موسیقی و مدیریت استرس

نحوه استفاده از موسیقی در زندگی روزمره

موسیقی در ارتقاء سلامت بدن بسیار تاثیرگذار است. شما میتوانید با استفاده از موسیقی در زندگی روزمره خود سطح استرس روزانه را به شدت کاهش دهید. یکی از مزایای بزرگ موسیقی اینست که می توانید آن را در حالی که مشغول انجام فعالیت های روزانه هستید انجام دهید. اگر در طول روز از یک لیست پخش موسیقی همراه با هر یک از فعالیتهایی که انجام میدهید، استفاده کنید به زودی متوجه کاهش قابل توجه استرس خواهید شد.

✴️آماده شدن به هنگام صبح
شما می توانید با موسیقی دلخواه تان بیدار شوید و با این کار روز کم فشارتری را تجربه خواهید کرد. موسیقی کلاسیک نیز میتواند شما را آرام کرده و تمرکزتان را بالا ببرد. اما اگر روز پرمشغله ای در پیش دارید و نیازمند انرژی مضاعفی هستید بهتر است که یک موسیقی بسیار شاد و پرانرژی را امتحان کنید.

✳️پخش موسیقی مورد علاقه خود در اتومبیل
این کار می تواند بخشی از تنش های شما را به هنگام رانندگی از بین ببرد. و به شما کمک کند کمتر احساس کنید که زمان خود را در ترافیک هدر داده اید. بهترین نوع موسیقی در این حالت، ریتم های تسکین دهنده و آرام هستند.

✴️به هنگام آشپزی
اگر شما به هنگام انجام آشپزی از موسیقی جَز یا برخی سبکهای مشابه آن استفاده کنید، قطعا پخت و پز برای شما به یک فعالیت سرگرم کننده تبدیل خواهد شد.

✳️هنگام غذاخوردن
استفاده از یک موسیقی آرام و تسکین دهنده می تواند سطوح کورتیزول را کاهش داده و به هضم مواد غذایی کمک کند. مطالعات نشان داده اند که موسیقی کلاسیک، می تواند به شما کمک کند که کمتر بخورید، هضم بهتری داشته باشید و بیشتر از غذای خود لذت ببرید.

✴️هنگام تمیز کردن منزل
تمیز و مرتب نگه داشتن خانه واقعا می تواند به کاهش سطح استرس کمک کند، اما تمیز کردن منزل کاری است که بسیاری از مردم بعد از گذراندن یک روز کاری طولانی و خسته کننده از آن گریزان اند. با این حال، اگر این کار را به همراه گوش دادن به یک موسیقی پر انرژی (مثلا هیپ هاپ یا پاپ) انجام دهید، می توانید سطح انرژی خود را بالا برده و از انجام نظافت منزل نیز لذت ببرید.

✳️قبل از خواب
خوابیدن برای داشتن عملکردی مناسب بسیار مهم است و داشتن خواب کافی می تواند به شما کمک کند تا فشار بیشتری را تحمل کنید. پخش موسیقی درحالیکه دارید به خواب می روید، یک راه بسیار عالی برای مقابله با اثرات استرس است. موسیقی می تواند به کاهش تنفس شما کمک کند و ذهن تان را تسکین دهد.