5 روشِ استفاده از موسیقی برای برآوردن نیازهای خاص کودکان

5 روشِ استفاده از موسیقی برای برآوردن نیازهای خاص کودکان

  1. اطلاعات آموزشی را در قالب آهنگ درآورید تا به ذهن‌سپاری آن را آسان‌تر کنید

همه ما یادگیری حروف الفبا (یا ABC) را با یک نوع آهنگ شروع کردیم و بدون شک هنوز هم گاهی با همان فرمت می‌خوانیم! شما می‌توانید متن دلخواهتان را در قالب شعرها و ملودی‌های رایج ادغام کنید.

  1. برای یافتن اهداف نهایی، ساز بنوازید

مثلا ابتدا درام بزنید؛ بعد ماراکاس (نوعی جغجغه سرخپوستی) را تکان دهید؛ سپس چوب‌های ریتم را به هم بزنید. به محض اینکه کودک این مراحل را به درستی انجام داد، به او جایزه دهید و بگذارید هر سازی که بیشتر دوست دارد را بنوازد.

  1. روی تقلید کار کنید؛ درام یا هر ساز دیگری را بنوازید و از کودک بخواهید همان را تقلید کند

می‌توانید این کار را ساده برگزار کنید و یک بار روی درام بزنید و بگویید «یک» و یا اینکه پیچیده‌ترش کنید و 6 یا 7 بار بدون گفتن چیزی روی درام بزنید. این کار را به نسبت سطح پیشرفت کودک انجام دهید و حتما نوبت به نوبت او را به تقلید وادارید.

  1. از آهنگ‌های سلام و خداحافظی برای تمرین خوشامدگویی و بدرود استفاده کنید

مطمئن شوید که در آهنگ موقعیت‌های زیادی برای تمرین و تکرار وجود داشته باشد. از آهنگ‌های آشنا استفاده کنید و بعضی لغات را عوض کنید. “این راهیه که ما سلام می‌کنیم، میگیم سلام، سلام، —–.” قبل از گفتن “سلام” آخر، یک وقفه بلدمدت بین آهنگ ایجاد کنید تا کودک جواب صحیح را بدهد.

  1. آهنگ موردعلاقه کودک را روی آیپد، ام‌پی‌تری پلیر یا سایر دستگاه‌های قابل‌حمل، داشته باشید تا او بتواند خود را در شرایط یا موقعیت‌های پراسترس شنیداری آرام کند

اگر هدفون هم با دستگاه همراه باشد، می‌تواند در سفر، انتظار ویزیت‌های دکتر، مغازه‌ها و فروشگاه و غیره نیز مورداستفاده قرار گیرد. حتی می‌توان این را به‌عنوان یک جایزه به او داد.