موسیقی آفریقا سرچشمه ای بسیار غنی از معلومات بوده که در سال‌های اخیر کاهش شدیدی داشته است. هنرمندان آفریقایی بجای خلق ایده‌های جدید، تصمیم گرفتند که از موزیسین‌های آمریکایی و اروپایی تقلید کنند و مثل خیلی از هنرمندان دیگر، از لحاظ مالی موفق باشند.
سبک های موسیقی آفریقا
 البته این موضوع تا حدی هم به پیشرفت موسیقی آفریقا کمک کرده و توانسته تلفیق جالبی از آن حاصل کند.

همانطور که خیلی‌ها در تمام دنیا معتقدند که باید موسیقی اصیل از موسیقی مدرن متمایز باشد، این قضیه در آفریقا هم مستثنی نیست. در این مقاله قصد داریم کلیاتی درباره موسیقی آفریقا بدست آوریم. 

با توجه به اینکه سبک‌های موسیقی آفریقایی زیاد هستند، اینجا چند گلچین از پرطرفدارترین و خاص‌ترین‌ سبک‌های مختلف موسیقی آفریقایی را با هم مرور کنیم.

۱- سوکوس (Soukous)

سوکوس تقریباً سبکی شبیه به رومبا است. خواننده‌ی مطرح آفریقایی فرانکو لامبو از مطرح‌ترین هنرمندان این سبک هست؛ و نزدیک با ۳۰ سال داره این سبک رو اجرا می‌کنه. به دلیل استفاده از ریتم‌های خاص بهش لقب «جادوگر گیتار» هم داده شده.

موسیقی سوکوس در اصل برای کشور کونگو است و شباهت‌هایی به سبک رومبا داره. پاپا ومبا، یکی دیگه از موزیسین‌های مطرح این سبک به شکل مدرنیته اش بود که در سال ۲۰۱۶ فوت کرد. اگر می‌خواهید یک آهنگ معروف در این سبک گوش کنید آهنگ Yolele از Papa Wemba رو حتماً گوش بدید.

۲- جوجو (Juju)

این سبک اصالتاً برای کشور نیجریه هست که خیلی از این سبک در موسیقی غربی هم استفاده شد. زیرشاخه‌هایی مثل afrobeat و highlife از همین سبک انتشار پیدا کردن.

گروه Les Amazones d’Afrique که یک گروه بانوان در این سبک هستند بیشتر محتوای موسیقیشون رو به سمت تساوی و برابری زن با مرد سوق دادن.
اعضای این گروه از بنین، مالی، نیجریه و گینه هستند. جذابیت کارهای این گروه وسعت سبک‌های مختلفی هست که کاور می‌کنند. بهتون پیشنهاد می‌کنم آهنگ Mansa Soyari از این گروه رو گوش کنید.

۳- ام‌بالاکس (MBALAX)

یک سبک پرطرفدار سنگالی! در سال ۱۹۷۹ برای اولین بار Youssou N’Dour گروه Super Etoiles رو تشکیل داد و  این گروه تبدیل به پرطرفدارترین گروه موسیقی این سبک شد.
زیبایی این سبک ریتم‌های چند وجهی و نوع نوازندگی درامز اون هست. یوسو در سال ۱۹۹۴ یک استودیوی خیلی بزرگ به اسم چشمان باز ساخت و با هنرمندان آمریکایی و بریتانیایی زیادی کار کرد و بیشتر از ۵/۱ میلیون نسخه از آهنگ ۷ ثانیه تونست بفروشه که موفقیت خیلی بزرگیه.

همینطور این آهنگ جایزه‌ی بهترین آهنگ اروپا رو در مراسم MTV Europe در همون سال برنده شد. اما برای اینکه به این سبک بیشتر شناخت پیدا کنید پیشنهاد من آهنگ Immigrés از همین خواننده هستش.

۴- زیلین (Zilin)

زیلین سبک بسیار زیباییه که بیشتر تمرکزش روی تکنیک‌های صدا و خواننده‌اس. ریشه‌ی اون در بنین هست و مذهب ودو خیلی تأثیر روی این سبک داشته. Angelique Kidjo ملکه‌ی پاپ آفریقایی خیلی از تکنیک‌های زیلین در موسیقیش استفاده می‌کنه و در خیلی موارد ازش انتقاد میشه که چرا اصالت موسیقی آفریقایی رو حفظ نمیکنه.

اما نکته‌ی جالب تأثیر فوق‌العاده‌ی ایشون روی موسیقی آفریقایی بوده. کیجو در حال حاضر در نیویورک زندگی میکنه اما به گفته‌ی خودش هر از چندگاهی برای تقویت معنویاتش به روستای خودش – اویدا – برمیگرده. برای آشنایی با این سبک آهنگ Angolo رو از این هنرمند بهتون پیشنهاد می‌کنم.

۵- گناوا (GNAWA)

این سبک که به نام Ethno-Pop و Gnawi Blues هم شناخته میشه از صحرا منشأ داره. این سبک برپایه‌ی موسیقی نواحی شمال آفریقا و آهنگ‌های مذهبی ساخته شده.

از لحاظ سبک شعرها و رقص هم اصالت اون موسیقی رو حفظ کرده. وقتی در قرن ۱۶ مراکش شهر تیمبوکتو رو محاصره کرد و زبان بامبارا رو در اون منطقه رواج داد، پیدایش این موسیقی هم تقریباً شروع شد.

همینطور علت استفاده از ساز سینتیر یا گیمبری در این سبک، بخاطر دلایل بالاست. این سبک در مراکش هم به عنوان موسیقی نسبتاً پرطرفدار معرفی میشه و در کافه‌ها و مغازه‌های موسیقی این کشور تعدد هنرمندان این سبک رو میشه فهمید.