مرتضی حنانه

مرتضی حنانه

بزرگ‌ترین مشغله ذهنی اش چندصدایی کردن موسیقی ایران بود

 زندگی‌نامه

مرتضی حنانه، موسیقی‌دان و آهنگساز ایرانی، در یازدهم اسفند ماه ۱۳۰۱ در تهران متولّد شد.

پدرش مهندس محمّد حنانه، مؤسس دبیرستان ایرانشهر بود.

پس از پایان دوره ابتدایی، به اصرار پدر در هنرستان موسیقی ملی به تحصیل مشغول شد و آموختن هورن (کر) را زیر نظر رودولف اوربانتس آغاز نمود و بعدها به عنوان نوازنده هورن اول ارکستر سمفونیک تهران شناخته شد.

در سال ۱۳۳۲ که جشن هزاره ابن‌سینا برگزار شد، حنانه توانست آثار خود را در حضور شرق‌شناسانی که برای شرکت در جشن دعوت شده بودند با هم‌سُرایی و ارکستر سمفونیک اجراء نماید و این اجراء چنان موردتوجّه حضّار قرار گرفت که آقای چرولی سفیر وقت ایتالیا، بورس هنری آن کشور را در اختیار وی قرار داد و حنانه برای تکمیل تحصیلات و مطالعات خود در رشته‌های مختلف هنری، به‌خصوص موسیقی به آن کشور عزیمت نمود.

در مرکز عالی موسیقی واتیکان به تحصیل پرداخت و درخصوص موسیقی مذهبی مقدّس ایتالیا پژوهش نمود.

در همین زمان موسیقی متن فیلم «عروس دجله» ساخته نصرت‌الله محتشم را ساخت.

پس از فارغ‌التحصیلی از انستیتوی موسیقی واتیکان در سال ۱۳۴۰ به ایران بازگشت و در سال ۱۳۴۱ توانست ارکستر بزرگ تازه‌ای را به نام  «فارابی»  راه‌اندازی  کند.

این ارکستر ۷ سال دوام داشت و نزدیک به ۸۰ قطعه از آفریده‌های آهنگ‌سازان ایرانی را به مرحله اجراء و ضبط در رادیو رسانید.

او در سال ۱۳۴۲ به عضویت شورای عالی موسیقی رادیو ایران درآمد و در همین زمان بود که ارکستر سمفونیک رادیو ایران را به نام ارکستر فارابی پایه‌گذاری کرد.

این ارکستر توانست آثار آهنگ‌سازان ایران را مانند خود مرتضی حنانه، صدیقه شهنیا، فریدون ناصری، فریدون فرزانه، مصطفی کسروی و سیروس شهردار را اجراء و ضبط نماید.

در سال‌های پایانی دهه چهل با انحلال ارکستر فارابی و با توجّه به تجربه‌های سینمایی که در ایتالیا اندوخته بود به موسیقی فیلم روی آورد و با آفریده‌های خود توفیق بسیاری از فیلم‌های متوسط را نیز تضمین کرد.

او از جمله برای فیلم‌های فرار از تله، گُرگ بیزار، قصّه ماهان، سلام سرزمین من، موج، گلیم و تیرباران موسیقی نوشته است.

موسیقی سریال‌های تلویزیونی هزاردستان نیز از کارهای اوست که آن را براساس پیش‌درآمدی در اصفهان از مرتضی نی‌داوود نوشته‌است.

بزرگ‌ترین مشغله ذهنی مرتضی حنانه چندصدایی کردن موسیقی ایران بود.

کوشش‌های او در این مورد او را به ابتکار هارمونی زوج رسانید که سال‌ها برای آن زحمت کشید و خود آن را به کار بست؛ ولی هارمونی زوج موردپذیرش همه موسیقی‌دانان قرار نگرفت.

مرتضی حنانه روز سه شنبه، ۲۴ مهر ۱۳۶۸، پس از گذراندن بیماری سرطان چشم از جهان فروبست و در  امامزاده طاهر (کرج)به خاک سپرده شد.