منظور از ویبراتو چیست؟

ویبراتو به تغییر سریع گام در هنگام آواز اشاره دارد. قبل از ظهور میکروفون، ویبراتو این امکان را به خوانندگان می داد که صدای خود را به حداکثر ممکن برسانند بدون اینکه آسیبی به صدایشان وارد شود.

امروزه، ویبراتو می تواند کیفیت بیشتری به صدا بدهد و نرمی، لطافت و گرمای خاصی در صدای شما ایجاد کند و در نتیجه صدای شما را پخته تر جلوه دهد.

اگر به دنبال تقویت مهارتهای ویبراتو در صدایتان هستید، باید بر روی نحوۀ صحیح قرار گرفتن بدن، تنفس های عمیق و ایجاد آرامش بدنی تمرین کنید تا به بهبود تن صدای شما کمک کند. با صرف وقت و تمرین مداوم می توانید ویبراتوی قوی تر و واضح تری ایجاد کنید!

در گام اول باید یاد بگیرید چگونه یک ویبراتوی نرمال ایجاد کنید

ویبراتو خواندن

1- عقبِ گلو را منبسط کنید

برای این کار، دهان خود را باز کنید و عقبِ گلو (حنجره) را تا جایی که می توانید کشش دهید و منبسط کنید. برای شروع بهتر است از حالت خمیازه کشیدن تقلید کنید، عقبِ دهان خود را تا حد امکان باز کنید بدون اینکه به عضلات گلو فشاری وارد کنید یا کشش اضافی در آن ایجاد کنید. اگر گلوی شما بسته باشد، صدای شما نمی تواند جریان پیدا کند و در نتیجه تن صدایتان گرم و پخته به نظر نخواهید رسید.

ویبراتو

2- تمام عضلات بدن خود را شل کنید

اگر بدنتان آرام نباشد، شما قادر به آواز خواندن با ویبراتو نخواهید بود. قبل از شروع به آواز خواندن، برای تقویت ویبراتو طبیعی خود، تمام تنش های بدنی خود را از طریق انجام تمرینات آرام سازی بدن، از بین ببرید تا بتوانید ویبراتوی صدایتان را راحت تر تقویت کنید.

اگر بدن آرامی داشته باشید ویبراتو به طور طبیعی ایجاد می شود. از زیاد کشیدن عضلات دهان و سایر قسمتهای بدن جدا خودداری کنید.

اگر کشیدگی ای در حنجره شما وجود داشته باشد، هنگام آواز خواندن قادر به حرکت کردن به سمت جلو و عقب نخواهد بود، و این دقیقا همان چیزیست که باعث ایجاد ویبراتو می شود.

ویبراتوخواندن

3- صاف بنشینید یا بایستید

وضعیت مناسب بدنی برای حفظ ویبراتوی قوی و واضح ضروری است. با یک پا کمی جلوتر از دیگری بنشینید یا بایستید و گردن، سر و کمر، همه را در یک راستای مستقیم قرار دهید.

اگر نشسته اید، طوری نزدیک به لبۀ صندلی بنشینید که پشت شما صاف و سرتان مستقیم به سمت جلو قرار بگیرد. هیچگاه سرتان را پائین نگیرید و به پایین نگاه نکنید، حتی برای خواندن نت ها.

برای تمرین کردنِ آرام و صاف نگه داشتن بدن و ستون فقرات، هنگام آواز خواندن صاف روی زمین دراز بکشید تا عضلاتی که به نفس گیری شما در هنگام خواندن کمک می کنند نیز درگیر شوند.

آموزش ویبراتو خواندن

4- به طور ثابت و یکنواخت نفس بکشید

نفس های کم عمق می توانند قدرت طبیعی ویبراتو را از بین ببرند. وقتی می خواهید نفس بکشید سعی کنید با نفس های ثابت و یکنواخت، تا حد امکان ریه ها را از هوا پر کنید.

عضلات شکم خود را درگیر کنید تا بتوانند دیافراگم شما را پوشش دهند. دستیابی به ویبراتو به نفس گیری زیاد و یکنواخت نیاز دارد.

از دیافراگم خواندن

5- از دیافراگم بخوانید

از ریه ها نفس عمیقی بکشید، دهان خود را باز کنید و در حالیکه نفس می کشید آواز بخوانید. موقع آواز خواندن، شانه هایتان را هم تراز و در یک راستا نگه دارید.

سعی کنید صدا را در مرکز شکم متمرکز کنید تا در سینه. اگر احساس می کنید دارد به صدایتان فشار وارد می شود یا حنجره تان درد می کند، نشاندهندۀ اینست که از دیافراگم آواز نمی خوانید. پس سعی کنید بجای سینه از شکم آواز بخوانید.

آموزش آواز خواندن

6- هنگام آواز خواندن به تغییر سریع گام در صدایتان گوش دهید

ویبراتو یک تغییر سریع در گام است که با تقویت صدای شما خودش به طور طبیعی ایجاد می شود. اگر تکنیک های آوازی را به درستی دنبال کنید، دستیابی به این هدف قطعا امکانپذیر خواهد بود.

هرچه بیشتر تمرین کنید، احتمال رشد ویبراتو بیشتر است. صدای هیچ شخصی حتی در بین خوانندگان حرفه ای، ویبراتوی مشخصی ندارد.

