ساز بلز آموزش موسیقی کودک ارف
ساز بلز یا گلوکن اشپیلز به معنی زنگوله، از جمله سازهایی است که بدلیل داشتن ساختمانی ساده و زیبا و ایجاد صداهایی شعرگونه، در شیوه ارف، برای آموزش و یادگیری موسیقی به کودکان استفاده می شود.
درواقع ساز بلز شکل کوچک و ساده شده ساز زایلوفون است که معمولا آموزش موسیقی به کودکان را از این سازها آغاز می کنند.
این ساز ساختمان بسیار ساده ای دارد و از تیغه ها و قطعات فلزی کوچک و رنگی با طول های مختلف که همانند کلید های پیانو در کنار هم قرار گرفته اند، ساخته می شود و نوازنده به کمک مضراب و با ضربه زدن بر روی این تیغه های رنگی که هر کدام صدای یک نت موسیقی را تولید می کند، می نوازد. 

به همین دلیل این ساز می تواند از سنین پایین در اختیار کودکان قرار گیرد تا کودک با دنیای زیبای موسیقی آشنا و از آن لذت ببرند.

تیغه های این ساز در ابعاد و اندازه های مختلفی تولید می شود که تنها اختلافِ کوچکی و بزرگی تیغه ها، در تولید صدای آن ها است و هرچه تیغه ها بزرگ تر باشند از صدادهی بهتری برخوردار است (و انتخاب ابعاد این ساز ها ربطی به سن نوازنده ندارد).
همچنین تیغه های این ساز که هرکدام نت خاصی را بوجود می آورند نیاز به کوک کردن و امکان دررفتن کوک و بدصدایی را ندارند؛ چراکه اگر اینطور بود درک و یادگیری موسیقی برای کودکان بسیار دشوار می شد.

انواع ساز بلز

بلزها به دو دسته ی بلز کروماتیک و بلز دیاتونیک تقسیم می شوند.

1- دیاتونیک در ساز بلز

اگر بخواهیم به زبان خیلی ساده بلز دیاتونیک را تعریف کنیم باید بگوییم بلزی است که نیم پرده ندارد. یعنی در گام دو ماژور بوده و فقط می توان تعداد محدودی از آهنگ‌ها را که در گام دو ماژور هستند را با ساز بلز اجرا کرد.

نمونه ای از یک بلز دیاتونیک
ساز بلز آموزش موسیقی کودک ارف

2- کروماتیک در ساز بلز

تفاوت بلز کروماتیک با بلز دیاتونیک داشتن نیم پرده ها (بمل ها و دیز ها)  در ساز است. درواقع بلز کروماتیک دارای بمل و دیز بوده و تعداد تیغه های بیشتری را دارا می‌باشد که می‌توان با بلز کروماتیک انواع آهنگ ها را در گام های ماژور و مینور نواخت.
یک نمونه از  بلز کروماتیک
ساز بلز آموزش موسیقی کودک ارف
نت های یک بلز دیاتونیک
ساز بلز آموزش موسیقی کودک ارف

اکتاو در ساز بلز

اگر بخواهیم به زبان خیلی ساده معنای اکتاو را بگوییم، یعنی از یک نت شروع کنیم و به همان نت برسیم. مثلا فرض کنید نت ها را از نت دو شروع می کنیم و به نت دو ختم می‌کنیم.
به مثال زیر توجه کنید:
یک اکتاو  = دو – ر – می  – فا – سل – لا – سی – دو (در اینجا از نت دو شروع کرده ایم)
یک اکتاو = می – فا – سل – لا – سی – دو – ر – می (با نت می شروع کرده ایم)
دو اکتاو = سی – دو- ر – می – فا – سل – لا – سی  – دو – ر – می – فا – سل – لا – سی (با نت سی شروع کرده ایم)