یک بانوی ایرانی، نوازنده یک کمپانی جهانی شد

گپی کوتاه با عسل ملک‌زاده به بهانه انتخاب توسط کمپانی Meinl

عسل ملک‌زاده متولد 1366 نوازنده دف و پرکاشن، فارغ‌التحصیل گریمِ تئاتر و سینما و دارای مدرک بین‌المللی Fashion Designer؛ وی یکی از بانوان فعال در حوزه موسیقی بوده و در این راستا به‌عنوان مدرس دف در دانشگاه الزهرای تهران، برگزارکننده کارگاه و مستر کلاس دف در کشور سوئیس بطور مداوم، آموزش ریتم‌های ایرانی در ‌کاخن در کشور اسپانیا فعالیت کرده و افتخار شاگردی آقایان مهرداد کریم‌خاوری، مهراد نوبخت، حسین رضایی‌نیا، عرفان ‌به‌امیدحق و خانم‌ سارا احمدی را در زمینه دف داشته است.

همچنین‌ در جهت ارتقاء نوازندگی درامز و پرکاشن در کلاس ریتم شناسی پژمان حدادی و همایون نصیری و کلاس‌های نوازنده‌های بین‌المللی Hakim.Loudin. و Jost.nickel-wim de vires-Andi rohde شرکت داشته است.

دریافت مقام اول تکنوازی در جشنواره های ایوان آینه، آوای مهر، جوان ایرانی و نوازنده برگزیده تئاتر بانوان و کسب مقام دوم در فستیوال بین‌المللی شرق در کشور ازبکستان همراه با گروه آوای مهربانی از افتخارات او است. صاحب آلبوم تصویری سازهای کوبه‌ای (Rejoicing Dafs دف‌های سرمست) در اروپا و نوازنده سازهای کوبه‌ای در تئاتر عروسکی اپرای سعدی به کارگردانی آقای غریب‌پور بوده و با آهنگسازانی همچون کارن همایونفر، بهزاد عبدی، سعید ذهنی، بهروز صفاریان، علی قمصری همکاری داشته و نیز با گروه‌های مختلفی در آمریکا، فرانسه، آلمان، لهستان، اسپانیا، ایتالیا، سوییس، رمانی، روسیه، اربیل و سلیمانیه عراق به اجرای برنامه پرداخته است.

# مختصری از شروع فعالیت هنری‌تان بگویید…

من از سال 1378 نوازنده دف هستم و از سال 1383 به تدریس دف پرداختم. درحال‌حاضر مدرس دانشگاه الزهرا و سرپرست گروه کوبه‌ای «سرمست» که شامل 60 نوازنده است، هستم که در مکان‌های مختلف مثل سالن برج میلاد و تالار وحدت با گروه‌های مختلف به اجرای برنامه پرداخته‌ایم.

# به عنوان سولیست هم فعالیت دارید؟

4 سال است که خودم به صورت شخصی به برگزاری کارگاه و مسترکلاس پرداخته و به عنوان سولیست در کشورهای مختلف اروپایی اجرای برنامه داشته‌ام.

# چه شد که به فکر فعالیت مستقل افتادید؟

از سال 2004 با گروه‌های مختلف برای تورهای خارج از کشور رفتم ولی بعد از مدتی به این فکر افتادم که توانایی‌های من در قالب گروه، مشخص نمی‌شود، چون باید خیلی محتاط باشم و در یک چارچوب خاص نوازندگی‌ام را ادامه دهم؛ برای همین به این فکر افتادم که می‌توانم خودم به‌صورت شخصی و مستقل در فستیوال‌های پرکاشن دنیا شرکت کنم که این اتفاق حدود 4 سال پیش در کشور سوئیس رخ داد؛ من برای سولو، کارگاه و مسترکلاس به سوئیس دعوت شدم.

# از فستیوال سوئیس بیشتر بگویید…

در آنجا 7 نوازنده بین‌المللی از آمریکا و اروپا شرکت داشتند، همه آقا بودند و من تنها خانمی بودم که در این فستیوال شرکت کردم. به مدت نیم‌ساعت، تک‌نوازی ساز دف داشتم که فوق‌العاده از آن استقبال شد. کارگاه و مسترکلاسم نیز برای دف بود که خیلی از نوازندگان خارجی شرکت کرده بودند و برایم بسیار لذت‌بخش بود.

# چه هدف و افقی برای این فعالیت دارید؟

تمام تلاش و انرژی‌ای که برای این کار می‌گذارم برای این است که بتوانم ریتم‌های ایرانی را در نوازندگی نوازندگان خارجی بیاورم و آنها را با ریتم‌های غنی ایرانی آشنا کنم.

# مشکلی با محدودیت‌ها و چارچوب‌های حضور یک خانم ایرانی مسلمان در عرصه‌های بین‌المللی ندارید؟

از آنجایی که من در یک کشور اسلامی زندگی می‌کنم و طبق چارچوب و قواعد کشورم پیش می‌روم، با لباس‌های خاص و سنتی، فرهنگ فاخر ایران و ایرانی را در سفرهای خارجی که می‌روم به نمایش می‌گذارم. برای همین چند کمپانی به من پیشنهاد دادند که آرتیست آن کمپانی شوم ولی من بهترین و پررنگ‌ترین را انتخاب کردم که کمپانی مینل است که من را به عنوان آرتیست مولتی‌پرکاشن انتخاب کردند.

# از کدام مدرسین پرکاشن را آموختید؟

از آقایان استاد حکیم‌لودین، همایون نصیری و سعید صارمی.

# احساستان نسبت به این اتفاق خجسته که برای اولین بار در موسیقی بانوان ایرانی اتفاق افتاده، چگونه است؟

برای من باعث افتخار است که به عنوان یک نماینده از ایران و به عنوان یک نوازنده خانم این توفیق نصیبم شده است و می‌خواهم تمام انرژی‌ام را بگذارم تا حتی گوشه‌ای از پرچم موسیقی کشورم را بالا ببرم و نشان دهم که خانم‌ها نیز می‌توانند در این عرصه موفق باشند. خانم‌ها از عهده هرکاری برمی‌آیند و هیچ کمبودی نسبت به آقایان ندارند، فقط کافی است که بخواهند و اراده کنند.

# بی‌شک موفق بوده‌اید؛ و کلام آخر…

اکنون اسم من به‌صورت رسمی در سایت این کمپانی جهانی درج شده است، خیلی از نوازندگان آنجا من را می‌شناسند و من خیلی خوشحالم که به‌عنوان یک معلم و نوازنده بین‌المللی و به‌عنوان یک خانم ایرانی در خارج از کشور مطرح شده‌ام.