برخلاف برخی از تکنیک های آوازی، ویبراتو بیش از همه توسعه پیدا کرده است. تمرین صحیح خواندن، صحیح تنفس کردن و تکنیک های قرارگیری صحیح بدن می تواند در طول زمان به شما در ایجاد ویبراتو کمک کند.

آموزش آواز

اگر ویبراتو را نمی شنوید حتما دنبال علت آن بگردید. اگر هنگام آواز هنوز متوجه صدای ویبراتو نمی شوید، وضعیت بدن، کششهای عضلانی و تنفس خود را بررسی کنید. خطاهای مشاهده شده را برطرف کرده و دوباره بخوانید.

در گام دوم تکنیک های آوازی خود را تقویت کنید

تکنیک های آوازی

1- قبل از آواز خواندن، تمرینات گرم کردن صدا را انجام دهید

گرم کردن صدا می تواند جلوی فشار آمدن به تارهای صوتی را بگیرد و به ایجاد راحت تر صدای ویبراتو کمک کند.قبل از اینکه آهنگی را تمرین کنید، حداقل 5-10 دقیقه هر یک از این تمرینات آوازی را انجام دهید:

در پائین ترین دامنۀ صوتی صدایتان شروع کنید به زمزمه کردن در یک گام متوالی، سپس دهان خود را به آرامی باز کنید و از زمزمه کردن به سمت خواندن بروید.

لب های خود را روی هم قرار دهید و در حالیکه آنها را می لرزانید، نفس خود را بیرون دهید، سپس در حالی که هنوز در حال بازدم هستید، صدایتان را بالا و پایین ببرید.

تمرین تنفس شکمی

2- تنفس شکمی را تمرین کنید

تنفس شکمی می تواند نفس های شما را یکنواخت کند و به شما کمک کند که از دیافراگم آواز بخوانید.

دست خود را بین قفسه سینه و پایین شکم خود قرار دهید و نفس خود را بیرون دهید. شما باید مرکز لرزش را در وسط شکم خود احساس کنید. تنفس شکمی را حداقل 5-10 دقیقه در روز تمرین کنید.

تمرینات صوتی

3- تمرینات صوتی مخصوص ویبراتو را انجام دهید. حداقل 10-20 دقیقه در روز هر یک از این تمرینات را انجام دهید. دستان خود را در پایین سینه، درست بالای شکم قرار دهید و یک نت دلخواه را بخوانید.

هنگامی که نت را می خوانید، مرتبا با انگشتان خود بر روی شکم تان فشار آورید. در حال آواز خواندن، انگشت خود را روی حنجره بگذارید و آن را بالا و پایین کنید، این کار منجر به ایجاد صدای لرزش مانندی شبیه ویبراتو می شود.

بین دو نت، به اندازۀ نیم گام بالا و پائین بروید. باید این کار را در هر ثانیه 6 الی 8 مرتبه تکرار کنید. اگر نمی توانید اینقدر سریع بخوانید، با همان سرعتی که می توانید این تمرین را انجام دهید.

تمرین ویبراتو

4- ویبراتو را در درجه های مختلف حفظ کنید

سعی کنید با صدای بلند ویبراتو بخوانید، سپس کمی آرام تر و همینطور رفته رفته شدت را کم کنید. اگر می بینید که برای انجا این تمرین باید تلاش زیادی بکنید، تمرینات کنترل جریان هوا را از طریق لب زدن انجام دهید- یعنی دهان خود را ببندید و اجازه دهید هوا یکدفعه و با سرعت خارج شود، مثل اینکه دارید آدامس باد می کنید.

در گام آخر باید از بروز اشتباهات معمول جلوگیری کنید

آموزش آواز خواندن

1- ویبراتو را در حد متعادل نگه دارید

خواندن کامل یک آهنگ با ویبراتو می تواند تنش زا باشد. سعی کنید از ویبراتو به عنوان روشی برای تأکید بر برخی کلمات استفاده کنید نه اینکه کل آهنگ را ویبراتو بخوانید تا نشان دهید که صدای متفاوتی دارید. یک مربی موسیقی حتما می تواند به شما کمک کند تا جاهائیکه لازمست را ویبراتو بخوانید.

آموزش سلفژ

2- از ویبراتو به صورت گزیده استفاده کنید

اگرچه در بسیاری از آهنگ های پاپ، تئاتر موزیکال و کلاسیک از ویبراتو استفاده می شود، اما برخی از آهنگ ها بدون ویبراتو صدای بهتری دارند.اگر مطمئن نیستید که آهنگ با ویبراتو خوب به نظر می رسد یا نه، آهنگهای خوانندگان حرفه ای را گوش کنید تا ببینید آنها در کدام قسمتها ویبراتو اجرا می کنند.

آموزش صداسازی

3- هنگام خواندن ویبراتو فک خود را شل کنید

یکی از اشتباهات رایجی که افراد به هنگام استفاده از ویبراتو مرتکب می شوند اینست که کشیدگی زیادی در فک خود ایجاد می کنند، این مسئله باعث لرزش فک می شود. اگر احساس می کنید فک شما به سمت بالا کشیده شده است، تا حد امکان عضلات تان را شل کنید و از بالا و پایین بردن آنها به هنگام خواندن جلوگیری کنید. به این خطا، خطای ویبراتوی فک گفته می شود.