پیوتر ایلیچ چایکوفسکی Pyotr Ilyich Tchaikovsky

پیوتر ایلیچ چایکوفسکی (Pyotr Ilyich Tchaikovsky)

زندگی نامه چایکوفسکی Tchaikovsky

پیوتر ایلیچ چایکوفسکی (Pyotr Ilyich Tchaikovsky) یکی از برترین و مشهورترین آهنگسازان روسی است که در سال 1840 میلادی در خانواده‌ای تحصیل‌کرده به دنیا آمد.

خانواده وی در شهری پر از معادن آهن به نام وتکینسک زندگی می‌کردند؛ چراکه پدر پیوتر مهندس معدن بود. همچنین مادر وی نوازنده پیانو بود و صدای خوبی برای آوازهای روسی داشت و همین علت باعث شد تا پیوتر ایلیچ چایکوفسکی از همان کودکی به طور کامل دستان و گوش خود را با پیانو عجین سازد و پیانو را به طور ذاتی یاد بگیرد.

فراگیری زبان و ادبیات اروپا از فانی

وی (Tchaikovsky) پرستاری به نام فانی دورباش داشت که نزد او به زبان های فرانسوی و آلمانی تسلط پیدا کرد و این قضیه نیز وی را با ادبیات و افسانه های اروپا آشنا شد.

بازگشت به مسکو

در سال 1848 پدر وی از شغل خود استعفا داده و به مسکو نقل‌مکان می‌کنند ولی به خاطر شیوع بیماری وبا خانواده وی مجبور به سفر به سن پترزبورگ می‌شوند.

پیوتر ایلیچ چایکوفسکی (Pyotr Ilyich Tchaikovsky)

چایکوفسکی، حقوق و موسیقی

علی رغم استعداد پیوتر در زمینه موسیقی پدر و مادر او تصمیم می‌گیرند وی را در مدرسه شبانه روزی در سن پترزبورگ ثبت نام کنند.

وی در آن مدرسه تا نوزده سالگی حقوق خواند و بعد در مکانی دولتی استخدام شد.

پیوتر روحیه شکننده‌ای داشت و چند بیماری سخت را پشت سر گذاشته بود و فقط زمان نواختن پیانو بود که دردهای او آرام می‌گرفتند به همین دلیل در سن بیست و یک سالگی با اولین فرصت چایکوفسکی به دانشگاه موسیقی روسیه می‌رود و در مکتب آنتون روبنشتاین (A. Rubinestein) در کنسرواتور سن پترزبورگ روسیه شروع به تحصیل می‌کند.

پیوتر ایلیچ چایکوفسکی (Pyotr Ilyich Tchaikovsky)

پیشرفت حیرت‌آور

پیشرفت وی در موسیقی حیرت‌آور بود به طوری که پس پایان دوره هنرستانش در هنرستان جدید مسکو استاد هارمونی شد و تا دوازده سال این سمت را حفظ کرد.

تعلیمات پیشرو چایکوفسکی که در دوران هنرستان دیده بود او را به سمت پایه و اساس موسیقی غربی سوق داده و باعث شد تا پیوتر از هم‌عصران خودش فاصله بگیرد.

او اگر چه بر قواعد سنتی موسیقی اورپا متعهد بود ولی به موسیقی محلی و افسانه ای روسی بی‌توجه نبود.

پیوتر ایلیچ چایکوفسکی (Pyotr Ilyich Tchaikovsky)

افتخارات چایکوفسکی

چایکوفسکی اولین آهنگساز روس بود که تاثیر تاریخی و بین المللی داشت و با حضور خود به عنوان رهبر ارکستر مهمان در اروپا و آمریکا این تاثیر گذاری و شهرت را تقویت کرد. یکی از این حضورها به مناسبت افتتاح تالار کارنگی در نیویورک در سال ۱۸۹۱ بود. او در سال 1884 مورد تشویق و احترام امپراتور الکساندر سوم قرار گرفت و در پایان دهه 80 جایزه ی حقوق مدام العمر را دریافت کرد.

چندی از آثار چایکوفسکی

* در اپرا:

ویوودا در سال های 1867-1868

یوگنی آنگین در سال های 1877-1878

*در کنسرتو ها:

کنسرتو ویولن در ر ماژور، اوپس 35

سه کنسرتو برای پیانو

*در سمفونی:

چایکوفسکی شش سمفونی خلق کرده است که سمفونی ششم معروف‌ترین آنهاست. این قطعه به نام پاتتیک (Pathetique) است که معنای حزن آور و سوزناک می‌باشد.

Winter Daydreams – در سال 1866

Little Russian در سال 1872

Polish در سال 1885

در سال های 1877 , 1878

در سال 1888

Pathétique در سال 1893

پیوتر ایلیچ چایکوفسکی (Pyotr Ilyich Tchaikovsky)

مرگ

درد های ناشی از وبا که پیوتر از طریق خوردن آب در لیوان آلوده به این ویروس مبتلا شده بود باعث شد تا وی برای همیشه در 6 نوامبر 1893 آرام گرفت.

چایکوفسکی تنها پس از گذشت شش روز از اجرای سمفونی شماره شش خود در سن 53 سالگی در آرامگاه تیخوبن سن پترزبورگ به خاک سپارده شد.

قطعات برتر آلبوم بهترین آهنگ های چایکوفسکی Tchaikovsky

زیبای خفته

زیبای خفته در سه پرده و یک مقدمه است، و موضوع آن از داستان‌های شارل پرو، افسانه‌سرای مشهور فرانسوی گرفته شده است و این اثر را کارگردانان بزرگ باله‌بارها در سراسر دنیا بر صحنه آورده‌اند که همچنان به درخشش دائمی خود ادامه می دهد.

باله های چایکوفسکی (فندق شکن، زیبای خفته، دریاچه قو) با تنظیم پپتیا بر صحنه آمده است و در این میان فندق شکن به علت ابداعات و موسیقی اش جذاب‌تر می نماید.

فندق شکن

سومین و آخرین باله چایکوفسکی و موضوع آن اقتباس از داستانی است رویاگونه به نام فندق شکن و شاه موشان از آثار هوفمن و به روایت الکساندر دومای پدر.

قسمت‌هایی از این باله، در تابلوی اول، از زیباترین قطعاتی است که چایکوفسکی برای ارکستر نوشته است و صحنه‌های متعددی دارد که جلوه‌هایی از شوخ‌طبعی و ظرافت آن در حد کمال است.