همایون خرم

همگونی ساز “استاد خرّم ” با صدای با وقار و بی‌آلایش “بانو پروین

همایون خرم

تولد: 9 تیر 1309، بوشهر

وفات: 28 دیماه 1391، تهران

توانایی امیرهمایون خرم، از نوازندگان چیره‌دست ویولن و آهنگسازان برجسته ایرانی، در خلق آثار جذاب و خوش ساخت او را به چهره ای ماندگار در میان مردم تبدیل کرده است.

همایون خرم

ساده اما پرمایه

آثار همایون در عین سادگی و بی‌آلایشی از بافتی جذاب و پرمایه برخوردار است و این یکی از ویژگی‌هایی است که کمتر آهنگسازی می‌تواند آن را در ساخته‌هایش اعمال نماید.

به هین خاطر او توانست با برجسته‌ترین خوانندگان زمان خود همکاری تنگاتنگی داشته باشد.

همایون خرم

ساز خرم و نوای چهره‌ها

ساز استاد خرم با نوای خوانندگانی همچون حسین قوامی، مرضیه، پروین، شجریان، دلکش، گلپا و ایرج بارها همراه شده است و آثار بسیار فاخر و ماندگاری را به جای گذاشته است.

از این میان، صدای باوقار و بی‌آلایش بانو پروین، همگونی بی‌نظیری با ساز استاد خرم داشت و همین مسئله همکاری این دو نفر را با هم، بیشتر تقویت می کرد.

همایون خرم

امشب در سر شوری دارم

یکی از مصداق‌های بارز این همکاری اجرای ترانه “امشب در سر شوری دارم “با صدای بانو پروین و آهنگسازی همایون خرم است که این قطعه را به اثری ماندگار در میان مردم تبدیل کرده است.

حمایت‌های مادر

بی شک همایون خرّم این‌همه موفقیت و پیشرفت خود را مرهون حمایت‌های همه جانبه مادری است که خود از شیفتگان موسیقی اصیل ایرانی بود و حتی نام فرزند خود را نیز به دلیل علاقۀ وافرش به دستگاه همایون، انتخاب نمود.

همایون خرم

مکتب استاد صبا

او تمام اهتمام خود را برای پرورش استعدادهای فرزندش به کار گرفت و همایون را از سن 10 سالگی به مکتب استاد صبا هدایت نمود.

همایون خرم

همکاری با رادیو از 14 سالگی

استعداد بی‌نظیر او در فراگیری موسیقی باعث شد بتواند در سن 14 سالگی به عنوان نوازنده در رادیو به اجرا بپردازد.

وی همچنین به موازات فراگیری موسیقی، تحصیلات دانشگاهی خود را نیز در دانشگاه علم و صنعت ایران در رشته مهندسی برق ادامه داد.

شاگردان

از جمله شاگردان او می‌توان به مانی فرضی، پژمان پورزند و بابک شهرکی اشاره نمود.

همایون خرم

مشهورترین آثار

از مشهورترین آثار همایون خرم می‌توان به غوغای ستارگان و پیک سحری با صدای پروین، سرگشته با صدای حسین قوامی، رسوای زمانه با صدای الهه، طاقتم ده، ای ماه من، در میان گلها و اشک من هویدا شد با صدای مرضیه، ساقی ببین با صدای مهستی و آتش با صدای سیمین غانم اشاره کرد.

همایون خرم

جدیدترین آثار

از آثار اخیر این استاد نیز می‌توان از آهنگسازی آلبوم تنها ماندم با صدای محمد اصفهانی در سال ۱۳۷۹، آهنگسازی آلبوم رسوای زمانه با صدای علیرضا قربانی در سال ۱۳۸8 و ترانه بوی باران با صدای محمد اصفهانی نام برد.

تألیفات

از استاد همایون خرم تألیفاتی نیز به یادگار باقی مانده است که مهمترین آنان ردیف اول چپ کوک، ردیف دوم راست کوک و غوغای ستارگان هستند.  

تدریس ویولن

فعالیت‌های استاد همایون خرم پس از وقوع انقلاب اسلامی دچار وقفه‌ای چندین ساله شد و او در این دوران بیشتر فرصت خود را صرف تدریس خصوصی ویولن و فعالیت‌های پژوهشی درباره موسیقی ایرانی کرد.  

همایون خرم

درگذشت

استاد همایون خرم در 28 دیماه سال 1391، در سن ۸۲ سالگی در اثر سرطان روده درگذشت و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد.