کیبورد یک ساز از خانواده ساز های کلاویه ای است. این ساز بسیار پرطرفدار و پرمخاطب است. کیبورد الکتریکی و یا دقیق تر الکترونیکی نوعی ساز است که با استفاده از مدارات پیشرفته الکترونیکی و نت‌های موسیقی که ظاهرا شکل پیانو می‌باشد ولی از پیانو دو اکتاو کمتر دارد (از پیانو ۲۴ دکمه کمتر دارد) صداهایی شبیه سایر سازهای کلاویه ای تولید می کند.
ساز کیبورد

برنامه ریزی کیبورد

با استفاده از انواع پیشرفتهٔ این نوع ساز‌ها تقریبا صدای تمامی ساز‌های دیگر را می‌توان نواخت. این نوع ساز‌ها مخصوصا انواع پیشرفته آنها تا حد بالایی قابل برنامه ریزی هستند. از برنامه‌های آنها می‌توان انواع ریتم‌ها و انواع صدا‌های ساز‌های مختلف را می‌توان نام برد. 

البته برنامه ریزی آنها بر روی حافظه هایشان صورت می‌گیرد. حافظهٔ انواع قدیمی تر فلاپی بوده و در حال حاظر از فلش و مموریکارت و سی دی و هارد دیسک استفاده می‌شود. 

شرکت های سازنده مطرح

از شرکت‌های مطرح تولید کننده کی بورد میتوان شرکت کورگ (KORG) و شرکت یاماها (YAMAHA) را نام برد. البته شرکت‌های دیگری نیز و جود دارند که در این زمینه فعالیت دارند مثل gem و…

تعریف کلاویه و سازهای کلاویه ای

ساز کلاویه ای سازی است که نواختنش بوسیله کلاویه انجام میگیرد. کیبورد در سازهای کلاویه‌ای موسیقی به شستی‌ها و اهرم‌هایی گفته می‌شود که به ترتیب ویژه‌ای کنار هم قرار دارند و با فشردن آنها صدایی با بسامد مشخص تولید می‌شود.

کلاویه یک کلید اهرمی مخصوص برای نواختن نت های موسیقی است که همشکل خانواده سازهای پیانو و انواع دیگر کار می کند. پیانو – ارگ کلیسا – ارگان فلوت – ملودیکا – هارپسیکورد – اکاردِئون همه نمونه هایی از ساز های طبیعی است که با برق کار نمیکند.

اما کیبوردهای امروزی تفاوت های عمده ای با آن ساز ها دارند و دیگه تنها یک ساز نیستند و مجموعه ای از موسیقی و ساز های مختلف هستند. 

انواع کیبورد

سکووانسر sequencer

سكووانر مخصوص آهنگ سازی است و قدرت و امكاناتش در آهنگسازی بيشتر مي باشد.

ارنجر arranger

همانطور كه از اسمش پيداست كارش چيدمان و آماده سازی نواختن است و داراي سرعت عمل بيشتري برای اجرای زنده است كه با يك كيبورد ارنجر ميتوانيد يك اهنگ كامل را بنوازيد.

میدی کیبورد midi keyboa

ميدي كيبورد خودش به تنهايي كاري انجام نمي‌دهد و با اتصال به كامپيوتر روي نرم افزارهای آهنگسازی مناسب می توان با آن ها نواخت و در نرم افزار مخصوص ضبط كرد.

سینت سایزر synth sizer

سينت سازر مخصوص صدا سازي است و قدرتش و امكاناتش در صداسازي بيشتر مباشد و در ساخت صدا كاربرد دارد.

کیبوردها با نیروی الکتریکی کار می کنند و زمانی که کلیدی فشرده می شود، نت ها به صورت دیجیتالی تولید می شوند. نت ها می توانند برای مدت زمان نامحدودی امتداد یابند.

کیبورد ها معمولا قابل حمل هستند. نیازی به تیون (کوک) کردن ندارند و در انواع مختلفی از لحاظ اندازه و کیفیت موجودند.
از کیبورد ها می توان برای ایجاد صدای سازهای مختلف استفاده کرد. سازهایی مانند پرکاشن ها، سازهای بادی یا حتی سازهای زهی.

تفاوت اُرگ و کیبورد

صفحه کلید ارگ ها شبیه صفحه کلید پیانو هاست، با این حال صدایشان بسیار متفاوت است.

تصور می شود که پیشینه ی ارگ به حدود 200 سال قبل از میلاد بازمی‌گردد، و در دنیای غرب سابقه ای طولانی داشته است. این ساز عموما در کلیساها استفاده می شود.

صفحه کلیدهای متعددی وجود دارد که با دست یا پا نواخته می‌شوند. هنگامی که این کلید ها فشرده می‌شوند، نوازنده چرخه ای را کامل می‌کند که باعث می‌شود هوا درون ارگ به حرکت درآید. 

هیچ ضربه ای به صورت فیزیکی، آنچنان که در پیانو هست، وارد نمی‌شود. ارگ می تواند صدای یک نت را برای مدت زمان نامحدودی نگه دارد، بدون اینکه به دوباره نواختنش نیازی باشد.

صدایی که از طریق استفاده از لوله ها و لوازم الکترونیکی، در ارگ ها ایجاد می‌شود، می تواند از صدای شیپور یا نی، تا صدای انواع سازهای بادی، متغییر باشد.