در گام اول برای تبدیل شدن به خواننده باس باید آموزش ببینید

خواننده باس

1. بهترین راه برای یادگیری آواز باس، شرکت در کلاسهای صداسازی است. حتی اگر فرصت شرکت در کلاسهای حضوری را ندارید از کلاسهای آنلاین صداسازی استفاده کنید.

باس خواندن

2. کلاس و مدرس آواز خود را با دقت و بررسی انتخاب کنید

همه اساتید و مدرسان سلفژ و صداسازی برای یک خواننده باس مناسب نیستند. از مدرسی کمک بگیرید که تجربۀ کار با خوانندگان باس را داشته باشد.

شما نیاز به مدرسی دارید که تکنیک های وُکال را به شما آموزش دهد، نه اینکه فقط بر روی آموزش آهنگ متمرکز باشد. از انتخاب مدرسینی که فقط با خوانندگانی با یک نوع خاص از صدا کار می کند، خودداری کنید.

 

در گام دوم باید روی تکنیک های باس تمرین کنید

تکنیک های باس

1. محدوده صوتی صدای خود را مشخص کنید

از مربی آواز خود بخواهید به ترتیب صعودی و نزولی طیف وسیعی از نت ها را روی پیانو اجرا کند. آنقدر نت های بالا و پایین را امتحان کنید تا زمانی که به یک نت فراتر از محدوده صدای خود برسید. با این کار می توانید دامنه صدای خود را شناسایی کنید.

محدوده صدا

2. برای توسعۀ دامنه صوتی صدای خود تلاش کنید

یک خوانندۀ باس باید بتواند نت های دو میانی تا می میانی را به راحتی بخواند. آنقدر با مربی آواز خود کار کنید تا بتوانید این نت ها را بخوانید.

خصوصا، به هنگام تمرین بر روی ایجاد یک تن صدای یکنواخت برای هر نت تمرکز کنید. سعی کنید ابتدا گامهایی را بخوانید که در پائین ترین بخش دامنۀ صوتی شما قرار دارند و به راحتی برای شما قابل اجرا هستند. سپس، کم کم به گامهای پایین تر بروید. این گام ها را هر روز تمرین کنید.

آواز باس خواندن

3. از سینه آواز بخوانید

خوانندگان باس معمولاً به جای صدای سر با صدای سینه می خوانند. با صدای سینه خواندن به این معناست که صدا در دهان و قفسه سینه طنین انداز می شود.

این صدا نسبت به صدای سر عمیق تر بوده و تنفس کمتری نیاز دارد. برای اینکه عادت کنید با صدای سینه بخوانید، ابتدا صحبت کنید و سپس به آواز خواندن کنید.

بعنوان مثال، سعی کنید هنگام خواندن نت های مختلف، کلماتی مثل آ-اُ را مرتبا تکرار کنید. همچنین، می توانید هنگام آواز خواندن دست خود را روی سینه قرار دهید تا لرزش ها را احساس کنید. در اینصورت، متوجه می شوید که چه موقع دارید از سینه آواز می خوانید.

خواندن آواز باس

4. تمرین کنید که به هنگام ادای مصوت ها دهان خود را گرد کنید

بعضی از خوانندگان باس ممکنست با یک لرزش در صدایشان مواجهه شوند. چنین چیزی در نتیجۀ باز خواندن و گرد نکردن دهان هنگام خواندن حروف صدادار رخ می دهد.

برای جلوگیری از ایجاد این لرزش های صوتی، باید حروف صدادار را با دهانی گرد شده اجرا کنید. برای این منظور، هنگام خواندن انواع مصوت ها، دهان خود را به حالت گِرد نگه دارید. به عنوان مثال می توانید کلمه more را در درجه های مختلف یک گام بخوانید.

آواز باس بخوانیم

5. به صدای یک خوانندۀ باس گوش دهید

این کار به شما کمک می کند تا گوش خود را برای آوازهای باس تقویت کنید و نیز با الهام گرفتن از نحوۀ خواندن آنها صدایتان را پرورش دهید.

در گام سوم باید بر روی حفظ وضعیت بدن و تنفس خود تمرکز کنید

آموزش آواز باس

1. زانوها و لگن را در وضعیت آرامی نگه دارید

هنگام باس خواندن، زانوها و باسن شما نه قفل باشد و نه خم. در عوض، باید آرام و شل باشند. لگن باید در امتداد پاها قرار بگیرد. حفظ این موقعیت بدنی به بهبود توانایی های صوتی شما کمک می کند.

خواننده باس شویم

2. چانه خود را موازی زمین نگه دارید

بسیاری از افراد تمایل دارند که سر خود را بیش از حد به سمت جلو بگیرند. این می تواند فشاری در گلو ایجاد کند که بر کیفیت صدای شما تأثیر منفی بگذارد. در بیشتر موارد، موقعیت نامناسب سر در نتیجۀ قوسِ بیش از حد کمر ایجاد می شود.

آواز باس

3. تمرینات تنفسی را انجام دهید

برای باس خواندن باید یاد بگیرید که چگونه از دیافراگم خود به درستی نفس بکشید. به پشت دراز بکشید و دستان خود را کنار کمر قرار دهید، بطوریکه انگشتان تان روی شکم قرار گیرند.

سپس، با نفس کشیدن آرام و عمیق، معده خود را پر از هوا کنید. شما باید بتوانید با هر بار که نفس عمیقی می کشید، بالا و پائین رفتن دستان خود را ببینید.

با پنج شماره نفس بکشید و سپس نفس خود را بیرون دهید. این کار را ده بار تکرار کنید. این تمرین را دو مرتبه در طی روز انجام دهید.

آموزش سلفژ و صداسازی

4. هنگام آواز خواندن نفس های کوتاه بگیرید

یکی از مشکلات رایج خوانندگان باس، تنفس بیش از حد است. اگر خواننده بیش از حد هوا بگیرد مجبور می شود از زبان خود برای جلوگیری از فشاری که این هوا ایجاد می کند استفاده نماید. به جای این کار باید هنگام آواز خواندن، نفس های کوتاه بگیرید و آن را به آرامی رها کنید.