موسیقی فیلم های ترسناک یکی از عناصر جدا نشدنی آن ها هستند. آیا تا به حالا از خود پرسیده اید که چرا این موسیقی ها ترسناک هستند یا چطور ساخته می‌شوند؟

ما به شما می گوییم که آهنگ ترسناک چطور ساخته می شود و ساز های ساخت این آهنگ ها چه شکلی است.

گاهی اوقات اکثر افراد هنگام تماشای فیلم صدای تلویزیون را کم می کنند، چرا که شنیدن صدای موسیقی فیلم ترسی بیشتر از داستان به آنها القا می‌کند.
برای تولید این صداها از ساز های عجیب و غریب استفاده می شود که موجب می‌شود که بیننده فیلم با شنیدن صدای آنها روی صندلی میخکوب شود.
سازهای استفاده شده در موسیقی فیلم های ترسناک

1- ساز واترفون (waterphone)

صدایی که از این ساز تولید می شود چیزی شبیه صدای وال‌ها و دلفین‌هاست. این ساز بر اساس نام سازنده‌اش ریچارد واترز نامگذاری شده و ترکیبی از واتردرام و امبیرا Mbira است. 

این ساز متشکل از تیغه‌هایی با طول‌های متفاوت بوده و داخل آن آب وجود دارد و صدای تیز تولید شده از آن ترکیبی از صدای آب و فلز است.

این ساز را هم با آرشه و هم با ضربه زدن به آن می‌نوازند و صدای تولید شده از آن وحشت و اضطراب را به بیننده القا می‌کند. 

واترفون یکی از سازهای موردعلاقه آهنگسازان فیلم‌های ترسناک است و بوسیله آن صدایی غریب ایجاد می‌کنند. در موسیقی متن فیلم‌های Aliens، Poltergeist، Let the right one in و ماتریکس  از این ساز استفاده شده است.

سازهای استفاده شده در موسیقی فیلم های ترسناک

2- ساز بلستربیم (blaster beam)

این ساز که برای موزیک ترسناک از 24 سیم پیانو و پیکاپ تشکیل شده است. اندازه این ساز 12-18 فوت است و بزرگترین ساز زهی محسوب می‌شود. این ساز صدایی ترسناک دارد و ذهن را آشفته می‌کند. 

در آهنگ «Beat it» مایکل جکسون و موسیقی فیلم‌های Star Trek و 10 Cloverfield Lane از این ساز استفاده شده است. این ساز را می‌توان با انگشت، چوب، لوله توخالی نواخت.

سازهای استفاده شده در موسیقی فیلم های ترسناک

3- ساز نایتمر یا اپرهنشن اینجین (Apprehension Engine)

این ساز را مارک کورون (آهنگساز) طراحی کرد و تونی داگن اسمیت (گیتاریست) آن را ساخت. نایتمر اینجین صرفا برای تولید صدای ترسناک به‌وجود آمد. این ساز به صورت آکوستیک صدای ترسناک ایجاد می‌کند. 

این ساز از تعدادی وسیله خط‌کش مانند، میله و تار فلزی تشکیل شده است و صدایی عجیب و آزاردهنده دارد.

به گفته سازنده نایتمر اینجین، هر چیزی که صدای ناخوشایند تولید کند را کنار هم قرار داده‌اند تا مخاطب را آزار دهد. در موسیقی متن فیلم The Witch از این ساز استفاده شده است.
سازهای استفاده شده در موسیقی فیلم های ترسناک

4- ساز یای‌باهار (Yaybahar)

این ساز توسط آهنگساز ترک گورکم شن (Gorkem Sen) ابداع شده است. صدای یای‌باهار، موسیقی فیلم‌های ترسناک قدیمی را به یاد مخاطب می‌آورد، در ضمن این ساز کاملا آکوستیک بوده و هیچ عنصر الکترونیکی در آن استفاده نشده است. 

این ساز از یک دسته، دو سیم و دو دایره پوسته‌دار درست شده که با دو فنر به دسته متصل هستند و با کوچکترین تماس، می‌لرزند و صدایی اکویی تولید می‌کنند.

منبع: سایت ملودایو