یکی از مهمترین اصول یادگیری سه تار نحوه صحیحِ در دست گرفتنِ مضراب می باشد. تنها در اینصورت است که شما می توانید صدای شفاف و دلنشینی از ساز خود ایجاد کنید که مخاطب از شنیدن آن لذت ببرد.

در ادامه شما را با نکاتی کلیدی در خصوص دردست گرفتن مضراب آشنا می کنیم که رعایت آنها شما را به یک نوازندۀ حرفه ای سه تار تبدیل خواهد کرد.

مضراب سه تار را چگونه در دست بگیریم؟

اصولا برای در دست گرفتن مضراب باید به سه نکته اساسی توجه کنید. اول درست قراردادن دست راست، دوم، نحوۀ صحیح مضراب گرفتن و سوم، حرکت انگشتان، که هر کدام را به تفصیل توضیح خواهیم داد.

1. درست قراردادن دست راست

به هنگام قراردادن دست راست بر روی کاسه نباید مچ دست را خم کنید. خود دست را نیز به حالت نیمه باز روی کاسه قرار دهید و دو انگشت شست و کوچک را در دو سمت سیم ها بگذارید.

مضراب سه تار را چگونه در دست بگیریم؟

2. نحوۀ صحیحِ مضراب گرفتن

دقت داشته باشید که به هنگام مضراب زدن چهارانگشت دست راست تان بغیر از انگشت شست کاملا به یکدیگر چسبیده باشند و اصلا از هم جدا نشوند.

حال، موم مضراب را بر روی بند دوم انگشت اشاره قرار داده و بند اول انگشت را به موم تکیه دهید. در این حالت، بند اول انگشت شست باید کاملا صاف و بدون خمیدگی روی موم مضراب قرار گیرد و مضراب را کاملا صاف و عمود روی سیم ها نگه دارد.

مضراب سه تار را چگونه در دست بگیریم؟

به این نکات حتما توجه داشته باشید:

الف- موم مضراب حتما روی شکستگی بند دوم انگشت اشاره قرار گیرد تا صدای مضراب شفاف تر و دلنشین تر شود.

ب- هیچگاه مضراب را محکم به سیم ها نزنید با این تصور که صدای قوی تری ایجاد میشود. بلکه سعی کنید برای ایجاد صدای قوی در سه تار، بر روی این نکته تمرکز کنید که نیروی وزنِ دست خود را به درستی به مضراب و در نهایت به سیم ها انتقال دهید.

تنها در اینصورت است که صدای سه تار حجم دار و قوی به گوش می رسد. از طرفی اگر شما با فشار و قدرت زیاد مضراب را به سیم ها بزنید چون مضراب با ارتفاع کمی به سیم ها اصابت می کند صدای ایجاد شده پوک خواهد بود. پس دقت داشته باشید که هیچگاه با ارتفاع کم مضراب نزنید.

ج- مضراب را خیلی نرم و راحت در دست بگیرید. زیرا اگر آنرا سفت و محکم نگه دارید، نه تنها صدای گوش خراشی ایجاد می کند بلکه به سیم ها نیز آسیب می زند، بعلاوه، عضلات دست شما نیز دچار خستگی می شوند.

مضراب سه تار را چگونه در دست بگیریم؟

3. حرکات انگشتان

همانطور که قبلا هم گفتیم، به هنگام گرفتن مضراب هر چه انگشت اشاره بازتر حرکت کند صدای ساز نیز شفاف تر خواهد شد. به هنگام حرکت دادن انگشت اشاره، انگشت وسطي نيز بهتر است حرکت کند.

البته، حرکت دادن یا ندادن انگشت وسطی نکته ایست که کاملا به خود نوازنده بستگی دارد. بعضی از نوازندگان آنرا همراه با حرکت انگشت اشاره و مضراب، حرکت می دهند و بعضی دیگر آنرا ثابت نگه می دارند. انگشت انگشتري و انگشت کوچک نيز بروي كاسۀ سه تار قرار می گیرند.

با رعایت تمامی این نکات ساده ولی در عین حال مهم و کاربردی که در بالا ذکر شد، قطعا از ساز خود صدای دلنشین تری ایجاد خواهید کرد.