سیدمحمود قریشی، هنرجوی آواز

مدرسین: حجت اشرف‌زاده و عرشیا روشن‌قلب

# خودتان را کامل معرفی کنید.

بنده حقير سيد محمود قريشي هستم، متولد پنجم فروردين هزار و سيصد و شصت؛ در شهر تهران به دنيا آمدم و از پنج سالگي و تا به حال در شهر كرج ساكن هستيم. آخرين عضو از يك خانواده پنج نفره هستم. تحصيلاتم را تا مقطع فوق‌ديپلم ادامه دادم و بعداز آن به كسب و كار آزاد مشغول هستم. خوانندگي را رسما از سن ده سالگي و با خواندن قطعاتي در كلاس‌هاي پرورشي و پيوستن به گروه سرود و تواشيح در مدرسه و كانون فرهنگي مسجد محله‌مان واقع در شاهين ويلاي كرج شروع كردم. در ادامه هم در مراسم و اعياد و هيئات و البته در ايام ماه محرم حضور جدي داشتم و همينطور در مسابقات قرائت قرآن و تواشيح در سطح شهر كرج شركت داشتم.

# چطور با همراز آشنا شدید؟

به جهت علاقه‌اي كه به صدا، سبك و شخصيت جناب استاد اخشابي داشتم از طريق فضاي مجازي به دنبال كلاس و آموزشگاهي كه ايشان آنجا تدريس كنند، گشتم كه خوشبختانه افتخار داشتم با آموزشگاه وزين و معتبر همراز آشنا شوم كه بعد از برقراري تماس و شركت در جلسه تست و مشاوره، تاكنون از بركت وجود اساتيد خبره و دلسوز آموزشگاه بهره‌هاي فراواني برده‌ام.

# چندسال است که موسیقی را جدی و حرفه‌ای دنبال می‌کنید؟

درحال‌حاضر وارد پنجمين سالي می‌شوم كه بصورت حرفه‌اي مشغول به فراگيري مباحث تخصصي صداسازي، تصنيف‌خواني، آواز اصيل ايراني و همينطور آواز پاپ هستم.

# چرا خوانندگی را انتخاب کردید؟

بنده اعتقاد دارم كه مايه اوليه خوانندگي و آواز در همه سبك‌ها، جنس و قدرت صدا است كه اين موهبت قطعا نعمتي خدادادي بوده و اگر افرادي كه به خوانندگي علاقه دارند از نعمت صداي خوش و دلنشيني برخوردار نباشند به هيچ وجه نمي‌توانند در اين زمينه موفق باشند و بعداز اين مرحله است كه با داشتن صداي خوش تازه به اول راه مي‌رسيم كه همانا انتخاب يك استاد خوب، ماهر، عالم و دلسوز است.

# سهم استاد در آموزش موسیقی چقدر است؟

سهم استاد ماهر و دلسوز در هميشه تاريخ و انتخاب آموزشگاه معتبر در روزگاري كه در آن هستيم، براي رسيدن به كمال هنر و درجات بالاي هنري در همه رشته‌هاي علمي و هنري امري لازم و بديهي است؛ و در واقع اين دو مقوله يعني صداي خوش و آموزش تحت‌نظر يك استاد كامل، براي رسيدن به درجه كمال هنري هرگز از هم جداشدني نيست. هنرمنداني را مي‌شناسم كه بعداز نزدیک به پانزده سال حضور در عرصه حرفه‌اي موسيقي و خوانندگي هنوز حداقل ماهي يك جلسه در كلاس درس اساتيد شركت مي‌كنند تا همواره در اوج بمانند.

# مشوقین شما چه کسانی بودند؟

اولين مشوق من در امر خوانندگي در حقيقت عشق وافري است كه به خوانندگي دارم و بعد از آن دوستان و نزديكان مهربانم هستند كه به من محبت دارند و پيگير فعاليت‌هاي بنده هستند.

# فکر می‌کنید رمز موفقیت شما در موسیقی تاکنون چه بوده است؟

اگر موفقيتي حاصل شده باشد را اول از همه مديون الطاف الهي هستم كه اين موهبت را به بنده عطا كردند و بعد صبر، تمرين و آموزش.

# صحبتی برای دوستان علاقه‌مند به موسیقی

به دوستان تازه‌نفس و علاقه‌مندان به موسيقي توصيه مي‌كنم صبور باشند و تمرين كنند و براي رسيدن به هدفشان حتما نزد يك استاد دلسوز زانو بزنند و شاگردي كنند.

# تاثیر یادگیری موسیقی بر سایر جنبه‌های زندگی شما مثل درس، شخصیت، عواطف و ارتباط‌تان با دیگران

در رابطه با تأثير موسيقي بر  ساير جنبه ‌هاي زندگي هم بايد عرض كنم به اعتقاد بنده هرجا كه موسيقي نباشد اساسا زندگي وجود ندارد و موسيقي براي من يك جور هويت و يا دليلي براي عرض‌اندام و اعلام حضور است. علاوه بر اينكه موسيقي من را بر سر ذوق می‌آورد و به من احساس آرامش، نشاط و اميد می‌دهد، عامل مهمي است كه احساس كنم آدم موفقي هستم.

# اهداف موسیقایی و برنامه‌های هنری آینده شما؟

اهدافي كه به دنبالشان هستم  به سه بخش معنوي، مادي و عاطفي تقسيم می‌شود كه ان‌شاءالله درصورت رسيدن به يك موفقيت نسبي در فضاي هنري جامعه و كشورمان تقريبا به هرسه مورد دست پيدا مي‌كنم اما هدف اصلي‌ام اين است كه بتوانم به عنوان يك هنرمند موفق به تعالي واقعي برسم كه در اينصورت هم از لحاظ مادي تأمين می‌شوم و هم مي‌توانم باعث افتخار خانواده و نزديكانم باشم.

در مورد برنامه كاريم هم بايد عرض كنم كه به اتفاق چند تن از دوستان در قالب گروه موسيقي «هم‌ساز» به سرپرستي آقاي فاروق آزاديان كه از اساتيد برجسته آموزشگاه همراز هستند چند  قطعه‌اي را آماده كرديم كه به ياري خداوند در قالب يك سي‌دي عرضه خواهد شد؛ و ان‌شاءالله در آينده‌اي نزديك چند ترانه‌اي را تقديم دوستان و علاقه‌مندان و مردم عزيز كشورم خواهم كرد.

در آخر لازم مي‌دانم از زحمات اساتيد محترم و مهربان آموزشگاه وزين و معتبر همراز مخصوصا جناب استاد مجيد اخشابي و آقايان حجت اشرف‌زاده، عرشيا روشن‌قلب و فاروق آزاديان كمال تشكر و قدرداني را داشته و براي همه دست‌اندركاران و ياران خوب، مهربان و زحمت‌كش آموزشگاه همراز آرزوي سلامتي و تندرستي ‌كنم.