فرزانه ابروش، هنرجوی ویولن

مدرس: امیر مینوسپهر

# خودتان را کامل معرفی کنید.

فرزانه ابروش، متولد 1370، فارغ‌التحصیل رشته ارتباط تصویری (گرافیک) از دانشگاه الزهرا هستم.

# چطور با همراز آشنا شدید؟

من اولین‌بار از طریق گفتگوی یک برنامه رادیویی (رادیو جوان) با آقای اخشابی و آموزشگاه همراز آشنا شدم. بعد از آن با مراجعه به سایت آموزشگاه و صفحات مجازی اطلاعاتی به‎دست آوردم.

# چندسال است که ساز می‌زنید؟

به‌طور جدی 6 ماه است که آموزش ویولن را شروع کردم.

# چرا ویولن را انتخاب کردید؟

علاوه‌بر علاقه شخصی، خیال‌انگیز و روح‌نواز بودن ملودی‌هایی که با این ساز نواخته شده است، توجه‌ام را به خود جلب کرد.

# سهم استاد در آموزش موسیقی چقدر است؟

آموزش صحیح در هر حرفه‌ای تاثیر چشمگیری در پیشرفت و موفقیت دارد و بدون شک هیچ استعداد و پشتکاری بدون داشتن یک استاد و هدایتگر حرفه‌ای به نتیجه نمی‌رسد. همان‌طور که یک استاد می‌تواند در جهت‌بخشیدن به هدف هنرجو موثر باشد، می‌تواند با شیوه ناصحیح آموزشی، موجب دلسردی و نادیده‌گرفته‌شدن استعداد هنرجو نیز شود.

# مشوقین شما چه کسانی بودند؟

همیشه خانواده‌ها بزرگ‌ترین مشوق هستند. من هم از حمایت خانواده و هم تشویق دوستانم بهره‌مند بودم. علاوه‌برآن استاد بزرگوارم با سعه‌صدر و شکیبایی در آموزش، من را برای تلاش بیشتر تشویق می‌کردند.

# فکر می‌کنید رمز موفقیت شما در موسیقی تاکنون چه بوده است؟

من هنوز در اولین قدم‌های این مسیر سخت و طولانی هستم و خودم را موفق نمی‌دانم، اما اگر توفیقی حاصل شده است از لطف خدا و آموزش حرفه‌ای و تمرینات مستمر بوده است.

# صحبتی برای دوستان علاقه‌مند به موسیقی

سنین کودکی بهترین زمان برای آموزش حرفه‌ای موسیقی است، لذا پیشنهادم به خانواده‌ها این است که استعداد کودکانشان را در همه زمینه‌های هنری به‌خصوص موسیقی از طریق مشورت با اساتید مجرب شناسایی و پیگیری کنند. البته شایان ذکر است که علاقه، استعداد و پشتکار، عوامل موثر در شروع یادگیری موسیقی در سنین بالاتر است.

# تاثیر یادگیری موسیقی بر سایر جنبه‌های زندگی شما مثل درس، شخصیت، عواطف و ارتباط‌تان با دیگران

بااینکه موسیقی یک هنر مستقل است اما تاثیر شگفت‌انگیزی در زندگی فردی و اجتماعی دارد. آموزش موسیقی برای من علاوه‌بر آرامش خاطری که به‌دنبال داشته است، ایده‌های تازه‌ای را در ذهنم برای تصویرگری به‌وجود آورده است.

# اهداف موسیقایی و برنامه‌های هنری آینده شما؟

به نظر من تکامل هنر (موسیقی) در روح و جان هنرمند تاثیرگذار بوده و موجب حال خوب او می‌گردد. از جمله برنامه‌های آینده هنری‌ام خلق آثاری است که موجب تزریق و انتقال این احساس به اطرافیان و جامعه نیز شود. همچنین امیدوارم بتوانم با به‌کارگیری موسیقی و تصویرگری در کنار هم مرزهای فعلی را شکسته و سلیقه سمعی و بصری مخاطب را در حد توانم بهبود بخشم.