوده و به صرف انرژی بیشتری نیاز دارد.

آموزش آواز آنلاین

2- تمرین کنید که هنگام خواندن نت می، نت های پایین را در محدوده صوتی صدای خود نگه دارید.

یک نت را در وسط دامنه صوتی خود انتخاب کنید. سپس، شروع کنید به خواندن نت می و تا جائیکه راحت هستید ادامه دهید.

صدایی که تولید می کنید بایدکاملا شفاف و بدون خش باشد. سپس،  سعی کنید در محدوده صوتی صدای خودتان نت ها را پایین بیاورید تا جائیکه ببینید تا چه حدی می توانید پیش بروید.

همانطور که “می” می خوانید، به طنین صدای خود توجه کنید. وقتی به سمت نت های پایین می روید، باید احساس ارتعاشات بیشتری در صورت خود داشته باشید.

اگر هنگام خواندن میدر یک محدودۀ صوتی پایین، درجۀ صدای شما کاهش پیدا کرد، نگران نباشید. این امر کاملا طبیعی است.

آواز کلاسیک

3- حتما از یک مربی آواز کمک بگیرید

مربیان آواز، خوانندگان آموزش دیده ای هستند که می توانند در زمینه پرورش تکنیکهای آوازی به شما کمک کنند.

آنها می توانند به شما کمک کنند دامنه صوتی خود را به درستی توسعه دهید و تن صدای شما را بدون هیچ آسیبی به تارهای صوتی تان، بهبود بخشند.

یک مربی آواز حرفه ای همچنین می تواند نقاط ضعف شما را شناسایی کرده و راه های اصلاح آنها را به شما نشان دهد.

آموزش سلفژ

4- محدودیت های صدای طبیعی خود را بپذیرید

قرار نیست همه خوانندگان بتوانند پائین ترین نت ها را به نحو احسن اجرا نمایند. به تمرین کردن بر روی محدوده صوتی خودتان ادامه دهید، اما اگر صدای شما خش دار شد یا احساس درد کردید تمرین را متوقف کنید. این را هم بدانید که برای توسعۀ گسترۀ صوتی خود، بیش از تلاش مستمر گذشت زمان لازم است.

 

در قدم سوم باید کیفیت صدای خود را ارتقاء دهید

آموزش صداسازی

1- هر روز به مدت 15 دقیقه زمزمه تمرین کنید

یک تعداد آهنگ را انتخاب کنید که گستره صوتی آنها وسیع باشد، یعنی تمامی نت ها را از نت های بالا تا پائین پوشش دهد.  سپس، روزانه چند دقیقه ای را با تقلید از این آهنگ ها تمرین کنید.

همانطور که زمزمه می کنید، بر روی احساسی که هنگام خواندن نت های پائین دارید متمرکز شوید. دست خود را به آرامی روی صورت یا گلوی خود قرار دهید تا بتوانید کاملا بروی ارتعاشات و لرزش های که صورت می گیرد تمرکز کنید.

اگر لرزشی احساس نمی کنید، مشکلی نیست، به تمرین ادامه دهید. اگر زمزمه را با آواز تلفیق کنید ممکنست بهتر باشد.

آموزش سلفژ و صداسازی

2- سعی کنید شعر یا حتی نت ها را با صدای بلند بخوانید

بسیاری از افراد به جای صدای سر با صدای قفسه سینه صحبت می کنند. برای اینکه بتوانید نت های پائین را بخوانید، بهتر است به هنگام صحبت کردن کلمات را در محدودۀ پائین صوتیِ صدای خود ادا کنید.

این کار باعث می شود تارهای صوتی شما در موقعیت مناسبی قرار بگیرند. پس از اینکه کلمات را ادا کردید، حال همان کلمات را با آواز بخوانید. تارهای صوتی شما باید در جای صحیحی قرار بگیرند تا شما بتوانید در محدودۀ پائین صوتی آواز بخوانید.

آموزش آواز پاپ

3- به هنگام آواز خواندن، میکروفون را به دهان خود نزدیک کنید

به محض اینکه مشغول خواندن آواز در محدودۀ صوتی پائین شدید، میکروفون را به لب های خود نزدیک کنید. این کار به ایجاد یک صدای عمیق و تقویت شده کمک می کند.

هنگامی که به یک نت بالاتر رفتید، میکروفون را از دهان خود دور کنید تا صدای واضحی ایجاد شود. میکروفون نباید با لبهای شما تماس پیدا کند، در غیر اینصورت سر و صدای اضافی ایجاد خواهد کرد.

آموزش آواز کلاسیک

4- لبخند نرمی روی لب داشته باشید

بیشتر افراد وقتیکه لبخند روی لب دارند راحت تر می توانند نت های پائین را بخوانند زیرا لبخند کمک می کند تا لب های خود را کمی به سمت بالا بکشید.

قرار گرفتن لب ها در این حالت باعث می شود که شما دهان تان را بیشتر به سمت بالا باز کنید. با تمرین کردن متوجه خواهید شد که لبخندی با چه میزان می تواند به شما کمک کند.

اگر بیش از حد این کار را تمرین کنید، می تواند تُن صدای شما را ضعیف کند؛ که البته برگرداندن آن به حالت طبیعیِ اولیه نیز خیلی سخت خواهد بود. پس، مراقب باشید.