چند فایده شگفت‌انگیز آواز خواندن برای سلامتی

1- تقویت دستگاه ایمنی

بر اساس پژوهشی که در دانشگاه فرانکفورت انجام شد، آواز خواندن می‌تواند برای تقویت دستگاه ایمنی مفید باشد. در این پژوهش از اعضای حرفه‌ای گروه کر به مدت یک ساعت یکی از شاهکارهای موتزارت را به نام “آمرزش‌خوانی در مینور دی” خواندند. از این گروه قبل و بعد از اجرای موسیقی آزمایش خون گرفته شد. پژوهشگران پی بردند که در بسیاری از موارد، میزان پروتئین در دستگاه ایمنی اعضای گروه کر پس از آواز خواندن افزایش چشمگیری داشته‌است. در حالی که در اعضای گروه کر که فقط به صورت منفعلانه به موسیقی گوش کرده‌بودند افزایش مشابهی مشاهده نشد. این پروتئین‌ها به عنوان پادتن عمل می‌کنند و پادتن A نیز نامیده می‌شوند. این یافته‌ها نشان می‌دهد آواز خواندن روی دستگاه ایمنی تاثیر مثبت دارد.

2- بهبود حالت بدن

کمی عجیب است اما یکی از فواید آوازخواندن برای سلامتی بهبود حالت بدن است. چون وقتی شما آواز می‌خوانید، صاف ایستادن بخش مهمی از تکنیک صحیح آن است. از این رو پس از مدتی خوب ایستادن برای شما به عادت تبدیل خواهد شد.

در واقع این یکی از بهترین فواید آواز خواندن برای سلامتی است که آدم‌ها باید از آن آگاه باشند و به خوب ایستادن عادت کنند.

3- یک ورزش جالب

آوازخواندن می‌تواند نوعی ورزش فوق‌العاده، به‌ویژه برای معلولان، افراد سالمند و آسیب‌دیده باشد. حتی در صورتی که شما فردی سالم هستید، از آن‌جا که مجبور هستید تکنیک‌های صحیح آواز را برای آزاد کردن صدا به کار بگیرید، ریه‌های شما مجبور است ورزش کند. به علاوه برخی فواید دیگر آواز خواندن برای سلامتی شامل دیافراگم قوی‌تر و بهبود کلی جریان خون است. علت‌اش این است که وقتی شما آواز می‌خوانید باید میزان اکسیژن بیش‌تری را در مقایسه با انواع ورزش‌های دیگر درون ریه‌ها بکشید. حتی برخی آدم‌ها باور دارند که آوازخواندن به‌طور مرتب می‌تواند برای تقویت بنیه و ظرفیت هوازی شما مفید باشد. از این گذشته سریع‌ترین راه تبدیل چربی‌های شکم به عضله آواز خواندن است.

علت‌اش این است که هنگام باز دم عضلات مرکزی یک‌باره فعال می‌شود. هنگام انجام تمرینات تنفس و بازدم تدریجی، شما می‌بینید که اول عضلات بالایی شکم فعال می‌شود، سپس چون شما هم‌چنان هوا را بیرون می‌دهید عضلات پایینی شروع به کار می‌کنند. کافی است به آواز خواندن ادامه بدهید تا بدون این‌که متوجه شوید عضلات‌تان را به ورزش کردن وادار کنید.

در واقع این نیز یکی از بهترین فواید آواز خواندن برای سلامتی است برای همین آدم‌ها باید بیش‌تر آواز بخوانند تا عضلات‌شان را تقویت کنند.

4- مفید برای خواب

بر اساس نوشته‌های بهداشت و سلامت، متخصصان نشان داده‌اند که آوازخواندن می‌تواند عضلات کام و گلو را تقویت کند، که مانع از توقف تنفس در خواب می‌شود. اگر به این شرایط بد عادت دارید، من حدس می‌زنم احتمالا می‌دانید با این وضعیت داشتن خواب راحت در طول شب چه‌قدر دشوار است.

این به‌طور خلاصه یکی از بهترین فواید آواز خواندن برای سلامت انسان‌ها است که نباید از آن غافل شوند. سعی کنید هر روز آهنگ مورد علاقه‌تان را بخوانید و از خواب خوب شبانه لذت ببرید.

5- کاهش استرس

واقعیت این است که تولید موسیقی به هر شکلی آرامش‌بخش است. برای اکثر ما حداقل یک آهنگ وجود دارد که هنگام آشفتگی و استرس به ما کمک می‌کند اعصاب‌مان را آرام کنیم. آوازخواندن برای رهاسازی تنش عضلات و کاهش استرس در جریان خون مفید است. در عین حال، وقتی شما آواز می‌خوانید میزان هورمون ضد استرس نیز افزایش می‌یابد، برای همین آواز خواندن یکی از روش‌های آسان و موثر است که کمک می‌کند بدون مراجعه به پزشک یا مصرف دارو میزان استرس را پایین بیاورید.

این نیز یکی از بهترین فواید آواز خواندن است که آدم‌های زیادی در سراسر دنیا آن را می‌دانند و برای کاهش استرس از آن استفاده می‌کنند.

6-مبارزه با افسردگی

آواز خواندن به‌طور طبیعی با افسردگی مبارزه می‌کند.

گفته می‌شود آواز خواندن در مغز اندورفین ترشح می‌کند، هورمون احساس خوب که می‌تواند احساس خوش‌بینی و شادی را برای ما به ارمغان بیاورد. به علاوه پژوهشگران اندام بسیار ریزی در گوش پیدا کرده‌اند که می‌تواند به فرکانس آواز پاسخ دهد. این پاسخ بدون توجه به صدای آواز شما، حس لذت آنی ایجاد می‌کند. به بیان ساده، آواز خواندن می‌تواند به شما کمک کند بر مشکلات زندگی غلبه کنید و به آسانی روحیه‌تان را بالا ببرید.

7- بهبود هوشیاری ذهنی

این هم یکی دیگر از بهترین فواید آواز خواندن برای سلامتی است که آدم‌ها باید بدانند و از آن بهره ببرند، به‌ویژه کسانی که درگیر آلزایمر و زوال عقل هستند.

همان‌طور که قبلا گفتم، آواز خواندن برای بهبود جریان خون مفید است، و البته اگر جریان خون به اندازه‌ی کافی اکسیژن داشته‌باشد مقدار اکسیژن بیش‌تری به مغز می‌رسد. برای همین آواز خواندن می‌تواند تمرکز، هوشیاری ذهنی، و حافظه‌ی ما را بهبود ببخشد. در واقع انجمن آلزایمر خدمتی به نام “آواز خواندن برای مغز” را راه‌اندازی کرده‌است تا به بیماران آلزایمری و زوال عقلی کمک کند حافظه‌شان را بهبود ببخشند.

8- مفید برای پارکینسون

یکی دیگر از موارد فهرست فواید آواز خواندن برای سلامتی این است که برای مقابله با بیماری پارکینسون مفید است.

پژوهش‌های زیادی وجود دارد که نشان داده‌است آواز خواندن می‌تواند سلامت بیماران مبتلا به پارکینسون را بالا ببرد. مشاهده شده‌است آواز خواندن برای این بیماران کنترل صوت و بلع را بهبود می‌بخشد. گذشته از این برخی پژوهش‌ها نشان داده‌است آواز خواندن می‌تواند به این بیماران کمک کند تعادل‌شان را دوباره به دست بیاورند.